ՀՀ ԱԳ նախարարը կայցելի Չեխիա
Հուլիսի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպումներ կունենա Չեխիայի ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի և Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ:
Այցի շրջանակներում կքննարկվեն հայ-չեխական կապերի ընդլայնմանը, ժողովրդավարության ոլորտում համագործակցության ամրապնդմանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:

Foreign Minister of Armenia Will Visit Czechia
On July 26, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan will pay a working visit to Prague, the capital of Czechia, Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said.
Foreign Minister of Armenia will have meetings with Foreign Minister of Czechia Jan Lipavský and President of Senate Miloš Vystrčil.
Within the framework of the visit issues related to the enhancement of the Armenian-Czech relations, strengthening of the cooperation in the field of democracy, Armenia-EU relations, as well as regional security and stability will be discussed.
The meeting of Ararat Mirzoyan and Jan Lipavský will be followed by a press conference of the Foreign Ministers.