2022 թ. «Ավրորա» մրցանակը կշնորհվի հոկտեմբերին Վենետիկում
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն ու դրան ուղեկցող հատուկ միջոցառումները տեղի կունենան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2022 թ. հոկտեմբերի 14–16-ը: Մեկ վայրում կհամախմբվեն մարդասիրության ոլորտի աշխարհի առաջատարները՝ արժանին մատուցելու մերօրյա հերոսներին, փառաբանելու մարդկայնության ոգին և զորացնելու մարդկանց օգնության ձեռք մեկնողների հաջորդ սերնդին:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և «Ավրորա» մրցանակը ձգտում են լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 մլն ԱՄՆ դոլար պարգև՝ նրան ընձեռելով բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են այլոց: Բացահայտելով և աջակցելով աշխարհում անհայտ հերոսներին՝ «Ավրորան» զգալի ազդեցություն է ունեցել՝ արդեն բարեփոխելով կարիքի մեջ գտնվող ավելի քան 2.7 միլիոն մարդու կյանք:
Վենետիկում կայանալիք հատուկ միջոցառումների ընթացքում տեղի կունենա Aurora Dialogues երկու քննարկում: Առաջինը կներկայացնի 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներ Ջամիլա Աֆղանիի, Մահինուր էլ-Մասրիի և Հադի Ջումանի անվեհեր աշխատանքը: Իսկ երկրորդի ժամանակ կքննարկեն երիտասարդ սերնդի կենսական դերը՝ մարդկության ապագան որոշող խնդիրների լուծման գործում: Խաղաղության և մարդու իրավունքների աշխարհահռչակ ակտիվիստներն ու մարդասերները՝ ներառյալ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաև «Ավրորա» համայնքի ներկայացուցիչներն ու նախաձեռնության աջակիցները, կմիավորեն իրենց ջանքերն այնպիսի գաղափարների բացահայտման գործում, որոնք կբերեն շոշափելի, դրական փոփոխությունների:
Հատուկ միջոցառումները կեզրափակվեն 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությամբ, որը տեղի կունենա Մխիթարյան միաբանության Սուրբ Ղազար կղզում` աշխարհում հայ մշակույթի ամենանշանավոր կենտրոններից մեկում: Այս տարի «Ավրորան» մեծարում է մերօրյա երեք հերոսների, որոնք կրթության հնարավորություն են տալիս կանանց և աղջիկներին Աֆղանստանում, ազատում ռազմագերիներին Եմենում և պաշտպանում մարդու իրավունքները Եգիպտոսում: Արարողության ընթացքում 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներից մեկը  կդառնա 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ ըստ իր ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության և ունեցած ազդեցության:
Իսկ այժմ կարող եք առաջադրել թեկնածուների՝ 2023 թ. «Ավրորա» մրցանակի համար: Յուրաքանչյուրը կարող է առաջադրել մերօրյա հերոսների, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն ուրիշների կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետևանքով։

Церемония вручения премии "Аврора" – 2022 пройдет в Венеции
Гуманитарная инициатива "Аврора" объявила, что церемония вручения премии "Аврора" – 2022 и специальные мероприятия будут организованы в Венеции, Италия, 14-16 октября 2022 года. "Аврора" соберет вместе ведущих мировых гуманитарных деятелей, чтобы почтить современных героев, воздать должное духу человечности и поддержать следующее поколение спасителей.
Гуманитарная инициатива "Аврора" и ее флагманская программа, премия "Аврора", нацелены на решение гуманитарных проблем по всему миру и помощь самым обездоленным. Инициатива была создана от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям. Лауреат премии "Аврора" получает награду в размере 1 млн долларов и уникальную возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, помогающие людям. "Аврора" занимается поиском и поддержкой достойных признания героев и уже изменила к лучшему жизнь более чем 2,7 миллионов нуждающихся.
Специальная программа в Венеции будет включать две дискуссии Диалогов "Аврора". На первом мероприятии участникам расскажут о бесстрашной работе героев "Авроры" – 2022 Джамили Афгани, Хади Джумаана и Махинур эль-Массри, а второе будет посвящено жизненно важной роли молодого поколения в решении вопросов, которые определят будущее человечества. Всемирно известные борцы за мир и права человека и гуманитарные деятели, включая членов Отборочной комиссии премии "Аврора", а также представителей Сообщества "Аврора" и соратников инициативы, объединят усилия для выявления идей, способных обеспечить ощутимые позитивные изменения.
Кульминацией выходных станет церемония вручения премии "Аврора" – 2022, которая пройдет на острове Святого Лазаря, в резиденции ордена мхитаристов и одном из самых выдающихся мировых центров армянской культуры и арменоведения. В этом году "Аврора" чествует трех современных героев за предоставление афганским девочкам и женщинам доступа к образованию, освобождение военнопленных в Йемене и защиту прав человека в Египте. Во время церемонии один из героев "Авроры" будет назван лауреатом премии "Аврора" – 2022 года благодаря своему мужеству, решимости и воздействию.
Сейчас открыт прием номинаций на премию "Аврора" – 2023. Любой желающий может выдвинуть кандидатуру современного героя, который рискует собственной жизнью, здоровьем или свободой ради спасения жизни, здоровья или свободы других людей, пострадавших от вооруженных конфликтов, преступлений против человечества или других серьезных нарушений прав человека.