Բնական գազի անբավարարությունը Գերմանիայում կարող է հանգեցնել մատակարարումների շղթայի կոլապսի
Եթե ռուսական բնական գազի մատակարարումները Գերմանիա կրճատվեն, մատակարարումների ամբողջական շղթաները և արտադրությունները կարող են փլուզվել։ Այս մասին ասել է գերմանական քիմիական հսկան՝ Covestro-ն, նախազգուշացնելով, որ «Հյուսիսային հոսքով» գազի հոսքերի կտրուկ կրճատումը կասկադի էֆեկտ կգործի Եվրոպայում ամենամեծ տնտեսության արտադրական գործունեության վրա: NEWS.am-ի փոխանցմամբ աս մասին գրել է OilPrice.com-ը։
«Իրավիճակի հետագա վատթարացումը հավանաբար կհանգեցնի մատակարարումների շղթայի կոլապսի»,- ասել է ընկերությունը շահույթների և վնասների վերաբերյալ իր հաշվետվությունում։
«Եթե այս տարի գազի մատակարարումները նորմավորվեն, «դա կարող է հանգեցնել մասնակի բեռնվածությամբ աշխատանքի կամ առանձին արտադրությունների լիակատար դադարեցման»,- ասել են քիմիական հսկայի ներկայացուցիչները։
Covestro-ն տարբեր միջոցներ է ձեռնարկել գազի իր սպառումը կրճատելու համար, այդ թվում ի հաշիվ նավթով աշխատող շոգեգեներատորների օգտագործման։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ մշտապես աշխատում է գազի և էներգիայի սպառման հետագա կրճատման ուղղությամբ։
Covestro-ն սպասում է «մատակարարումների գլոբալ շղթայի շարունակվող ներգործությանը, էներգակիրների բարձր գներին, բարձր գնաճին և համաշխարհային տնտեսության ավելի թույլ աճին»։
«Տարվա երկրորդ կեսին մակրոտնտեսական ռիսկերը նորից զգալիորեն բարձրացել են, հատկապես էներգիայի բարձր ծախսերի և գազի մատակարարման ոլորտում անորոշության հետ կապված»,- ասել է ընկերության ֆինանսական տնօրեն Թոմաս Թոփֆերը։
Քիմիական արդյունաբերությունը մեծությամբ երրորդ ճյուղն է Գերմանիայում ավտոմեքենաշինությունից և մեքենաշինությունից հետո, և գազի ամենախոշոր սպառողն է երկրում, որին բաժին է ընկնում գազի ընդհանուր սպառման 15 տոկոսը։
Գերմանիայի քիմիական արդյունաբերությունը գազի խնայողության քիչ հնարավորություններ է պահպանել՝ Ռուսաստանից մատակարարումների անորոշության պատճառով, քանի որ գերմանական ընկերությունները կարող են կանգնել արտադրությունը դադարեցնելու վտանգի առջև, եթե մատակարարումների հետ կապված իրավիճակն ավելի վատանա, ավելի վաղ ասել էր Verband der Chemischen Industrie (VCI) քիմիական ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Վոլֆգանգ Գրոսե Էնթրուպը։
Գերմանիայում ընկերությունների վիճակն ավելի վատացավ հունիսի կեսին, երբ Ռուսաստանն առաջին անգամ 60 տոկոսով կրճատեց գազի մատակարարումը «Հյուսիսային հոսքով»։
Հարցման համաձայն, որն անցկացվել էր անցած շաբաթ Գերմանական առևտևրաարդյունաբերական պալատների ասոցիացիայի (DIHK) կողմից, գերմանական յուրաքանչյուր վեցերորդ ընկերություն ստիպված է կրճատել արտադրությունը էներգակիրների բարձր գների պատճառով։ Հարցումը նաև ցույց է տվել, որ Գերմանիայի արդյունաբերական ընկերությունների միայն կեսն է 2022թ. ապահովել գազի իր տարեկան պահանջմունքը պայմանագրերի միջոցով։ Արդյունաբերական ձեռնարկությունների ավելի քան մեկ երրորդը նախկինի պես ստիպված է գնել տարեկան իրեն անհրաժեշտ գազի 30 տոկոսը։
Գերմանիան ԵՄ-ում ամենախոցելի երկրներից մեկը կլինի, եթե «Գազպրոմը» այսուհետ ևս սահմանափակի կամ դադարեցնի մատակարարումները Եվրոպա, ասել է Վուդ Մակքենզին։

Нехватка природного газа в Германии может привести к коллапсу цепочек поставок
Если поставки российского природного газа в Германию сократятся, целые цепочки поставок и производства могут рухнуть. Об этом заявил немецкий химический гигант Covestro, предупреждая, что резкое сокращение потоков газа по ''Северному потоку'' окажет каскадный эффект на производственную деятельность в крупнейшей в Европе экономика, как передает NEWS.am, пишет OilPrice.com.
''Из-за тесных связей между химической промышленностью и перерабатывающими секторами дальнейшее ухудшение ситуации, вероятно, приведет к коллапсу всех цепочек поставок и производства'', - заявила компания в своем отчете о прибылях и убытках за второй квартал.
''Если в этом году поставки газа будут нормированы, ''это может привести к работе с частичной нагрузкой или полной остановке отдельных производственных мощностей Covestro, в зависимости от уровня сокращения'', - заявил химический гигант, на долю которого в Германии приходится около четверти его производственных мощностей.
Как и многие другие крупные потребители газа в отрасли - не только в Германии, но и в остальной Европе - Covestro предприняла различные меры по сокращению своих потребностей в газе, в том числе за счет перехода на парогенераторы на нефтяной основе. Компания заявила, что также постоянно работает над улучшением существующих производственных технологий и внедрением новых для дальнейшего снижения потребления газа и энергии.
Covestro ожидает ''продолжающееся воздействие на глобальные цепочки поставок, очень высокие уровни цен на энергоносители, высокую инфляцию и более слабый рост мировой экономики''.
''Во второй половине года макроэкономические риски снова значительно возросли, особенно в связи с очень высокими затратами на энергию и неопределенностью в поставках газа на наших объектах в Германии'', - сказал финансовый директор Томас Топфер.
Химическая промышленность является третьим по величине промышленным сектором в Германии после автомобилестроения и машиностроения, а также крупнейшим потребителем газа в стране, на долю которого приходится 15% от общего потребления газа.
У химической промышленности Германии осталось мало возможностей для экономии газа из-за неопределенности с поставками из России, поскольку немецкие компании рискуют остановить производство в случае ухудшения ситуации с поставками, заявил ранее генеральный директор химической ассоциации Verband der Chemischen Industrie (VCI) Вольфганг Гроссе Энтруп.
Положение промышленных предприятий Германии ухудшилось с середины июня, когда Россия впервые сократила поставки по ''Северному потоку'' на 60%.
Как показал опрос, проведенный на прошлой неделе Ассоциацией немецких торгово-промышленных палат (DIHK), каждая шестая немецкая промышленная компания вынуждена сокращать производство из-за высоких цен на энергоносители. Опрос также показал, что только половина промышленных компаний Германии покрыла свои годовые потребности в газе на 2022 год посредством контрактов. Более трети промышленных предприятий по-прежнему вынуждены покупать более 30% своих годовых потребностей в газе.
Германия будет одной из наиболее уязвимых стран-членов ЕС в случае, если ''Газпром'' и дальше ограничит или прекратит поставки в Европу, заявила Вуд Маккензи.