Ինտենսիվ և շատ օգտակար. ԵՄ ներկայացուցիչը մեկնաբանել է Վրաստանում հայ և ադրբեջանցի փորձագետների համատեղ քննարկումները
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անդրադարձել է հունիսի 29-30-ը Վրաստանի Կաչրետի քաղաքում  մի քանի տասնյակ հայ և ադրբեջանցի փորձագետների քննարկումները, փոխանցում է Tert.am:
«Ավարտվեցին երկօրյա ինտենսիվ և շատ օգտակար քննարկումները հայ և ադրբեջանցի պրակտիկանտների հետ», - Twitter-ում գրել է եվրոպացի պաշտոնյան:
Կլաարը մանրամասնել է, որ ավելի քան 40 հայ և ադրբեջանցի պրակտիկանտներ հանդիպել են կլոր սեղանի շուրջ, որը կազմակերպվել է Եվրամիության (ԵՄ), ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ, և քննարկել Հարավային Կովկասի խաղաղ ապագայի հնարավոր սցենարները:
Քննարկումները ներառել են սցենարներ տնտեսության և կապի, անվտանգության, կառավարման և մշակութային քաղաքականության ոլորտներում, գնահատվել են հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել ազգային կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակությունների և արտաքին դերակատարների կողմից՝ բարձրացնելու հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկարատև խաղաղության առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերների կենսունակ լուծումների հեռանկարները:
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հաստատել է կայուն խաղաղությանն ուղղված ԵՄ-ի շարունակական հանձնառությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «հայ – ադրբեջանական միացյալ խմբի» անդամներն են՝ Ստեփան Գրիգորյան, Տարոն Հովհաննիսյան, Գևորգ Մելիքյան, Ջոնի Մելիքյան, Բենիամին Պողոսյան, Ահմադ Ալիլի, Մեհման Ալիև, Շահլա Իսմայիլ, Սամիր Մամեդով, Ռամազան Սամադով, Անար Վալիև։

Over 40 Armenian and Azerbaijani practitioners met for a roundtable discussion, supported by the European Union (EU), in Kachreti, Georgia, on 29-30 June 2022, commonspace.eu reported. Together with counterparts from the EU, the United Nations and the Organization for Security and Co-operation in Europe, they discussed possible scenarios of a future peaceful South Caucasus.
Discussions encompassed scenarios in the fields of economy and connectivity, security, governance and cultural policies, and assessed the possible steps that can be taken by national governments, civil societies and external actors to enhance prospects of viable solutions to the many challenges confronting long-lasting peace between Armenians and Azerbaijanis.
The EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar, affirmed the EU’s continuing commitment to sustainable peace. He acknowledged the many challenges and high emotions accompanying debates on the future of Armenian-Azerbaijani relations. He welcomed the determination of practitioners to continue their efforts to engage in dialogue, build trust and counter embedded narratives precluding not only improved Armenian-Azerbaijani relations, but a peaceful and prosperous future of the South Caucasus region as a whole.