Թուրքիայի և Ռուսաստանի հարաբերությունները դրական են զարգանում. Էրդողան
Թուրքիայի և Ռուսաստանի հարաբերությունները դրական են զարգանում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկուշաբթի օրը TRT հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Մեր միջև, իհարկե, կան որոշ տարաձայնություններ, բայց դրանք չեն ազդում երկկողմ հարաբերությունների վրա, որոնք դրականորեն են զարգանում։ Մենք պետք է զարգացնենք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ շահերի և պոտենցիալ ոլորտների վրա»,- ասել է Էրդողանը։
Նա ասել է, որ հուլիսի 19-ին Թեհրանում «Աստանայի եռյակի» գագաթաժողովի շրջանակում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ «շատ դրական, մյուսներից տարբերվող բանակցություններ է անցկացրել»։

Анкара надеется на дальнейшее положительное развитие отношений России и Турции: Эрдоган
Отношения между Турцией и Россией развиваются позитивно, в Анкаре надеются на их дальнейшее положительное развитие. Об этом сообщил в понедельник турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган в эфире телеканала TRT, передает ТАСС
"Конечно, между нами имеются некоторые разногласия, но они не отражаются на двусторонних отношениях, которые развиваются позитивно. Мы должны развивать отношения с Россией на основе взаимных интересов и в потенциальных областях", - сказал Эрдоган.
Он сообщил, что провел 19 июля в Тегеране на полях саммита астанинской "тройки" "очень положительные, отличающиеся от других, переговоры" с президентом РФ Владимиром Путиным. "Мы спокойно обсудили важные вопросы", - отметил президент Турции.