Հայ-վրացական մշակութային հարաբերություններն ակտիվանում են. կնքվել է հուշագիր
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության գործերի նախարարության միջև կնքվել է հուշագիր՝ մշակույթի ոլորտում 2022-2024 թվականների համագործակցության վերաբերյալ:
Ստորագրող կողմերն էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը և Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Կախա Սիխարուլիձեն:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը ողջունել է Կախա Սիխարուլիձեի գլխավորած պատվիրակությանը, և մինչ հուշագրի ստորագրումը ամփոփել վերջին անգամ Վրաստան կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերած պայմանավորվածությունների արդյունքները: Նախարարի տեղակալը մասնավորապես ընդգծել է հայ-վրացական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի շրջանակում անցկացված միջոցառումները՝ երգի, պարի, նկարչության, կինոյի ոլորտներում, և փոխադարձ այցելությունների կարևորությունը: Ա. Խզմալյանը հատկապես կարևորել է Ջավախքում իրականացված «Համատեղ հայացք Սամցխե-Ջավախեթիին» խորագրով հայ-վրացական պլեներ-փառատոնը և տեղեկացրել, որ համանուն ցուցահանդեսը կբացվի և՛ Երևանում, և՛ Թբիլիսիում: Նա անդրադարձել է նաև հուլիսի 10-ին մեկնարկած «Ոսկե ծիրան» փառատոնին՝ նշելով, որ ապահովված է նաև վրաց կինոգործիչների ակտիվ ներկայությունը: Նախարարի տեղակալը վստահություն է հայտնել, որ հաջորդ տարի Հայաստանում տոնվող Կինոյի 100-ամյակի շրջանակում համագործակցությունն ավելի մեծ ծավալներ կընդգրկի՝ որպես համատեղ գաղափարների իրականացման լավ առիթ:
Կախա Սիխարուլիձեն շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և որպես փոխգործակցության առաջընթացի կարևոր բաղադրիչներ՝ ընդգծել է մշակույթի, մարդկանց, ոսկե միջինների, ըմբռնման պարտադիր առկայությունը:
Հանդիպմանը ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը հանդես է եկել նաև ապագայում միասնական նախագծերի իրականացման առաջարկներով:
Առաջին անդրադարձը վերաբերում էր Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի վերականգնմանը, որը գտնվում է Ջավախքում: Ըստ փոխնախարարի՝ հայկական կողմը պատրաստակամ է ցուցաբերել փորձագիտական աջակցություն: Ա. Խզմալյանը հնարավոր է համարել գործընթացում մասնավոր ռեսուրսների ընդգրկումը:
Առաջարկների ցանկում էին նաև միասնական ջանքերի գործադրմամբ Եվրոպական խորհրդում մշակութային երթուղիների մշակումը, երկու երկրների Գեղարվեստի ակադեմիաների միջև համագործակցության սերտացումը, մշակութային փոխադարձ այցելությունները և այլն:
Կողմերը պայմանավորվել են առաջիկայում մշակել ծրագրերի իրականացման ժամանակացույց և գործողությունների պլան ու անցնել հստակ քայլերի:

Подписан меморандум об активировании армяно-грузинских культурных отношений
Между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством культуры, спорта и по делам молодежи Грузии подписан меморандум о сотрудничестве в сфере культуры на 2022-2024 годы.
Подписавшими сторонами стали заместитель министра ОНКС РА Ара Хзмалян и первый заместитель министра культуры, спорта и по делам молодежи Грузии Каха Сихарулидзе.
Заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян приветствовал делегацию, возглавляемую Каха Сихарулидзе, и до подписания меморандума подвел итоги договоренностей, достигнутых в ходе последнего визита в Грузию. Заместитель министра, в частности, подчеркнул важность мероприятий, проведенных в рамках 30-летия армяно-грузинских дипломатических отношений в сферах песни, танца, живописи, кино, и взаимных визитов.
А. Хзмалян особо подчеркнул важность осуществленного в Джавахке армяно-грузинского пленер-фестиваля "Совместный взгляд на Самцхе-Джавахетию" и сообщил, что одноименная выставка откроется и в Ереване, и в Тбилиси. Он коснулся также стартовавшего 10 июля фестиваля "Золотой абрикос", отметив, что обеспечено также активное присутствие грузинских кинодеятелей. Заместитель министра выразил уверенность, что в рамках отмечаемого в следующем году в Армении 100-летия кино сотрудничество охватит большие объемы как хороший повод для реализации совместных идей. Каха Сихарулидзе поблагодарил за гостеприимство и в качестве важных компонентов прогресса взаимодействия подчеркнул обязательное понимание культуры, людей. На встрече заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян выступил также с предложениями по реализации единых проектов в будущем.
Первое обращение касалось восстановления Дома-музея Ваана Теряна, который находится в Джавахке. По словам замминистра, армянская сторона готова оказать экспертное содействие. А. Хзмалян счел возможным включение в процесс частных ресурсов.
В списке предложений были также разработка культурных маршрутов в Европейском совете с применением единых усилий, сближение сотрудничества между академиями художеств двух стран, взаимные культурные визиты и т.д.
Стороны также договорились в ближайшее время разработать график реализации программ и план действий, и перейти к реализации четких шагов.