ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ջոն Ալելոն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև զարգացմանն ուղղված համագործակցության 5-ամյա համաձայնագիրը, որի շրջանակներում Հայաստանին որպես աջակցություն տրամադրվելու է 120 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Համաձայնագիրն ուղղված է ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանն ու տնտեսության կայունության ապահովմանը:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել ինչպես ԱՄՆ ՄԶԳ, այնպես էլ ՀՀ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
«Կառավարության անունից և անձամբ իմ կողմից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանին տրամադրվող աջակցության համար և ընդգծել, որ համաձայնագրով որոշված ուղղությունները մեծ կարևորություն ունեն այս բարդ ժամանակաշրջանում Հայաստանի առջև ծառացած տնտեսական մարտահրավերների հաղթահարման, կայուն զարգացման և երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման համար»,-ասել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Ես ցանկանում եմ հատկապես շնորհակալություն հայտնել կառավարության մեր բոլոր գործընկերներին, ովքեր մեծ դեր են ունեցել այս համաձայնագրի մշակման գործում: Ձեր ժամանակը, մասնակցությունը և ջանքերն այս փաստաթուղթը մշակելու և այս օրն իրականություն դարձնելու համար ընդգծում են մեր հավատարմությունը ընդհանուր արժեքներին և նախաձեռնություններին: Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներում Հայաստանին աջակցելու գործին»,- միջոցառման ընթացքում նշել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն:
Համաձայնագիրը միտված է խթանելու թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը պետական կառավարման համակարգում, հզորացնելու տեղական կառավարման կարողությունները, ինչպես նաև մասնակցային ու ներառական ընտրական և քաղաքական գործընթացներն ու օրենքի գերակայությունը: Փաստաթղթի ներքո իրականացվելիք ծրագրերը կխթանեն կառավարման գործընթացում քաղաքացիների ներառական մասնակցությունը և կմեծացնեն տեղեկատվության անկախ և բազմազան աղբյուրների հասանելիությունը: Տնտեսական կայունությունն ամրապնդելու նպատակով ծրագրերն ուղղված կլինեն մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացմանը, աշխատուժի հզորացմանը և բնական ռեսուրսների կայուն կառավարմանը:

Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and USAID Mission Director for Armenia John Allelo signed a 5-year Development Objectives Grant Agreement between the Republic of Armenia and the United States of America, under which a $ 120 million grant will be provided to Armenia as an assistance.
The agreement is aimed at strengthening democratic values and ensuring economic stability.
Representatives of both USAID and Armenian state departments were present at the signing ceremony.
"On behalf of the Government and on my personal behalf I would like to thank for the assistance provided to Armenia, emphasizing that the directions set by the agreement are of great importance for overcoming the economic challenges facing Armenia in this difficult period, sustainable development and strengthening democracy in the country," Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said.
“I would like to especially thank all our government counterparts who have been instrumental in reviewing this agreement. Your time, feedback, and investment in crafting this document, and making this day a reality, highlights our commitment to shared values and initiatives. The United States remains committed to supporting Armenia on its democratic and economic reforms” Mission Director John Allelo said.
The agreement aims to promote transparency and accountability in the public administration system, strengthen local governance capacity, as well as participatory and inclusive electoral and political processes and the rule of law. The programs to be implemented under the document will promote the inclusive participation of citizens in the governance process, facilitate access to independent and diversified sources of information. In order to strengthen economic stability, the programs will be aimed at increasing the competitiveness of the private sector, strengthening the workforce, and sustainable management of natural resources.