Ադրբեջան-Հայաստան-Ռուսաստան եռակողմ աշխատանքային խումբը զգալի առաջընթաց է գրանցել պայմանավորվածությունների ձեռքբերման հարցում. Լավրով
Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչներից բաղկացած եռակողմ աշխատանքային խումբը զգալի առաջընթաց է գրանցել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման խնդրի շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման հարցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Այդ մասին չորեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Հարավային Կովկասում առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով զբաղվում է եռակողմ խումբը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի մասնակցությամբ։ Այն աշխատում է ռիթմիկ, համաժամանակ, ի դեպ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ հանդիպումների առնչությամբ, հենց օրերս տեղի ունեցան կանոնավոր շփումներ։ Այս եռակողմ աշխատանքային խումբը, որը ստեղծվել է երեք նախագահների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի որոշմամբ, զգալի առաջընթաց է գրանցել պայմանավորվածությունների ձեռքբերման հարցում։ Հուսով եմ՝ դրանք կձևակերպվեն շատ մոտ ապագայում։ Ամենակարևորն այն է, որ այս աշխատանքն իրականացվում է ոչ թե վակուումում, ոչ մեկուսացված, այլ ավելի լայն տրանսպորտային նախագծերի, այդ թվում՝ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի նախագծի հետ սերտ համատեղությամբ, որով շահագրգռված են նաև մեր իրանցի գործընկերները»,- ասել է Լավրովը:
Լավրովի խոսքով՝ քննարկումը վերաբերել է Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի միջև Ռեշտ-Աստարա մայրուղու փոքր երկաթուղային հատվածի վերականգնման շուրջ ընթացող քննարկումներին, փոխանցում է Tert.am։
Իր հերթին Աբդոլլահիանը նշել է, որ Իրանն ունի շատ արտոնյալ աշխարհաքաղաքական դիրք։
«Տրանզիտային ուղիների ամրապնդումը, այդ թվում՝ Հյուսիս-Հարավ դիվերսիֆիկացված գծերը, ընկալում ենք որպես այս տարածաշրջանի զարգացման, ինչպես նաև պարենային անվտանգության կարևոր գործոն»,- հավելել է նա։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև հայտնել է երկրի պատրաստակամությունը՝ ավարտին հասցնելու Ռեշտ-Աստարա անավարտ հատվածի շինարարությունը։

Ереван, Баку и Москва продвинулись в достижении договоренностей: Лавров
Трехсторонняя рабочая группа в составе представителей Азербайджана, Армении и России существенно продвинулась в вопросе достижения договоренностей по проблематике разблокировки транспортных связей на Южном Кавказе. Как передает ТАСС, об этом заявил в среду министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахияном.
"Вопросами разблокирования торговых, экономических, транспортных связей на Южном Кавказе занимается трехсторонняя группа с участием вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. Она работает ритмично, одновременно, кстати сказать, со встречами по вопросам делимитации границы между Азербайджаном и Арменией, буквально на днях состоялись очередные контакты. Эта трехсторонняя рабочая группа, созданная по решению трех президентов от 9 ноября 2020 года, существенно продвинулась в достижении договоренностей. Они, надеюсь, в самое ближайшее время уже будут оформлены. Что особо важно, эта работа проводится не в вакууме, не изолировано, а в тесной увязке с более широкими транспортными проектами, включая проект коридора "Север-Юг", в котором заинтересованы и наши иранские партнеры", - сказал он.
По словам Лаврова, беседа шла о тех дискуссиях, которые продолжаются между Азербайджаном, Ираном и Россией по восстановлению небольшого железнодорожного участка на трассе Решт - Астара. "В сентябре уже планируются контакты профильных специалистов, - добавил он. - Так что, мне кажется, в практическом плане процесс весьма и весьма продвинут, но что касается его глобального и регионального значения, то оно заключается в том числе и в выстраивании логистических цепочек, которые будут независимы от стран, проявляющих неподобающее отношение к интересам своих партнеров в этом регионе будь то Иран, будь то РФ, будь то любая другая страна".
В свою очередь Абдоллахиян отметил, что Иран имеет очень привилегированное геополитическое положение. "Укрепление транзитных путей, в том числе и диверсифицированных линий "Север-Юг", мы воспринимаем в качестве важного фактора для развития, а также для продовольственной безопасности в этом регионе", - добавил он. Также глава МИД Ирана выразил готовность страны завершить строительство незаконченного участка Решт - Астара.