Ռուբեն Ռուբինյանն Անկարայի հետ բանակցային գործընթացում մեծ առաջընթաց չի տեսնում
Թուրքիայի հետ բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում շեշտել է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի կառուցողականությունից, փոխանցում է 1lurer.am:
«Գործընթացի մեկնարկից ի վեր Հայաստանը շատ կառուցողական է եղել: Հայաստանն ունի քաղաքական կամք և ցուցադրել է այն՝ արագ կարգավորման հասնելու: Գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի համապատասխան կառուցողականությունից և քաղաքական կամքից:
Ինչպես տեսնում եք, մինչև այս պահը առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա»,- ասաց Ռուբինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև, թե ինչու են Ռուբեն Ռուբինյանի  և Սերդար Քըլըչի հանդիպումները տեղի ունենում երրորդ երկրում:
«Այդ հարցի շուրջ ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել: Մեր տրամաբանությունը հետևյալն է, որ ամենակարևորը քաղաքական կամքն է: Եթե կա կարգավորելու քաղաքական կամքը, ապա հանդիպման վայրը դառնում է զուտ տեխնիկական հարց:
Բացի դրանից՝ Թուրքիայի հնչեցրած առաջարկը՝ հանդիպումն անցկացնել Երևանում, ենթադրում է, որ մեր թուրք գործընկերները գործընթացը տեսնում են կամ ուզում եմ տեսնել որպես իրապես երկկողմ գործընթաց, բայց  այդ համատեքստում մի փոքր տարօրինակ են Թուրքիայի տարբեր պաշտոնյաների կողմից հնչող հայտարարություններն առ այն, որ իրենք գործընթացը կոորդինացնում են կամ համաձայնեցնում Ադրբեջանի հետ»,- ասաց Ռուբինյանը:

В вопросе урегулирования отношений с Турцией нет ощутимого прогресса: Рубен Рубинян
Армения с начала процесса урегулирования армяно-турецких отношений была настроена очень конструктивно, заявил сегодня журналистам в парламенте вице-спикер парламента, специальный представитель Армении по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян, передает Aysor.am
"У Армении есть политическая воля, и эта политическая воля к достижению быстрого урегулирования демонстрировалась. Успех процесса зависит от соответствующего конструктивизма и воли Турции. Как мы видим, до сих пор нет ощутимого прогресса, и это заметно», - сказал Рубинян.
По словам депутата, заявления различных должностных лиц Турции о том,  что Анкара координирует или согласовывает процесс с Азербайджаном, звучат немного странно.
«В таких процессах самое важное это наличии политической воли. Если есть политическая воля, то все остальные вопросы легко решаются", - сказал Рубен Рубинян.
Касаясь заявлений Турции о "Зангезурском коридоре", он подчеркнул, что они никоим образом не способствуют процессу нормализации отношений Армения – Турция.