Եթե երաշխավորեն շփման գծի անձեռնմխելիությունը, ՊԲ-ն մարտական հերթապահություն իրականացնելու կարիք չի ունենա. Փաշինյան
Որքան էլ քննադատվի 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, դրանում ԼՂ-ի անվտանգության անվտանգության կարևոր ինստիտուտներ են ամրագրված: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 4-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նախ, ԼՂ միավորի արձանագրումն է տեղի ունեցել, ինչը մինչև հիմա փորձում է ժխտել Ադրբեջանը՝ ասելով, որ Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի: Ադրբեջանից հնչող նմանատիպ հայտարարությունները, ի դեպ, եռակողմ հայտարարության կոպտկագույն խախտում են: Երկրորդը, արձանագրվել է, որ գոյություն ունի շփման գիծ, և երրորդը, Լաչինի միջանցք, որն ապահովում է ԼՂ կապը Հայաստանի հետ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ըստ էության այս երեք ինստիտուտների դեմ է Ադրբեջանի այսօրվա պայքարը, և մեր ակնկալիքն է, որ ինչպես և նախատեսված է եռակողմ հայտարարությամբ, ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը Ադրբեջանին հնարավորություն չտա խաթարելու այդ հայտարարությամբ արձանագրված այս հիմնարար ինստիտուտները:
«Ադրբեջանն այսօր անընդհատ խոսում է ԼՂ պաշտպանության բանակի մասին, թե ինչու են նրանք տեղակայված շփման գծի երկայնքով: Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը, Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռնմխելիությունը, ԼՂ ՊԲ-ն կարծում եմ՝  մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Նման անհրաժշտությունը առաջացել է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը և շարունակաբար խախտում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այդ թվում բոլոր ռազմական գործողություններ ի դադարեցման մասին, որը վերը նշված փաստաթղթի բուն էությունն է»,-ասաց Փաշինյանը:

Если гарантируют неприкосновенность линии соприкосновения, то Армия обороны НКР не будет осуществлять боевое дежурство: Пашинян
Как бы ни критиковали трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, в нем закреплены важные институты безопасности НК. Как передает NEWS.am, об этом на заседании правительства 4 августа заявил премьер-министр Никол Пашинян.
''Во-первых, была зафиксирована единица Нагорного Карабаха, которую Азербайджан до сих пор пытается отрицать, говоря, что Нагорного Карабаха не существует'', - заявил Пашинян. Между тем, власти Азербайджана на бумаге ''упразднили'' независимую республику уже после подписания трехстороннего заявления.
''Звучащие из Азербайджана заявления на эту тему являются грубейшим нарушением трехстороннего заявления. Во-вторых, было зафиксировано, что существует линия соприкосновения, и в-третьих, Лачинский коридор, обеспечивающий связь Нагорного Карабаха с Арменией'', - сказал он, добавив,  что Азербайджан по сути объявил войну этим трем институтам, и мы ожидаем, что, как и предусмотрено трехсторонним заявлением, миротворческий контингент РФ не даст Азербайджану возможности подорвать эти основополагающие институты, зафиксированные заявлением.
''Сегодня Азербайджан постоянно говорит об Армии обороны НКР, почему они расположены вдоль линии соприкосновения. Если российский миротворческий контингент и Азербайджан гарантируют неприкосновенность линии соприкосновения, то Армия обороны НКР не будет иметь необходимости осуществлять боевое дежурство. Такая необходимость возникла после того, как Азербайджан отказался подписать мандат миротворцев и постоянно нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в том числе о прекращении всех военных действий, что является истинной сутью вышеупомянутого документа'', - сказал Пашинян.