Թուրքիայի հետ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացի շուրջ բանակցությունները դժվարացել են. Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդե
Շվեդիայի բանակցությունները Թուրքիայի հետ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացի շուրջ դժվարացել են այն բանից հետո, երբ Ձախ կուսակցության պատգամավորները բարձրացրել են Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) դրոշը, հայտարարել է ԱԳ նախարար Անն Լինդեն, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Թուրքիայի հետ ՆԱՏՕ-ի բանակցություններն էլ ավելի են դժվարացել այն բանից հետո, երբ Ձախ կուսակցության պատգամավորները բարձրացրել են ՔԱԿ-ի դրոշը ։ Թուրքական լրատվամիջոցները մշտապես լուսաբանում են դա և նման իրադարձությունները ։ Ըստ Շվեդիայի օրենքների՝ մենք ասում ենք, որ դա խոսքի ազատություն է: Բայց մենք կարծում ենք, որ դա շատ անհարմար իրավիճակ է կառավարության համար», - ասել է Լինդեն Aftonbladet թերթին տված հարցազրույցում, նրա խոսքը մեջբերում է թուրքական Sabah թերթը։
Խոսելով օգոստոսի 26-ին կայացած պատվիրակությունների վերջին հանդիպման մասին՝ Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է, որ «հանդիպումը պետք է կայանար Շվեդիայում, սակայն մի շարք գործնական պատճառներից ելնելով այն տեղափոխվեց Ֆինլանդիա»։
ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հարցով Թուրքիայի, Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի պատվիրակությունների հանդիպումը կայացել է օգոստոսի 26-ին Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Վանտաայի արվարձանում, քննարկումները փորձագիտական մակարդակով կշարունակվեն աշնանը, Ավելի վաղ հայտնել Է Ֆինլանդիայի կառավարությունը: 2022 թվականի հունիսին Մադրիդում ստորագրված եռակողմ հուշագրում Թուրքիան, Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան պայմանավորվել են մշտական համատեղ մեխանիզմ ստեղծել հուշագրի կատարման վերահսկման եւ ընդհանուր անվտանգության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար:

Переговоры с Турцией по процессу членства в НАТО стали трудными: глава МИД Швеции Линде
Переговоры Швеции с Турцией по процессу членства в НАТО стали трудными после того, как депутаты от Левой партии подняли флаг запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК), заявила глава МИД страны Анн Линде, передает РИА Новости.
Встреча делегаций Турции, Швеции и Финляндии по членству в НАТО состоялась 26 августа в пригороде финской столицы Вантаа, обсуждения продолжатся на экспертном уровне осенью, сообщил ранее финский кабмин. В трехстороннем меморандуме, подписанном в Мадриде в июне 2022 года, Турция, Финляндия и Швеция договорились о создании постоянного совместного механизма для контроля за выполнением меморандума и расширения сотрудничества в области общей безопасности.
"Переговоры НАТО с Турцией стали еще более трудными после того, как депутаты от Левой партии подняли флаг РПК. Турецкие СМИ постоянно освещают это и подобные события. По шведским законам, мы говорим, что это свобода слова. Но мы думаем, что это очень неподходящая ситуация для правительства", - сказала Линде в интервью газете Aftonbladet, ее слова приводит турецкая газета Sabah.
Говоря о прошедшей встрече делегаций 26 августа, глава шведского внешнеполитического ведомства сказала, что "заседание должно было состояться в Швеции, затем оно было перенесено в Финляндию по ряду практических соображений".