Աֆղանստանը պլանավորում է Ռուսաստանից գնել մոտ մեկ միլիոն բարել նավթ
Քաբուլը պլանավորում է Մոսկվայից գնել մոտ մեկ միլիոն բարել նավթ, RIA Novosti-ին հայտնել է Աֆղանստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Նուրիդին Ազիզին։
«Մենք Ռուսաստանին առաջարկել ենք մոտ մեկ միլիոն (բարել-խմբ.), եթե նա կարող է ավելի շատ ուղարկել, ապա դա խնդիր չէ»,- ասաց նա։Նախարարը հավելել է, որ նավթագազային նախագիծը ամենակարևորն է լինելու աֆղանական կողմի համար։
«Մենք կցանկանայինք դիտարկել նաև բարտերային առևտրի տարբերակը՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը որոշ աֆղանական արտադրանքի կարիք ունենա»,- հավելել է Ազիզին։ Աֆղանստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարության պատվիրակությունը, որն ուղարկվել Է թալիբների կառավարության կողմից, Մոսկվա Էր ժամանել նախօրյակին: Ռուսաստանցի գործընկերների հետ բանակցությունները պլանավորվել են օգոստոսի 15-ին և 16-ին:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ Քաբուլում դեսպան Դմիտրի Ժիրնովը  ասել է, որ բանակցությունները վերաբերելու են նավթի, հացահատիկի և արևածաղկի ձեթի մատակարարմանը։

Афганистан планирует закупить у России около миллиона баррелей нефти
Кабул планирует закупить у Москвы около миллиона баррелей нефти, заявил РИА Новости министр промышленности и торговли Афганистана Нуриддин Азизи.
"Мы предложили России около миллиона (баррелей- ред.), если она сможет отправлять больше, то это не проблема", - сказал он.
Министр добавил, что проект по нефти и газу будет самым важным для афганской стороны.
"Мы хотели бы также рассмотреть и вариант бартерной торговли, при условии, что у России будет потребность в какой-нибудь афганской продукции", - добавил Азизи.
Делегация афганского Минпромторга, направленная правительством талибов, прибыла в Москву накануне. Переговоры с российскими коллегами запланированы на 15 и 16 августа. Как рассказал РИА Новости посол в Кабуле Дмитрий Жирнов, речь пойдет о поставках нефти, зерна и подсолнечного масла.