Պուտինն ու Էրդողանը համատեղ հայտարարություն են ընդունել
Ավելի քան չորս ժամ տեւած բանակցություններից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը համատեղ հայտարարություն են տարածե, հայտնում է News.am։
«Չնայած տարածաշրջանային եւ գլոբալ ներկա մարտահրավերներին՝ առաջնորդները վերահաստատել են հետագայում ռուս-թուրքական հարաբերությունները զարգացնելու իրենց ընդհանուր կամքը՝ հիմնված հարգանքի, փոխադարձ շահերի ճանաչման եւ իրենց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։
Տարածաշրջանային հարցերի շուրջ՝ ղեկավարներն ընդգծել են Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ անկեղծ եւ վստահելի հարաբերությունների կարեւորությունը՝ տարածաշրջանային եւ միջազգային կայունության հասնելու համար։ Ուկրաինայի նավահանգիստներից հացահատիկի անվտանգ արտահանման նախաձեռնության հացում ընդգծվել է Ստամբուլի փաթեթային գործարքի ամբողջական իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտությունը՝ համաձայն դրա ոգուն եւ տառին՝ ներառյալ ռուսական հացահատիկի, պարարտանյութերի եւ դրանց արտադրության համար հումքի անարգել արտահանումը։
Բարձրացված հարցերի թվում են եղել նաեւ Սիրիայի վերջին իրադարձությունները։ Կողմերը հաստատել են, որ մեծ նշանակություն են տալիս քաղաքական գործընթացների առաջխաղացմանը։ Նշվել է Սիրիայի քաղաքական միասնության եւ տարածքային ամբողջականության պահպանման կարեւորությունը, վերահաստատվել՝ բոլոր ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարում համատեղ եւ սերտորեն համակարգված գործելու վճռականությունը։
Հռչակվել է Լիբիայի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ ազգային միասնությանը հաստատակամ հավատարմությունը։ Կողմերն ընդգծել են հնարավորինս լայն կոնսենսուսի հիման վրա ազատ, արդար եւ վստահելի ընտրությունների անցկացման կարեւորությունն ու վերահաստատել իրենց աջակցությունը Լիբիային եւ քաղաքական գործընթացին։
Պետությունների ղեկավարները պայմանավորվել են Բարձր մակարդակի համագործակցության խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Թուրքիայում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Путин и Эрдоган приняли совместное заявление
Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган приняли совместное заявление по итогам переговоров, которые продолжались более четырех часов, передает News.am.
"Несмотря на текущие региональные и глобальные вызовы, лидеры подтвердили общую волю к дальнейшему развитию российско-турецких отношений на основе уважения, признания взаимных интересов и в соответствии со своими международными обязательствами.
В рамках этих пониманий лидеры обеих стран провели широкие консультации по вопросам двусторонней повестки российско-турецких отношений и договорились о следующем: наращивать объем двусторонней торговли на сбалансированной основе и достичь поставленных целей; идти навстречу ожиданиям противоположной стороны в областях экономики и энергетики; предпринять конкретные шаги в целях наращивания взаимодействия по вопросам, которые в течение продолжительного времени оставались на повестке дня обеих стран, в таких секторах, как транспорт, торговля, сельское хозяйство, промышленность, финансы, туризм и строительство.
По региональной проблематике лидеры подчеркнули ключевое значение искренних, откровенных и доверительных отношений между Россией и Турцией для достижения региональной и международной стабильности. В этом контексте лидеры признали важную роль конструктивных отношений двух стран в заключении Инициативы о безопасном вывозе зерна из украинских портов. Акцентирована необходимость обеспечить полное выполнение Стамбульской пакетной сделки в соответствии с ее духом и буквой, включая беспрепятственный экспорт российских зерна, удобрений и сырья для их производства.
Среди затронутых вопросов были также недавние события в Сирии. Стороны подтвердили, что придают большое значение продвижению политического процесса. Обозначена важность сохранения политического единства и территориальной целостности Сирии. Вновь подтверждена решимость действовать сообща и в плотной координации друг с другом в вопросах борьбы со всеми террористическими организациями.
Заявлена твердая приверженность суверенитету, территориальной целостности и национальному единству Ливии. Стороны обозначили важность проведения свободных, справедливых и заслуживающих доверия выборов на основе максимально широкого консенсуса и вновь подтвердили свою поддержку продолжающемуся политическому процессу, основанному на главенствующей роли самих ливийцев и под их руководством.
Главы государств договорились провести следующее заседание Совета сотрудничества высшего уровня в Турции",- отмечается в заявлении.