Ստամբուլում մեկնարկել է հացահատիկի արտահանման քառակողմ հանդիպումը
Ստամբուլում սկսվել է ուկրաինական հացահատիկի արտահանման հարցով քառակողմ հանդիպումը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Habertürk հեռուստաալիքը։
Դրան մասնակցում են Ռուսաստանի Դաշնության, Թուրքիայի, Ուկրաինայի ռազմական պատվիրակությունները և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները։ Հանդիպումը սկսվել է ժամը 14:00-ին և ընթանում է դռնփակ։ CNN Türk հեռուստաընկերության տվյալներով՝ հանդիպումն ընթանում է ռազմական օբյեկտներից մեկում։
Habertürk-ի աղբյուրները նշում են, որ բանակցություններում Թուրքիան մտադիր է հանդես գալ որպես Սև ծովում ականազերծման գործընթացի երաշխավոր՝ հուսալով, որ դրանով կհասնեն բանակցությունների հիմնական նպատակին՝ հացահատիկի արտահանման համար անվտանգ միջանցքների ձևավորում և համապատասխան համակարգող կենտրոնի ստեղծում Ստամբուլում:

В Стамбуле началась четырехсторонняя встреча по зерновому экспорту
Четырехсторонняя встреча по вопросу экспорта украинского зерна началась в Стамбуле. Как передает ТАСС, об этом сообщает телеканал Habertürk.
В ней участвуют военные делегации РФ, Турции, Украины и представители ООН. Встреча началась в 14:00 и проходит за закрытыми для прессы дверями. Место проведения встречи не называется. По ее итогам ожидается релиз Минобороны Турции.
По данным телекомпании CNN Türk, встреча проходит на одном из военных объектов.
Источники Habertürk отмечают, что на переговорах Турция намерена выступить гарантом процесса разминирования в Черном море, рассчитывая, что это позволит достичь основной цели переговоров - формирования безопасных коридоров для экспорта зерна и создания в Стамбуле соответствующего координационного центра в развитие уже реализованной Анкарой инициативы по горячей линии между военными ведомствами Турции, России и Украины.