Հայտնի են 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները
«Ավրորայի» հերոսներն ընտրել են շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններ, որոնք տրամադրում են մարդասիրական օգնություն, նպաստում խաղաղությանը, պաշտպանում մարդու իրավունքները, հասանելի դարձնում բժշկական ծառայությունները եւ օգնում խոցելի համայնքներին:
Այսօր՝ Մարդասիրության համաշխարհային օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում է 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները: 2022 թ. երեք հերոսներից մեկը կդառնա «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, որի անունը կհայտարարվի Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2022 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, դափնեկիրը կունենա բացառիկ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակի մի մասը հատկացնելով առաջադրած կազմակերպություններին:
««Ավրորայի» հիմքում «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարն է: Դա նշանակում է, որ մարդիկ, որոնց օգնության ձեռք են մեկնել դժվարին պահին, կարող են լավագույնս արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ նմանատիպ օգնություն առաջարկելով մեկ ուրիշի: Արժանին մատուցելով մարդասիրական համաշխարհային համայնքին եւ գնահատելով նրա ազդեցությունը՝ այս առիթով մենք ուրախ ենք աշխարհին պատմելու 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների առաջադրած կազմակերպությունների մասին եւ բարձրացնելու «Ավրորա» շարժման վերաբերյալ իրազեկումը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսները որոշել են աջակցել կազմակերպությունների, որոնք տրամադրում են մարդասիրական օգնություն, նպաստում խաղաղությանը, պաշտպանում մարդու իրավունքները, օգնում խոցելի եւ տեղահանված համայնքներին, ինչպես նաեւ հասանելի դարձնում բժշկական օգնությունը:
Ջամիլա Աֆղանին (Աֆղանստան), որը խաղաղության ակտիվիստ է եւ «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիրը, 25 տարի պայքարել է կրթությունն Աֆղանստանի կանանց հասանելի դարձնելու համար, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• Կանանց միջազգային լիգա հանուն խաղաղության եւ ազատության (WILPF),
• «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպություն (NECDO):
Հադի Ջումանը (Եմեն)՝ խաղաղության ակտիվիստ եւ միջնորդ-բանակցող, որը, պարբերաբար վտանգելով սեփական կյանքը, կազմակերպում է ռազմագերիների փոխանակում եւ առաջնագծից դուրս բերում զոհվածների մարմինները, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• «Օգնություն Եմենին» կազմակերպություն (Yemen Aid),
• «Եմենի գործընկերներ» կազմակերպություն (Partners Yemen):
Մահինուր էլ-Մասրին (Եգիպտոս)՝ փաստաբան եւ քաղաքական ակտիվիստ, որը պայքարում է երկրում քաղաքական ազատությունների եւ մարդու իրավունքների համար՝ կազմակերպելով բողոքի խաղաղ ակցիաներ եւ դատարանում պաշտպանելով քաղբանտարկյալների իրավունքները, առաջադրել է հետեւյալ կազմակերպությունները՝
• «Գործել հանուն հույսի» կազմակերպություն  (Action For Hope),
• «Մերսալ» հիմնադրամ (Mersal Foundation):
«Մարդասիրության համաշխարհային օրը հիանալի հնարավորություն է մեծարելու «Ավրորայի» հերոսների նման մարդկանց, որոնք վտանգում են սեփական անձը՝ փրկելու այլոց: Այս տարվա հերոսների առաջադրած կազմակերպությունները ու նրանց կատարած կենսական աշխատանքն արդեն փոխել են հազարավոր մարդկանց կյանքեր: Եվ մենք հույս ունենք, որ «Ավրորայի» աջակցությամբ նրանք կկարողանան էլ ավելին անել»,- նշեց ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Մերի Ռոբինսոնը:
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն ու դրան ուղեկցող հատուկ միջոցառումները տեղի կունենան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2022 թ. հոկտեմբերի 14–16-ը: «Ավրորան» կհամախմբի մարդասիրության ոլորտի աշխարհի առաջատարներին՝ արժանին մատուցելու մերօրյա հերոսներին, փառաբանելու մարդկայնության ոգին եւ զորացնելու մարդկանց օգնության ձեռք մեկնողների հաջորդ սերնդին:
Մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է ավելի քան 2.600.000 մարդու ամբողջ աշխարհում: «Ավրորայի»՝ ավելի լավ ապագա կառուցելու գաղափարին միանալու եւ աշխարհը բարեփոխելու համար խնդրում ենք աջակցել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը՝ կատարելով նվիրատվություն:

2022 Aurora Prize Designated Organizations Announced
Aurora Humanitarians have selected non-profits which provide humanitarian relief, promote peace, defend human rights, facilitate access to medical care, and help distressed communities.
Today, on World Humanitarian Day, the Aurora Humanitarian Initiative is pleased to reveal the designated organizations selected by the 2022 Aurora Humanitarians, one of whom will be named the 2022 Aurora Prize Laureate in Venice, Italy, on October 15, 2022. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the 2022 Aurora Prize Laureate will have a unique opportunity to continue the cycle of giving by allocating part of the $1,000,000 award to their designated organizations.
“Aurora is based on the universal concept of Gratitude in Action. It implies that people around the world who have received aid in time of crisis can best express their gratitude by offering similar assistance to someone else. As we celebrate the global humanitarian community and its impact, we are excited to use this occasion to tell the world about the organizations chosen by the 2022 Aurora Humanitarians and raise further awareness about Aurora’s movement,” said Lord Ara Darzi, Chair of Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London.
The 2022 Aurora Humanitarians have decided to support organizations that provide humanitarian relief, promote peace, defend human rights, help distressed and displaced communities and facilitate access to medical care.
Jamila Afghani (Afghanistan),a peace activist and founder of the Noor Educational and Capacity Development Organization (NECDO) who has dedicated over 25 years of her life to ensuring the women of Afghanistan have access to education, has designated the following organizations:
• Women International League for Peace and Freedom (WILPF)
• Noor Education and Capacity Development Organization (NECDO)
Hadi Jumaan (Yemen), a mediator and body collector who regularly risks his life to facilitate the exchange of prisoners of war and recover human remains from the front lines, has designated the following organizations:
• Yemen Aid
• Partners Yemen
Mahienour El-Massry (Egypt), a lawyer and political activist who promotes political freedom and human rights in her home country by organizing peaceful protests and defending political prisoners in courts, has designated the following organizations:
• Action For Hope
• Mersal Foundation
“World Humanitarian Day is a great opportunity to honor people like the Aurora Humanitarians who put themselves at risk to save others. The non-profits selected by this year’s Humanitarians and their vital work have already changed the lives of thousands of people, and we’re hopeful they would be able to achieve even more with support from Aurora,” noted Mary Robinson, former United Nations High Commissioner for Human Rights and Aurora Prize Selection Committee Member.
The 2022 Aurora Prize Ceremony and special events will take place in Venice, Italy, on October 14–16, 2022. Aurora will bring together the world’s leading humanitarians to honor modern-day heroes, celebrate the spirit of humanity, and empower the next generation of saviors.
Since its launch, the Aurora Humanitarian Initiative has benefitted over 2,600,000 people worldwide. To join Aurora’s vision of a better future and help us make a difference, please support the Aurora Humanitarian Initiative by making a donation.