Որոշ փոփոխություններ կան վիճակի լիցքաթափման հարցում՝ կապված ռազմական իրադրության և Բերձորի միջանցքի հետ․ Արցախի նախագահ
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
Այսօր կրկին հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ՝ քննարկելու Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական դրությունը:
Սադրանք որակելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ օգոստոսի 1-ից իրականացվող գործողությունները` նշել եմ, որ իրավիճակը լիցքաթափելու և խաղաղ հանգուցալուծելու նպատակով Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջոցով կատարվում են անհրաժեշտ քայլեր: Ուստի, դիմում եմ մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ խնդրելով պահպանել զսպվածություն և հանգստություն:
Կարող ենք արձանագրել, որ այս փուլում որոշակի փոփոխություններ կան իրավիճակի լիցքաթափման հարցում՝ կապված և՛ ռազմական իրադրության, և՛ Բերձորի միջանցքի հետ»:

Имеются определенные изменения в вопросе деэскалации ситуации, связанные как с военной обстановкой, так и Бердзорским коридором: президент Арцаха
Президент Республики Армения Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook:
Сегодня я вновь созвал расширенное заседание Совета безопасности для обсуждения военно-политической обстановки в республике.
Назвав провокацией действия, осуществляемые Азербайджаном по отношению к Арцаху с 1 августа, я отметил, что предпринимаются необходимые меры для разрядки ситуации и ее урегулирования мирным путем посредством командования российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе. Поэтому я обращаюсь ко всем нашим соотечественникам с просьбой сохранять выдержку и спокойствие.
На данном этапе мы можем сказать, что имеются определенные изменения в вопросе деэскалации ситуации, связанные как с военной обстановкой, так и Бердзорским коридором".