Ինտենսիվ և շատ օգտակար. ԵՄ ներկայացուցիչը մեկնաբանել է Վրաստանում հայ և ադրբեջանցի փորձագետների համատեղ քննարկումները
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անդրադարձել է հունիսի 29-30-ը Վրաստանի Կաչրետի քաղաքում  մի քանի տասնյակ հայ և ադրբեջանցի փորձագետների քննարկումները, փոխանցում է Tert.am:
«Ավարտվեցին երկօրյա ինտենսիվ և շատ օգտակար քննարկումները հայ և ադրբեջանցի պրակտիկանտների հետ», - Twitter-ում գրել է եվրոպացի պաշտոնյան:
Կլաարը մանրամասնել է, որ ավելի քան 40 հայ և ադրբեջանցի պրակտիկանտներ հանդիպել են կլոր սեղանի շուրջ, որը կազմակերպվել է Եվրամիության (ԵՄ), ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ, և քննարկել Հարավային Կովկասի խաղաղ ապագայի հնարավոր սցենարները:
Քննարկումները ներառել են սցենարներ տնտեսության և կապի, անվտանգության, կառավարման և մշակութային քաղաքականության ոլորտներում, գնահատվել են հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել ազգային կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակությունների և արտաքին դերակատարների կողմից՝ բարձրացնելու հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկարատև խաղաղության առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերների կենսունակ լուծումների հեռանկարները:
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հաստատել է կայուն խաղաղությանն ուղղված ԵՄ-ի շարունակական հանձնառությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «հայ – ադրբեջանական միացյալ խմբի» անդամներն են՝ Ստեփան Գրիգորյան, Տարոն Հովհաննիսյան, Գևորգ Մելիքյան, Ջոնի Մելիքյան, Բենիամին Պողոսյան, Ահմադ Ալիլի, Մեհման Ալիև, Շահլա Իսմայիլ, Սամիր Մամեդով, Ռամազան Սամադով, Անար Վալիև։

Специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар приветствовал продолжающиеся усилия азербайджанских и армянских экспертов, направленные на мирное и процветающее будущее на Южном Кавказе. Об этом сообщает Ednews со ссылкой на зарубежные СМИ.
Он признал, что дискуссии о будущем армяно-азербайджанских отношений сопровождались многочисленными вызовами и бурными эмоциями. Тойво Клаар приветствовал решимость сторон продолжать свои усилия по налаживанию диалога и укреплению доверия.
Спецпредставитель ЕС отметил, что ценит постоянные усилия армянских и азербайджанских экспертов в направлении мирного и благополучного будущего на Южном Кавказе.
Тойво Клаар подтвердил приверженность ЕС прочному миру.
Отметим, что армянские и азербайджанские эксперты встретились на "круглом столе", состоявшемся 29-30 июня в Кахрети, Грузия, при поддержке Европейского Союза (ЕС). Они обсудили со своими коллегами из ЕС, ООН и Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе возможные сценарии будущего мирного Южного Кавказа.
Обсуждения касались сценариев в области экономики и коммуникаций, безопасности, управления и культурной политики, а также оценивались возможные шаги, которые должны быть предприняты национальными правительствами, гражданским обществом и иностранными субъектами для улучшения долгосрочных перспектив.