Ռուսաստանն ու Իրանը 2023թ.-ից առանց վիզայի ռեժիմ կմտցնեն զբոսաշրջային խմբերի համար
Թեհրանն ու Մոսկվան իրենց զբոսաշրջիկների համար խմբային վիզաները կչեղարկեն 2023 թվականի հունվարին։ РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության մարքեթինգի և զբոսաշրջության զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Լեյլա Աջարին։
«Իրանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև նախապես պայմանավորվածության հիման վրա՝ 2023 թվականի հունվարի 1-ից այս պետությունների քաղաքացիներին խմբակային վիզայի կարիք չի լինի, եթե նրանք պատրաստվում են մեկնել երկրներից մեկը 5-ից 50 հոգանոց զբոսաշրջային խմբերով 15 օր ժամկետով»,- Աջարիի խոսքեր մեջբերել է ISNA-ն։
Նշվում է, որ համապատասխան պայմանագիրը կողմերի միջև ստորագրվել է Իրանա-ռուսական զբոսաշրջության տեխնիկական կոմիտեի երկրորդ հանդիպման ժամանակ։

Россия и Иран введут с начала года безвизовый режим для туристических групп
Тегеран и Москва отменят групповые визы для своих туристов в январе 2023 года. Как передает РИА Новости, об этом в понедельник сообщила Глава управления маркетинга и развития туризма министерства культуры и туризма Ирана Лейла Аждари.
"На основании того, что было ранее согласовано правительствами Ирана и России, с 1 января 2023 года гражданам этих государств не потребуется групповая виза, если они собираются отправятся в путешествие в одну из стран в туристических группах от 5 до 50 человек сроком на 15 дней", — приводит агентство ISNA слова Аждари.
Уточняется, что соответствующее соглашение было подписано между сторонами в ходе второго заседания Ирано-Российского технического комитета по туризму.