Ռուսաստանն ու Իրանը 2023թ.-ից առանց վիզայի ռեժիմ կմտցնեն զբոսաշրջային խմբերի համար
Թեհրանն ու Մոսկվան իրենց զբոսաշրջիկների համար խմբային վիզաները կչեղարկեն 2023 թվականի հունվարին։ РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության մարքեթինգի և զբոսաշրջության զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Լեյլա Աջարին։
«Իրանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև նախապես պայմանավորվածության հիման վրա՝ 2023 թվականի հունվարի 1-ից այս պետությունների քաղաքացիներին խմբակային վիզայի կարիք չի լինի, եթե նրանք պատրաստվում են մեկնել երկրներից մեկը 5-ից 50 հոգանոց զբոսաշրջային խմբերով 15 օր ժամկետով»,- Աջարիի խոսքեր մեջբերել է ISNA-ն։
Նշվում է, որ համապատասխան պայմանագիրը կողմերի միջև ստորագրվել է Իրանա-ռուսական զբոսաշրջության տեխնիկական կոմիտեի երկրորդ հանդիպման ժամանակ։

Russia and Iran To Introduce a Visa-free Regime
From January 1, Russia and Iran introduce a visa-free regime for group tourist trips for a period of 15 days. This was announced by the head of the marketing department of the Iranian Ministry of Culture and Tourism Leyla Ajdari, according to NEWS.am RIA Novosti reports.
The mode will be valid for groups of 5 to 50 people. The agreement on this was signed during the second meeting of the Iranian-Russian Technical Committee for Tourism.
Based on what was previously signed and agreed upon by the governments of Iran and Russia, from January 1, 2023, citizens of Russia and Iran will not need a group visa if they are going to travel to one of the countries in tourist groups of 5 to 50 people for a period of 15 days, Ajdari said.
- Russia, Iran Developing Alternative to SWIFT Both countries are facing severe Western sanctions, making settlements in trade through SWIFT difficult or impossible.