Նախագահ Հարությունյանն Ասկերանի Դահրավ համայնքում ծանոթացել է «100 տուն Արցախում» նախագծի ընթացիկ աշխատանքներին
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր այցելել է Ասկերանի շրջանի Դահրավ համայնք, ծանոթացել Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության և «Ապրելու Արցախ» հիմնադրամի համատեղ ջանքերով իրականացվող «100 տուն Արցախում» նախագծի ընթացիկ աշխատանքներին։
Այդ մասին ասված է Արայիկ Հարությունյանի Ֆեյսբուքի էջում։
«Հայտնել եմ, որ դրանց նոր թափ հաղորդելու նպատակով ԱՀ Կառավարությունն ավելի մեծ աջակցություն կցուցաբերի։ Եղա նաև վերջերս շահագործման հանձնված Հիլիսի ջրամբարի տարածքում։ Այն ոռոգովի է դարձրել ավելի քան 300 հա հողատարածք։ Ի դեպ, նախագիծն իրականացվել է պատերազմից հետո պետական միջոցներով։ Խոշորածավալ մյուս ծրագիրը, որը ևս կյանքի է կոչվել պետական միջոցներով, Սովետարխի ոռոգման համակարգի կառուցումն է, որի մայր ջրատարն ու ջրաբաշխիչ ավազանները շահագործման են հանձնվել շաբաթներ առաջ։
Արդյունքում շրջանի ավելի քան 2000 հա հողատարածք ոռոգման ջուր կունենա։ Նշված ծրագրերի շահառուները մեր հազարավոր քաղաքացիներն են։ Արցախը հայկական պահելու մեր մյուս խոշորամասշտաբ ծրագրերին կանդրադառնամ առաջիկայում»,- նշված է գրառման մեջ։

Президент Арцаха ознакомился с ходом реализации проекта "100 домов в Арцахе"
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил общину Даграв Аскеранского района, ознакомился с ходом реализации проекта "100 домов в Арцахе", осуществляемого совместными усилиями Общественного телевидения Армении и Фонда "Арцах жизни". Об этом Араик Арутюнян сообщил на своей странице в Facebook.
"Для того, чтобы придать новый импульс проводимым работам, правительство Республики Арцах решило оказать еще большее содействие.
Я побывал также на территории введенного недавно в эксплуатацию водохранилища Хилис. Благодаря этому проекту в районе стали орошаемы более 300 га земельных участков. Кстати, проект был реализован после войны на государственные средства.
Еще одним масштабным проектом, также реализованным на государственные средства, стало строительство оросительной системы "Советарх", главный водопровод и водораспределительные бассейны которой были введены в эксплуатацию несколько недель назад. В результате более 2000 га земель района будут обеспечены оросительной водой.
Бенефициарами данных программ являются тысячи наших граждан.
В ближайшее время я расскажу о других крупномасштабных проектах по сохранению Арцаха армянским", - отметил Арутюнян.