ԵՄ-ն և ՆԱՏՕ-ն մտադիր են աջակցել Ուկրաինային այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի
Եվրամիությունը և ՆԱՏՕ-ն կշարունակեն աջակցել Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան դա կպահանջվի։ Այս մասին ասված է նրանց հայտարարություններում, որոնք չորեքշաբթի օրը տարածվել են Բրյուսելում՝ Ուկրաինայի անկախության օրվա կապակցությամբ։
«Այսօր Ուկրաինան նշում է Խորհրդային Միությունից իր անկախության 31-րդ տարեդարձը: Սա այն օրն է, երբ նշվում է Ուկրաինայի եզակի և առանձնահատուկ պատմությունը, մշակույթը և լեզուն: Եվ սա այն օրն է հիշեցնելու Ռուսաստանին, որ Ուկրաինան, որպես ինքնիշխան, ազատ երկիր: և անկախ պետություն, ունի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության միջոցառումների վերաբերյալ սեփական որոշումներ ընդունելու անօտարելի իրավունք՝ միջազգային իրավունքին և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին համապատասխան», - ասվում է ԵՄ հայտարարության մեջ։
«Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային, քանի որ նա պաշտպանում է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Կիևին աջակցություն է հայտնել նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։ «Դուք կարող եք շարունակել հույսը դնել ՆԱՏՕ-ի աջակցության վրա այնքան ժամանակ, որքան ձեզ անհրաժեշտ է: Ուժեղ և անկախ Ուկրաինան կենսական նշանակություն ունի եվրատլանտյան տարածքի կայունության համար», - ասել է նա:

EU, NATO Pledge to Stick With Ukraine As Long As It Takes, Statements Say
The European Union and NATO will continue to stand by Ukraine as long as it takes, say their statements circulated in Brussels on Wednesday, as Ukraine marks Independence Day, TASS reports.
"Today, Ukraine celebrates the 31st anniversary of its independence from the Soviet Union. And it is a day to remind Russia that Ukraine, as a sovereign, free and independent State, has the inherent right to make its own decision on foreign policy and its security arrangements in accordance with international law and the Helsinki Final Act," the European Union said in its statement.
"The European Union will continue to stand by Ukraine as it defends its territorial integrity and sovereignty," the document stressed.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg also expressed support for Kiev in a video message. "You can continue to count on NATO’s support as long as it takes," he said. "A strong, independent Ukraine is vital for the stability of the Euro-Atlantic area," Stoltenberg stressed.