Քանի դեռ նոր ճանապարհը չի գործարկվել, ռուս խաղաղապահները գործող միջանցքից ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի. ՌԴ դեսպանորդ
Ռուս խաղաղապահները ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի Լաչինի գործող միջանցքից, քանի դեռ նոր ճանապարհը չի շահագործվել՝ այսօր «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարեց Երևանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական-դեսպանորդ Մաքսիմ Սելեզնյովը։
Բարձրաստիճան դիվանագետը ընդգծեց՝ այս կապակցությամբ պայմանավորվածություններ կան և կողմերը ուղիղ կապի մեջ են՝ առանց մանրամասնելու խոսքը ինչ պայմանավորվածությունների մասին է և կոնկրետ ում միջև։
«Ռուսաստանյան խաղաղապահները կվերատեղաբաշխվեն միայն այն պահին, երբ Լաչինի նոր միջանցքը կբացվի։ [2020թ. նոյեմբերի 9-ի] եռակողմ հայտարարությունում նշված են այն քայլերը, քայլերի հերթականությունը՝ նախ կառուցվում է միջանցքը, և մինչ այն սկսում է գործել, ռուսաստանցի խաղաղապահները զբաղեցնում են հինգ կիլոմետրանոց միջանցքը՝ այդ ճանապարհի շուրջ», - նշեց Սելեզնյովը:
Ռուսաստանի փոխդեսպանը, մինչդեռ, պնդեց, թե ռուս խաղաղապահները կվերատեղակայվեն, երբ նոր ճանապարհը արդեն պատրաստ կլինի։
«Ռուսաստանցի խաղաղապահները նոր միջանցքը չեն զբաղեցնի, քանի դեռ այն չի գործարկվել, և այդ կապակցությամբ պայմանավորվածություններ կան։ Կողմերը ուղիղ կապի մեջ են, և ձեզ վստահեցնում եմ՝ խաղաղապահները ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի, քանի դեռ նոր միջանցքը չկա», - ասաց Մաքսիմ Սելեզնյովը։

Russian peacekeepers "will not move a single centimeter" from the existing Lachin corridor until a new road linking Nagorno-Karabakh to Armenia is put into operation, according to a senior Russian diplomat in Yerevan.
Talking to RFE/RL’s Armenian Service on Wednesday, Maxim Seleznyov, a counsellor-envoy at the Russian embassy in Armenia, stressed that there are agreements in this regard and the parties are in direct contact over this issue. He did not elaborate.
"Russian peacekeepers will move only at the moment when the new Lachin corridor is opened. The tripartite statement [from November 9, 2020] spells out the steps, the sequence of steps. First, the corridor is completed, and as it comes into operation, Russian peacekeepers take control of a five-kilometer corridor around this road," Seleznyov said.
Meanwhile, the Russian diplomat stressed on Wednesday that the Russian peacekeepers will be redeployed only when the new road is ready.
"The Russian peacekeepers will not be deployed along the new corridor until it is put into operation, and there are agreements in this regard. The parties are in direct contact, and I assure you that the peacekeepers will not move a single centimeter until there is a new corridor," Seleznyov said.