Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի հետ
Հունիսի 27-ին աշխատանքային այցով Աթենքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի հետ:
Ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի ու Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ Արարատ Միրզոյանը և Կատերինա Սակելլարոպուլուն նշել են, որ հայ և հույն ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամության վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և առանձնանում դինամիկ զարգացող բազմաոլորտ համագործակցությամբ: Այս համատեքստում երկուստեք նշվել է վերջին շրջանում պաշտոնական շփումների ու փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը ՝ ուղղված երկու երկրների միջև հարաբերությունների օրակարգը շարունակաբար հարստացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության ձևաչափին։
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրի, կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում հայ-հունական փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանը Հունաստանի նախագահին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։ Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հիմնարար միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում։
Արարատ Միրզոյանը նաև կարևորել է  Հունաստանի աջակցությունը հայ ժողովրդին 44-օրյա պատերազմի օրերին և հատկապես՝ ցուցաբերված հումանիտար օժանդակությունը։

Арарат Мирзоян встретился с президентом Греции
27 июня находящийся с рабочим визитом в Афинах министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с президентом Греции Катериной Сакелларопулу.
Подчеркнув, что в этом году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией, Арарат Мирзоян и Катерина Сакелларопулу отметили, что основанные на традиционной дружбе между армянским и греческим народами межгосударственные отношения находятся на высоком уровне и отличаются динамично развивающимся многопрофильным сотрудничеством. В этом контексте была обоюдна отмечена важность активизации в последний период официальных контактов и взаимных визитов, направленных на последовательное обогащение повестки отношений между двумя странами.
В ходе встречи был затронут формат сотрудничества Армения-Греция-Кипр.
Собеседники обсудили возможности углубления армяно-греческого взаимодействия в сферах торговли, образования, культуры, информационных технологий, туризма и других областях, представляющих взаимный интерес.
Арарат Мирзоян представил президенту Греции ситуацию, сложившуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта, и позицию армянской стороны относительно процессов, направленных на установление регионального мира. Была подчеркнута основополагающая посредническая роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян также отметил важность поддержки Греции армянскому народу в дни 44-дневной войны и, в особенности, оказанной гуманитарной помощи.