«Ռոսատոմը» ներկայացրել է Հայաստանում միջուկային բնագավառի իրավասությունները
2022 թվականի հունիսի 28-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում էր «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրենի տեղակալ-միջազգային գործունեության բաժնի տնօրեն Նիկոլայ Սպասսկու գլխավորությամբ, փոխանցում է Aysor.am-ը։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սոնասյանի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ, «Ռուսատոմ էներգետիկ նախագծեր» ԲԸ, «Ռուսատոմ ենթակառուցվածքային որոշումներ» ԲԸ-ի ղեկավարները, «ՏՎԷԼ» ԲԸ-ի վրա հիմնված շահագործումից հանող ինտեգրատորի, «Ռուսատոմ միջազգային ցանց» մասնավոր հիմնարկի, ինչպես նաև Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության տնտեսություն նախարարությունների, Ճառագայթային անվտանգության կարգավորման, սակագների և ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովների, Երևանի քաղաքապետարանի և «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչները։
Կայացել է 2022թ․ ապրիլի 19-ին ստորագրված Ռուս-հայկական համագործակցության համապարփակ ծրագիր էներգետիկ և ոչ էներգետիկ նախագծերի և ոչ միջուկային հատվածի նախագծերի վրա փոխգործակցության ձևաչափերի ոլորտում իրականացման հետագա քայլերի առարկայական քննարկում։
Համապարփակ ծրագրում ընդգրկված համագործակցության հեռանկարային ոլորտներից է համագործակցությունը ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման ու շահագործումից հանելու, այդ թվում՝ վերջնական ոչնչացման հարցերի շուրջ։
«Հայաստանի Հանրապետության հետ երկկողմ գործակցության շրջանակում համալիր կերպով հայտարարվել են շահագործումից հանելու և ՀԷԿ-ի կառավարման հարցերը։ Այս հարցերի քննարկումը ատոմային էներգետիկայի կայուն զարգացման համատեքստում առանցքային ասպեկտներից մեկն է։ Այցի արդյունքում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ ոլորտներն ընդլայնելու և հետագա երկկողմ փոխգործակցության առաջնահերթ պլան ձևավորելու համար՝ հաշվի առնելով այս ուղղությունը»,-նշեց «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի միջազգային գործունեության բլոկի տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Սպասկին։
Այժմ «ՏՎԷԼ» ԲԸ - ն, որպես միջուկային ժառանգության վերացման հարցերով ԱՊՀ-ի բազային կազմակերպություն, աջակցություն է ցուցաբերում Համագործակցության երկրներին շահագործումից հանելու, ՌԱՕ-ի բոլոր տեսակների հետ շրջանառության ազգային համակարգերի զարգացման նախագծերի իրականացման գործում, ներառյալ թափոնների շրջանառության ազգային օպերատորների ստեղծման հարցերը: Այս առումով կարևոր խնդիր է նման նախագծերի իրականացման միասնական մոտեցումների ձևավորումը և ՌԱՕ-ի հետ շրջանառության ազգային համակարգերի համաձայնեցված, «սինխրոնացված" զարգացումը», - նշել է «ՏՎԷԼ» ԲԸ միջուկային ու ռացիոնալ վտանգավոր օբյեկտների շահագործումից հանելու ծրագրերի տնօրեն Էդուարդ Նիկիտինը:
Այցի արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեխնիկական այց կատարել ՀԱԷԿ-ի հարթակ՝ շահագործումից հանելու նախապատրաստման, ՌԱՕ-ի հետ շրջանառության համակարգի զարգացման հարցերի մշակման համար, ներառյալ ՌԱՕ-ի թափոնների թաղման կետի ստեղծման հեռանկարը: Այցը ծրագրվում է ԱՊՀ-ի բազային կազմակերպության գործունեության շրջանակում՝ ուղղված միջուկային օբյեկտների շահագործումից միջուկային օբյեկտների դուրսբերմանը՝ «Ռուսատոմ-միջազգային ցանց» մասնավոր հաստատության, «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ի, ինչպես նաև ատոմային ոլորտի այլ կազմակերպությունների մասնակցությամբ:
2019 թվականից «ՏՎԷԼ» Ռոսատոմի վառելիքային ընկերությունը հանդիսանում է բիզնեսի ոլորտի «շահագործումից դուրս բերման ու հարակից ՌԱՕ-ների հետ վարվելու»: ինտեգրատոր։ 2021 թվականից ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների տնտեսական խորհրդի որոշմամբ «ՏՎԷԼ» ԲԸ-ն նշանակվել է ԱՊՀ-ի բազային կազմակերպության կողմից՝ աշխատած միջուկային վառելիքի, ռադիոակտիվ թափոնների հետ վարվելու և միջուկային ու ռադիացիոն-վտանգավոր օբյեկտների շահագործումից հանելու հարցերով բազային կազմակերպություն:
Ռոսատոմ "ՏՎԷԼ" վառելիքային ընկերությունը ("Ռոսատոմ" պետկորպորացիայի վառելիքային դիվիզիոն) ներառում է միջուկային վառելիքի ֆաբրիկայի, ուրանի փոխակերպման ու հարստացման, գազային ցենտրիֆուգների արտադրության ձեռնարկություններ, ինչպես նաեւ գիտահետազոտական ու կոնստրուկտորական կազմակերպություններ:
Ռոսատոմի վառելիքային դիվիզիոնը հարստացված ուրանի աշխարհի խոշորագույն արտադրողն է, ինչպես նաեւ կայուն իզոտոպների գլոբալ շուկայի առաջատարը: Վառելիքի դիվիզիոնում ակտիվորեն զարգանում են նոր բիզնեսներ՝ քիմիայի, մետալուրգիայի, էներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների, 3D տպագրության, թվային արտադրանքի, ինչպես նաև միջուկային օբյեկտների շահագործումից հանելու ոլորտներում: «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերության կոնտուրում ստեղծվել են Ռոսատոմի ճյուղային ինտեգրատորներ՝ ըստ ադդիտիվ տեխնոլոգիաների և էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերի:

Росатом представил в Армении компетенции в области ядерного бэкэнда
Делегация Госкорпорации "Росатом" во главе с заместителем генерального директора - директором блока международной деятельности Николаем Спасским посетила с рабочим визитом Республику Армения.
В рамках подписанной в апреле 2022 года Комплексной программы российско-армянского сотрудничества в области энергетических и неэнергетических проектов специалисты интегратора Росатома по выводу из эксплуатации и обращению с РАО, созданного на базе АО "ТВЭЛ", представили комплексное предложение по обращению с радиоактивными отходами и выводу из эксплуатации для Армянской АЭС.
С армянской стороны во встрече приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Гнел Саносян, а также представители Армянской АЭС, министерств и уполномоченных органов Республики Армения. По итогам встречи состоялся доклад о проделанной работе вице-премьеру Республики Армения Мгеру Григорян.
Одним из перспективных направлений сотрудничества, включенных в Комплексную программу, является сотрудничество по вопросам обращения с РАО и вывода из эксплуатации, включая вопросы окончательного захоронения.
"Вопросы вывода из эксплуатации и обращения с РАО впервые комплексно заявлены в рамках двустороннего сотрудничества с Республикой Армения. Рассмотрение данных вопросов в контексте устойчивого развития атомной энергетики является одним из ключевых аспектов. По итогам визита создана рабочая группа, которая призвана расширить направления и сформировать первоочередной план дальнейшего двустороннего сотрудничества с учетом данного направления", - отметил заместитель генерального директора - директор блока международной деятельности Госкорпорации "Росатом" Николай Спасский.
"Сейчас АО "ТВЭЛ" как Базовая организация СНГ по вопросам ликвидации ядерного наследия оказывает поддержку странам Содружества в реализации проектов по выводу из эксплуатации, развитии национальных систем обращения со всеми типами РАО, включая вопросы создания национальных операторов по обращению с отходами. В этом отношении важная задача – формирование единых подходов к реализации подобных проектов и согласованное, "синхронизированное" развитие национальных систем обращения с РАО", - отметил директор программ по выводу из эксплуатации ядерных и рационно опасных объектов АО "ТВЭЛ" Эдуард Никитин.
По итогам визита достигнута договоренность о проведении технического визита на площадку Армянской АЭС для проработки вопросов по подготовке к выводу из эксплуатации, развитию системы обращения с РАО, включая перспективу создания пункта захоронения РАО. Визит планируется в рамках деятельности Базовой организации СНГ по обращению с РАО, ОЯТ и выводу из эксплуатации ядерных объектов при участии ЧУ "Русатом – Международная сеть", АО "Русатом Сервис", а также других организаций атомной отрасли.
Для cправки:
С 2019 года Топливная компания Росатома "ТВЭЛ" является отраслевым интегратором по направлению бизнеса "Вывод из эксплуатации и обращение с сопутствующими РАО". С 2021 года решением Экономического совета государств – участников СНГ АО "ТВЭЛ" назначено Базовой организацией СНГ по вопросам обращения с отработавшим ядерным топливом, радиоактивными отходами и вывода из эксплуатации ядерно и радиационно-опасных объектов.
Топливная компания Росатома "ТВЭЛ" (Топливный дивизион Госкорпорации "Росатом") включает предприятия по фабрикации ядерного топлива, конверсии и обогащению урана, производству газовых центрифуг, а также научно-исследовательские и конструкторские организации.
Топливный дивизион Росатома является крупнейшим в мире производителем обогащенного урана, а также лидером глобального рынка стабильных изотопов. В Топливном дивизионе активно развиваются новые бизнесы в области химии, металлургии, технологий накопления энергии, 3D-печати, цифровых продуктов, а также вывода из эксплуатации ядерных объектов. В контуре Топливной компании ТВЭЛ созданы отраслевые интеграторы Росатома по аддитивным технологиям и системам накопления электроэнергии. http://www.tvel.ru