Գարո Փայլանը Թուրքիային մեղադրել է 1600-ամյա Սուրբ Բարդուղիմեոս վանքը դիտավորյալ քանդելու համար
Թուրքիայի Վանի նահանգի Բաշքալեի շրջանում գտնվող Սուրբ Բարդուղիմեոսի վանքը կանգուն է եղել 1600 տարի, սակայն վերջին 100 տարիների ընթացքում այն ավերվել է, լքվել և այժմ դիտավորյալ քանդվում է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում հայտնել է Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը: Այս օրերին Փայլանը եղել է Վանի նահանգում և ծանոթացել հայկական եկեղեցիների, վանքերի և այլ պատմական ու կրոնական հուշարձանների վիճակին:
«Վանքը ամբողջովին ավերված է։ Պահպանվել է մուտքի դռան կամարը, սակայն գմբեթը գտնվում է ավերված վիճակում։ Այստեղից դիմում եմ Թուրքիայի մշակույթի նախարարությանը։ Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ օգուտ կա այդ վանքի փլուզումից։ Ի՞նչ եք կարծում, Թուրքիան կշահի՞, թե՞ կկորցնի վանքի ավերումից»,- գրել է Փայլանը:
Սուրբ Բարդուղիմեոսի վանքը հիշատակվում է 13-րդ դարից: Ըստ ավանդության՝ 1-ին դարում հիմնադրել է Սանատրուկ թագավորը Բարդուղիմեոս առաքյալի գերեզմանի վրա, նրա մոտ գտնվող Կաթնաղբյուրի ջրով բորոտությունից բուժվելուց հետո։

Гаро Пайлан обвинил Турцию в умышленном сносе 1600-летнего монастыря Святого Варфоломея
Монастырь Святого Варфоломея в Башкале турецкой провинции Ван стоял 1600 лет, но за последние 100 лет он был разрушен, заброшен,а теперь разрушается умышленно.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Twitter заявил Турции депутат от представленной в парламенте оппозиционной Демократической партии народов Гаро Пайлан.
В эти дни Пайлан побывал в Ванской провинции и ознакомился с состоянием армянских церквей, монастырей и других исторических и религиозных памятников.
''Монастырь полностью разрушен.  Входная аркасохранилась, но купол находится в плачевном состоянии. Отсюда я обращаюсь в Министерство культуры Турции. Как вы думаете, какая польза от развала этого монастыря? Как вы думаете, Турция выиграет или проиграет от разрушения монастыря?'', - написал Пайлан.
Монастырь Святого Варфоломея упоминается с 13-го века. Согласно традиции, он был основан королем Санатруком в I веке на могиле апостола Варфоломея, после того как он вылечился от проказы близлежащими водами Катнахпюра (''Молочный родник'').