Ռուբեն Ռուբինյանն Անկարայի հետ բանակցային գործընթացում մեծ առաջընթաց չի տեսնում
Թուրքիայի հետ բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում շեշտել է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի կառուցողականությունից, փոխանցում է 1lurer.am:
«Գործընթացի մեկնարկից ի վեր Հայաստանը շատ կառուցողական է եղել: Հայաստանն ունի քաղաքական կամք և ցուցադրել է այն՝ արագ կարգավորման հասնելու: Գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի համապատասխան կառուցողականությունից և քաղաքական կամքից:
Ինչպես տեսնում եք, մինչև այս պահը առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա»,- ասաց Ռուբինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև, թե ինչու են Ռուբեն Ռուբինյանի  և Սերդար Քըլըչի հանդիպումները տեղի ունենում երրորդ երկրում:
«Այդ հարցի շուրջ ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել: Մեր տրամաբանությունը հետևյալն է, որ ամենակարևորը քաղաքական կամքն է: Եթե կա կարգավորելու քաղաքական կամքը, ապա հանդիպման վայրը դառնում է զուտ տեխնիկական հարց:
Բացի դրանից՝ Թուրքիայի հնչեցրած առաջարկը՝ հանդիպումն անցկացնել Երևանում, ենթադրում է, որ մեր թուրք գործընկերները գործընթացը տեսնում են կամ ուզում եմ տեսնել որպես իրապես երկկողմ գործընթաց, բայց  այդ համատեքստում մի փոքր տարօրինակ են Թուրքիայի տարբեր պաշտոնյաների կողմից հնչող հայտարարություններն առ այն, որ իրենք գործընթացը կոորդինացնում են կամ համաձայնեցնում Ադրբեջանի հետ»,- ասաց Ռուբինյանը:

Armenia Does Not See Much Progress in Talks with Turkey
Armenia does not see much progress in the negotiation process with Ankara, Armenia’s Special Representative for normalization talks with Turkey Ruben Rubinyan told reporters at the National Assembly today, Armradio reports.
“Since the beginning of the process, Armenia has been very constructive, Armenia has the political will, and the success of this process depends on the political will of Turkey. As you can see, up to this point there has not been much progress” he said.
Rubinyan said there is no specific document on the table and reiterated that there is no issue of “re-delimitation” of borders on the agenda.
The Deputy Speaker of the National Assembly noted that the proposal of the Turkish side to hold a meeting in Yerevan implies that “the Turkish colleagues consider the process to be two-sided.”
“But in this context, the statements of some Turkish officials that they coordinate or coordinate the process with Azerbaijan are a bit strange. But I repeat that the main thing in the process is political will, if there is will, the rest is easy to solve,” Rubinyan stated.