Բերձորում 174 բնակիչ կա, մարդիկ իրերն են հավաքում, բայց դեռ ոչ մի ընտանիք չի լքել քաղաքը. Բերձորի քաղաքապետ (NEWS.am)
Արցախի Աղավնո եւ Բերձոր բնակավայրերի բնակիչները, որոնց մինչեւ օգոստոսի 25–ը Արցախի իշխանությունները ժամանակ են տվել իրենց տներից դուրս գալու համար, այս օրերին իրենց իրերն են հավաքում, սակայն մինչեւ այս պահը դեռ ոչ մի ընտանիք բնակավայրերից չի հեռացել։
Շատերը դեռ չեն որոշել՝ ուր են տեղափոխվելու, արդյոք վերաբնակվելու են Արցախում, թե բնակություն են հաստատելու Հայաստանում։ Աղավնոյից ընդհանուր առմամբ տարհանվելու է 204 բնակիչ, իսկ Բերձոր քաղաքում, որտեղ մինչ պատերազմը ապրում էր 2000 բնակիչ, հիմա 174–ն են մնացել։ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցնելու նաեւ Սուս գյուղը, սակայն, այնտեղ բնակիչներ այս պահին չկան։ Բերձորի եւ Աղավնոյի բնակիչները չեն հաշտվում  իրենց ձեռքով կառուցած տները հակառակորդին թողնելու մտքի հետ։
«Հայաստան տեղափոխվելու կամ էլ Արցախում վերաբնակվելու մասին մտադրությունները խառն են, այս պահին մարդիկ չգիտեն՝ ինչ են անելու, յուրաքանչյուր կայացված որոշում կարող է փոփոխվել։ Չկողմնորոշված վիճակ է, ես էլ բոլորի նման դեռ այդ մասին չեմ մտածել, ժամանակ չունեմ, ավելի հանգիստ վիճակում կկայացնեմ որոշումը»,– NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը։

People are packing, but so far no family has left Berdzor: Mayor of Berdzor
The residents of Aghavno and Berdzor settlements of Artsakh, who were given time by the Artsakh authorities to leave their homes by August 25, are packing their belongings these days, but so far no family has left the settlements.
Many have not yet decided where they will move, whether they will move to Artsakh or settle in Armenia. A total of 204 residents will be evacuated from Aghavno; 174 remain in Berdzor, where 2,000 residents lived before the war. Sus village will also come under Azerbaijani control, but there are no residents there now. The residents of Berdzor and Aghavno cannot reconcile themselves to the idea of leaving their homes built by their own hands to the enemy.
"The intention to move to Armenia or to move to Artsakh is mixed, at the moment people do not know what to do, any decision can be changed. The situation is unresolved like everyone else, I haven't thought about it yet, I don't have time, I will make a decision in a calmer state," Berdzor Mayor Narek Aleksanyan told NEWS.am.