Հայտնի են 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները
«Ավրորայի» հերոսներն ընտրել են շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ, որոնք տրամադրում են մարդասիրական օգնություն, նպաստում խաղաղությանը, պաշտպանում մարդու իրավունքները, հասանելի դարձնում բժշկական ծառայությունները եւ օգնում խոցելի համայնքներին:
Այսօր՝ Մարդասիրության համաշխարհային օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում է 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները: 2022 թ. երեք հերոսներից մեկը կդառնա «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, որի անունը կհայտարարվի Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2022 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, դափնեկիրը կունենա բացառիկ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակի մի մասը հատկացնելով առաջադրած կազմակերպություններին:
««Ավրորայի» հիմքում «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարն է: Դա նշանակում է, որ մարդիկ, որոնց օգնության ձեռք են մեկնել դժվարին պահին, կարող են լավագույնս արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ նմանատիպ օգնություն առաջարկելով մեկ ուրիշի: Արժանին մատուցելով մարդասիրական համաշխարհային համայնքին եւ գնահատելով նրա ազդեցությունը՝ այս առիթով մենք ուրախ ենք աշխարհին պատմելու 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունների մասին եւ բարձրացնելու «Ավրորա» շարժման վերաբերյալ իրազեկումը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսները որոշել են աջակցել կազմակերպությունների, որոնք տրամադրում են մարդասիրական օգնություն, նպաստում խաղաղությանը, պաշտպանում մարդու իրավունքները, օգնում խոցելի եւ տեղահանված համայնքներին, ինչպես նաեւ հասանելի դարձնում բժշկական օգնությունը:
Ջամիլա Աֆղանին (Աֆղանստան), որը խաղաղության ակտիվիստ է եւ «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիրը, 25 տարի պայքարել է կրթությունն Աֆղանստանի կանանց հասանելի դարձնելու համար, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• Կանանց միջազգային լիգա հանուն խաղաղության եւ ազատության (WILPF),
• «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպություն (NECDO):
Հադի Ջումանը (Եմեն)՝ խաղաղության ակտիվիստ եւ միջնորդ-բանակցող, որը, պարբերաբար վտանգելով սեփական կյանքը, կազմակերպում է ռազմագերիների փոխանակում եւ առաջնագծից դուրս բերում զոհվածների մարմինները, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• «Օգնություն Եմենին» կազմակերպություն (Yemen Aid),
• «Եմենի գործընկերներ» կազմակերպություն (Partners Yemen):
Մահինուր էլ-Մասրին (Եգիպտոս)՝ փաստաբան եւ քաղաքական ակտիվիստ, որը պայքարում է երկրում քաղաքական ազատությունների եւ մարդու իրավունքների համար՝ կազմակերպելով բողոքի խաղաղ ակցիաներ եւ դատարանում պաշտպանելով քաղբանտարկյալների իրավունքները, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• «Գործել հանուն հույսի» կազմակերպություն  (Action For Hope),
• «Մերսալ» հիմնադրամ (Mersal Foundation):
«Մարդասիրության համաշխարհային օրը հիանալի հնարավորություն է մեծարելու «Ավրորայի» հերոսների նման մարդկանց, որոնք վտանգում են սեփական անձը՝ փրկելու այլոց: Այս տարվա հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները ու նրանց կատարած կենսական աշխատանքն արդեն փոխել են հազարավոր մարդկանց կյանքեր: Եվ մենք հույս ունենք, որ «Ավրորայի» աջակցությամբ նրանք կկարողանան էլ ավելին անել»,- նշեց ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Մերի Ռոբինսոնը:
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն ու դրան ուղեկցող հատուկ միջոցառումները տեղի կունենան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2022 թ. հոկտեմբերի 14–16-ը: «Ավրորան» կհամախմբի մարդասիրության ոլորտի աշխարհի առաջատարներին՝ արժանին մատուցելու մերօրյա հերոսներին, փառաբանելու մարդկայնության ոգին եւ զորացնելու մարդկանց օգնության ձեռք մեկնողների հաջորդ սերնդին:
Մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է ավելի քան 2.600.000 մարդու ամբողջ աշխարհում: «Ավրորայի»՝ ավելի լավ ապագա կառուցելու գաղափարին միանալու եւ աշխարհը բարեփոխելու համար խնդրում ենք աջակցել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը՝ կատարելով նվիրատվություն:

Названы выбранные героями "Авроры" – 2022 организации
Гуманитарные деятели выбрали фонды, которые оказывают людям гуманитарную помощь, содействуют миру, защищают права человека, помогают уязвимым сообществам и облегчают им доступ к медицинским услугам.
Сегодня, во Всемирный день гуманитарной помощи, Гуманитарная инициатива "Аврора" рада объявить организации, выбранные героями "Авроры" – 2022, один из которых 15 октября 2022 года будет назван лауреатом премии "Аврора" – 2022 в Венеции, Италия. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям лауреат премии "Аврора" – 2022 получит уникальную возможность продолжить эстафету добра, направив часть премии в $1 000 000 выбранным им организации.
"В основе "Авроры" лежит универсальная концепция благодарности в действии. Она подразумевает, что люди по всему миру, получившие поддержку во время кризиса, могут наилучшим образом выразить свою благодарность, предложив аналогичную помощь кому-то еще. Воздавая должное глобальному гуманитарному сообществу и его достижениям, мы рады воспользоваться этой возможностью, чтобы рассказать миру об организациях, выбранных героями "Авроры" – 2022, и повысить осведомленность об "Авроре" и ее глобальном движении", – сказал лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии "Аврора" и содиректор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона.
Герои "Авроры" – 2022 выбрали благотворительные организации, которые оказывают людям гуманитарную помощь, содействуют миру, защищают права человека, помогают уязвимым сообществам и облегчают им доступ к медицинским услугам.
Джамиля Афгани (Афганистан), активистка борьбы за мир и основатель Организации по наращиванию потенциала и развитию системы образования "Нур" (NECDO), посвятившая более 25 лет своей жизни тому, чтобы женщины Афганистана получили доступ к образованию, выбрала следующие организации:
• Международная лига женщин за мир и свободу (WILPF)
• Организация по наращиванию потенциала и развитию системы образования "Нур" (NECDO)
Хади Джумаан (Йемен), миротворец и посредник, который регулярно рискует собственной жизнью, чтобы способствовать обмену военнопленными и вывозить с передовой тела тех, кто пал в бою, выбрал следующие организации:
• Yemen Aid
• Partners Yemen
Махинур эль-Массри (Египет), адвокат и политическая активистка, которая отстаивает политические свободы и права человека в своей родной стране, организуя мирные протесты и защищая политических заключенных в судах, выбрала следующие организации:
• Action For Hope
• Фонд Mersal
"Всемирный день гуманитарной помощи – это прекрасная возможность воздать должное таким людям как герои "Авроры", которые рискуют собой ради спасения других. Благотворительные организации, выбранные героями этого года, и их жизненно важная работа уже изменили жизнь тысяч людей, и мы надеемся, что при поддержке "Авроры" они смогут добиться еще большего", – отметила Мэри Робинсон, бывший Верховный комиссар ООН по правам человека и член Отборочной комиссии премии "Аврора".
Церемония вручения премии "Аврора" – 2022 и специальные мероприятия пройдут в Венеции, Италия, 14–16 октября 2022 года. "Аврора" соберет ведущих гуманитарных деятелей мира, чтобы почтить героев современности, воздать должное духу человечности и поддержать следующее поколение спасителей.
С момента своего создания Гуманитарная инициатива "Аврора" помогла более чем 2 600 000 человек по всему миру. Вы можете присоединиться к видению "Авроры" о лучшем будущем и помочь нам изменить мир, сделав пожертвование в пользу инициативы.