Ոստիկանությունը պետք է ունենա քաղաքական թիրախավորումից պաշտպանվելու մեխանիզմ. ՄԻՊ
Ոստիկանությունն իր գործունեությունն իրականացնելիս, մասնավորապես, հանցագործությունների քննության ընթացքում պետք է զերծ լինի քաղաքական միջամտությունից, գործի պրոֆեսիոնալ, լինի պրոֆեսիոնալ կառույց, պաշտպանի հանրությանը և դա անի էթիկայի և բարեվարքության սկզբունքներին համապատասխան՝ արդյունավետ, հարգալից կերպով և օրենքին համապատասխան: Սա ապահովելու առանցքային միջոցներից մեկը Կառավարության կազմում քաղաքական, սակայն, միևնույն ժամանակ, իր բնույթով քաղաքացիական ներկայացուցչություն ունենալն է: Այս մասին հուլիսի 12-ին հրավիրված «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարևորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը:
ՄԻՊ-ն ընդգծել է, որ Ներքին գործերի նախարարությունը, նախարարը մի կողմից կպաշտպանի ոստիկանությանը քաղաքական ճնշումներից և կկրի քաղաքական պատասխանատվություն, իսկ մյուս կողմից կվերահսկի և քաղաքական պատասխանատվություն կկրի ոստիկանության աշխատանքի ընդհանուր որակի, թափանցիկության, հաշվետվողականության, ծառայության զարգացման, ազգային անվտանգության համար:
Ողջունելով խորհրդարանական լսումների կազմակերպումը՝ Քրիստիննե Գրիգորյանը նշել է, որ մասշտաբային նման փոփոխությունների վերաբերյալ հանրային քննարկման նման հարթակի տրամադրումը գործընթացին ներառականություն և լեգիտիմություն է հաղորդում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկիր նման կառուցվածքային փոփոխություն կատարելիս պետք է հաշվի առնի կառավարման ձևը, ավանդույթներն ու մշակույթը, ինչպես նաև լուծման անհրաժեշտությունը պայմանավորող բուն կարիքը: «Ներքին անվտանգության հարցերը որևէ երկրում չեն կարող անջատ դիտարկվել արտաքին անվտանգության մարտահրավերներից: Մեր երկրում 44-օրյա պատերազմից հետո, դրան հաջորդած ու դեռևս հիմա շարունակվող անվտանգային յուրահատուկ միջավայրն ուղղակիորեն թելադրելու է սկզբունքներ Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման համար»,- ասել է պաշտպանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ ոստիկանությունը՝ որպես մասնագիտական ծառայություն, պետք է ունենա քաղաքական թիրախավորումից պաշտպանվելու մեխանիզմ: Քաղաքական թիրախավորումից պաշտպանության վահանը, ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի,  նախարարությունն է: Նա ՆԳՆ ձևավորումը ներկայացրել է որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ապահովման, ոստիկանական գործունեության արդիականացման և ծառայության արդյունավետության ապահովման կառույց: Պաշտպանը կարևորել է Միգրացիոն հոսքերի կառավարելիությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու տեսանկյունից ՆԳՆ կազմում Միգրացիոն և քաղաքացիության ծառայության ստեղծումը, որը կմիավորի Անձնագրերի և վիզաների վարչությունը, նաև Միգրացիոն ծառայությունը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին, ՆԳՆ-ի առաջարկվող մոդելին, հիմնարար սկզբունքներին, կառույցի ֆունկցիոնալ-կառուցվածքային և վերահսկողության հարցերին: «ՆԳՆ-ի տանիքի ներքո կունենանք երեք խոշոր ծառայություն՝ Ոստիկանությունը, Փրկարար և Միգրացիոն ծառայությունները»,-ասել է Արփինե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ՆԳՆ-ի ստեղծումը բերելու է խորհրդարանական և քաղաքացիական վերահսկողության արդյունավետ գործիքակազմի ներդրմանը: Նրա խոսքով՝ ոստիկանական ոլորտի բարեփոխումների գերնպատակը ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայող, տեխնիկապես հագեցած, արհեստավարժ, բարեվարք, նոր ոստիկանի կերպարի ձևավորումն է, ՀՀ-ում նոր ոստիկանության ստեղծումը:

Полиция должна иметь механизм защиты от политических преследований: ЗПЧ
“При осуществлении своей деятельности, особенно при расследовании преступлений, полиция должна быть свободна от политического вмешательства, действовать профессионально, быть профессиональной организацией, защищать общество и делать это в соответствии с принципами этики и доброжелательности, эффективно, уважительно и в соответствии с законом. Одним из ключевых способов обеспечения этого является политическое, но в то же время гражданское представительство в правительстве”, - подчеркнула Защитник прав человека (ЗПЧ) К.Григорян в ходе созванных 12 июля парламентских слушаний на тему "Создание МВД, важность гражданского контроля".
ЗПЧ подчеркнула, что наличие МВД, министра, с одной стороны защищает полицию от политического давления и несет политическую ответственность, а с другой – контролирует   и несет политическую ответственность за общее качество работы полиции, прозрачность, подотчетность, развитие услуг, национальную безопасность.
Приветствуя организацию парламентских слушаний, К.Григорян отметила, что предоставление такой площадки для общественного обсуждения столь масштабных изменений придает процессу инклюзивность и легитимность. По ее словам, при проведении подобных структурных изменений каждая страна должна учитывать форму правления, традиции и культуру, а также реальную потребность, которая диктует необходимость решения. “Вопросы внутренней безопасности в любом государстве нельзя рассматривать отдельно от вызовов внешней безопасности. После 44-дневной войны в нашей стране уникальная обстановка безопасности, последовавшая за ней и продолжающаяся до сих пор, будет напрямую диктовать принципы формирования МВД", - отметила омбудсмен.
По ее словам, полиция как профессиональная служба должна иметь механизм защиты от политического преследования. ЗПЧ убеждена: министерство является щитом защиты от политических преследований. Она представила формирование МВД как структуры обеспечения прав и основных свобод человека, модернизации полицейской деятельности и обеспечения эффективности службы, акцентировала внимание на создании Службы миграции и гражданства в составе МВД, которая объединит Паспортно-визовое управление и Миграционную службу, с точки зрения повышения эффективности миграционных потоков.
Заместитель министра юстиции РА А.Саргсян коснулась реформ полицейской сферы, предлагаемой модели МВД, основных принципов, функционально-структурных и контрольных вопросов структуры. “Создание МВД естественным образом приведет к внедрению эффективных инструментов парламентского и гражданского контроля. Главной целью реформы сферы полиции является формирование нового технически оснащенного, профессионального, благовоспитанного сотрудника полиции, отвечающего современным вызовам, и создание новой полиции РА”, - отметила А.Саргсян.