Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Հայկյան» մրցանակաբաշխությանը
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Լույս» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցած «Հայկյան-2021» մրցանակաբաշխությանը:
Ավանդական դարձած՝ ամենամյա այս մրցանակաբաշխությունը նպատակ ունի բացահայտել և գնահատել այն անհատներին, կազմակերպություններին, որոնք տարվա ընթացքում տարբեր ոլորտներում նշանակալի մասնակցություն են ունեցել հանրային, հասարակական կյանքում, նպաստել հանրային արժեք ստեղծելուն, ջանքեր ներդրել մեր Հայրենիքի և ժողովրդի առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավերների դիմագրավման ուղղությամբ:
«Հայկյան» անվանակարգերը  յուրատեսակ շնորհակալության և գնահատանքի հնարավորություն են մրցանակակիրներին։

The Third President of Armenia, Chairman of the Republican Party Serzh Sargsyan attended the Haykyan-21 award ceremony which took place at the academic conference hall of the Lyus Foundation.
This traditional annual award ceremony aims to acknowledge and recognize those individuals and organizations representing different areas which during the previous year participated actively in the social and public life, worked towards creating public values, and made efforts to resist the most serious challenges facing our Fatherland and the nation.
Haykyan awards serve as an expression of special appreciation and gratitude extended to the winners.
In recent years, the ceremony is being organized by Armenia First initiative.
In a number of nominations for year 2021, the awards were handed to the winners by the Third President of Armenia Serzh Sargsyan.