Հայաստանում նախատեսում են վրացական «Փոթի» նավահանգստից դեպի «Կովկաս» լաստանավային հաղորդակցություն գործարկել (Sputnik Արմենիա)
Արդեն օգոստոսին Հայաստանում նախատեսում են վրացական «Փոթի» նավահանգստից դեպի «Կովկաս» լաստանավային հաղորդակցություն գործարկել: Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան տեղեկությունը հայտնել են էկոնոմիկայի նախարարությունից։
«Լաստանավի գործարկման ժամկետների ձգձգումը մեծապես պայմանավորված է ՌԴ-ի դեմ սահմանված պատժամիջոցներով։ Առաջացած բարդությունները հաղթահարելու և Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանման և ՀՀ տարածք ներմուծման նպատակով բեռների՝ լաստանավով տեղափոխման դեպքում առաջացած լրացուցիչ ծախսերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումը հնարավորինս արագ գործարկելու նպատակով շարունակվում են անհրաժեշտ աշխատանքները», - նշված է պատասխանում։
Նախարարությունն ընդգծում է, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է իրականացնում բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ Վրաստանի կառավարության հետ, միջոցառումը հնարավորինս սեղմ ժամկետում սկսելու համար։ Գերատեսչությունից վստահեցնում են, որ խնդիրները լուծվում են, և արդեն օգոստոսինին նախատեսվում է գործարկել լաստանավը։
Էկոնոմիկայի նախարարությունում վստահ են, որ լաստանավերի գործարկումը հնարավորություն կտա ՀՀ բեռնափոխադրող ընկերություններին բեռների տեղափոխմանն առնչվող լոգիստիկ ենթակառուցվածքներն առավել հասանելի դարձնել և նվազեցնել խոչընդոտները, խթանել միջազգային շուկա հայկական արտադրության ապրանքների արտահանումը, էականորեն մեծացնել բեռնափոխադրումների ծավալները։ Լաստանավով տեղափոխման ծախսերի փոխհատուցումը նոր խթան կհանդիսանա ՀՀ տնտեսության համար, ինչպես նաև արժանի մրցակցություն կապահովի «Վերին Լարսին»։
Հայաստանի կառավարության 2022 թվականի մարտի 24-ի որոշման համաձայն` նախատեսվում է, որ լաստանավի օպերատորը՝ տեղական c&M International լոգիստիկ ընկերությունը, «Փոթի» նավահանգստից դեպի «Կովկաս» ու հակառակ ուղղությամբ շաբաթական երկու անգամ ռեյսեր կիրականացնի:
«Անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ լաստանավային հաղորդակցությունը կարող է ակտիվացնել նաև երկաթգծային փոխադրումները, ավելացնել արտահանման ծավալները և նպաստել սպասարկման տեմպերի արագությանը (հաշվի առնելով, որ այժմ բեռների տեղափոխման միջին ժամկետը ՀՀ-ից ՌԴ «Վերին Լարսով» կազմում է 7 օր, իսկ լաստանավային հաղորդակցության դեպքում նախատեսվում է, 3 օր)», - նշված է պատասխանում։

В Армении планируют запустить паромное сообщение из грузинского порта Поти в российский порт Кавказ в августе (Sputnik Армения)
В Армении планируют запустить паромное сообщение из грузинского порта Поти в российский порт Кавказ уже в августе. Об этом Sputnik Армения сообщили в министерстве экономики в ответ на письменный запрос.
"Сроки запуска паромного сообщения откладываются главным образом из-за санкций против России. Проводится работа для сокращения дополнительных расходов при перевозке грузов паромом из Армении или же в нашу страну", - говорится в ответе.
В запросе подчеркивается, что армянские власти обсуждают вопрос со всеми сторонами, в том числе и с грузинской, для более быстрого запуска паромного сообщения. В ведомстве заверили, что возникшие проблемы решаются, и паром заработает уже в этом месяце.
В Министерстве экономики уверены, что паромное сообщение положительно отразится на показателях экспорта армянской продукции на международный рынок, позволит увеличить объем грузоперевозок и сделает более доступными логистические инфраструктуры для перевозчиков. Кроме того, субсидирование государством перевозки паромной переправой станет новым стимулом для экономики Армении. Благодаря этому паромная переправа может составить достойную конкуренцию дороге через МАПП "Верхний Ларс".
Согласно постановлению правительства Армении от 24 марта 2022 года, планируется, что оператор парома – местная логистическая компания C&M International - будет осуществлять рейсы из порта Поти в порт Кавказ и обратно дважды в неделю.
В ведомстве уверены, что паромное сообщение активизирует и железнодорожные перевозки, будет способствовать увеличению объемов экспорта, а также сократит время пребывания товаров в пути.
"Среднее время перевозки грузов из Армении в Россию (через Ларс) составляет 7 дней, паромом оно может сократиться до 3 дней", - отметили в ведомстве.
В Минэкономики считают, что закрытие дороги из Грузии в Россию через МАПП "Верхний Ларс" (учитывая, что это основное направление для экспорта грузов из Армении в РФ) негативно влияет на армянскую экономику и показатели экспорта.
Что касается ситуации, возникшей вокруг "Верхнего Ларса", кабмин Армении работает по нескольким направлениям. Достигнута договоренность с грузинскими коллегами для оперативного пропуска скоропортящихся товаров.