Աֆղանստանը պլանավորում է Ռուսաստանից գնել մոտ մեկ միլիոն բարել նավթ
Քաբուլը պլանավորում է Մոսկվայից գնել մոտ մեկ միլիոն բարել նավթ, RIA Novosti-ին հայտնել է Աֆղանստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Նուրիդին Ազիզին։
«Մենք Ռուսաստանին առաջարկել ենք մոտ մեկ միլիոն (բարել-խմբ.), եթե նա կարող է ավելի շատ ուղարկել, ապա դա խնդիր չէ»,- ասաց նա։Նախարարը հավելել է, որ նավթագազային նախագիծը ամենակարևորն է լինելու աֆղանական կողմի համար։
«Մենք կցանկանայինք դիտարկել նաև բարտերային առևտրի տարբերակը՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը որոշ աֆղանական արտադրանքի կարիք ունենա»,- հավելել է Ազիզին։ Աֆղանստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարության պատվիրակությունը, որն ուղարկվել Է թալիբների կառավարության կողմից, Մոսկվա Էր ժամանել նախօրյակին: Ռուսաստանցի գործընկերների հետ բանակցությունները պլանավորվել են օգոստոսի 15-ին և 16-ին:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ Քաբուլում դեսպան Դմիտրի Ժիրնովը  ասել է, որ բանակցությունները վերաբերելու են նավթի, հացահատիկի և արևածաղկի ձեթի մատակարարմանը։

Afghanistan plans to buy a million barrels of Russian oil. Nuriddin Azizi, the country’s Minister of Industry and Trade, announced it today, Albawaba reports.
“We offered Russia about one million barrels, if it can send more, then this is not a problem,” the minister was quoted by RIA NEWS.
“The most important thing for us would be the oil and gas project. We would also like to consider the option of barter trade, provided that the Russian Federation needs some kind of Afghan products,” Azizi added.
It was rumored that a Taliban delegation is heading to Moscow and Kazan. Dmitry Zhirnov, Russia’s Ambassador to Kabul, stated that the Afghan group includes economists and financiers, and the visitors intend to purchase oil, other energy sources, wheat, bread, and sunflower oil.