ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր չի մասնակցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան 31-րդ նիստին, քանի որ օրեր առաջ իր անհամաձայնությունն էր հայտնել հոգաբարձուների խորհրդի անդամ լինելու պաշտոնական առաջարկին: Այս մասին 168.am-ը տեղեկացավ ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից:
Հիշեցնենք, որ դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերին Հիմնադրամի նիստին մասնակցության առաջարկը ևս Սերժ Սարգսյանը մերժել էր՝ համարելով ոչ նպատակահարմար:
«Մինչև հիմնադրամը և ՀՀ կառավարությունը չապահովեն պատշաճ հաշվետվողականություն և մեր ժողովրդին չներկայացնեն իրենց հավաքագրված միլիարդավոր դրամների ծախսման ուղղությունների, արդյունավետության, հիմնադրամի կանոնադրական նպատակներին համապատասխանության վերաբերյալ փաստարկված, արժանահավատ տվյալներ և չվերականգնեն հիմնադրամի նկատմամբ վստահությունը մանրազնին քննության արդյունքում, հիմնադրամի գործունեությունը, ցավոք, շարունակելու է իրականացվել սասանված հեղինակության և անվստահության պայմաններում, ինչը մեծագույն հարված է համահայկական նպատակների իրագործմանն աջակցող այս կարևոր կառույցին»,- այդ ժամանակ նշել էր ՀՀ երրորդ նախագահը՝ Հիմնադրամի նիստին մասնակցելու առաջարկին ի պատասխան:

The third President of Armenia, Serzh Sargsyan, did not attend the 31st meeting of the Board of Trustees of the Hayastan All Armenian Fund, on Saturday in Yerevan, as he had recently turned down official proposal to be a member of the Board of Trustees of the Fund, 168.am has learned from the office of the third president.
Sargsyan had turned down as well the proposal to participate in the Fund's session in October last year—considering it inexpedient.
"Until the Fund and the Government of Armenia ensure proper accountability and provide our people documented, credible data on the directions, effectiveness of the spending of the billions of drams they collected, compliance with the Fund's statutory objectives, and restore confidence in the Fund as a result of a thorough scrutiny, the Fund's activities will unfortunately continue to be carried out in the conditions of shattered reputation and distrust, which is a great blow to this important organization that assists in the implementation of the pan-Armenian goals," the third President of Armenia had said at the time—and in response to the proposal to attend the Fund's session, News.am reports.