Փաշինյանը, Էրդողանը և Ալիևը կմասնակցեն Սամարղանդում կայանալիք ՇՀԿ գագաթաժողովին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հյուրի կարգավիճակով կմասնակցեն ՇՀԿ գագաթաժողովին։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Ուզբեկստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Շերզոդ Ասադովը։
«Հաջորդ շաբաթ Սամարղանդում տեղի կունենա Շանհայի համագործակցության կազմակերպության պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը։ Այս միջոցառումը կլինի ՇՀԿ-ի ղեկավարների առաջին դեմառդեմ հանդիպումը 2019 թվականից ի վեր և կազմակերպությունում Ուզբեկստանի նախագահության ավարտը։
Ուզբեկստանի նախագահության ընթացքում հիմնական շեշտը դրվել է կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության այնպիսի կարևոր առաջնահերթությունների վրա, ինչպիսիք են տնտեսական և առևտրային կապերի ամրապնդումը, արդյունաբերական համագործակցության խթանումը, տրանսպորտի և կապի փոխկապակցվածության ընդլայնումը, թվային փոխակերպումը և «կանաչ» տնտեսությունը, միջազգային հեղինակության ամրապնդումը: ՇՀԿ-ն։»,- գրել է Ասադովը։
Գագաթաժողովին որպես ՇՀԿ դիտորդ երկրների ղեկավարներ կմասնակցեն նաև Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին, Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխը։

Пашинян, Эрдоган и Алиев примут участие в саммите ШОС в Самарканде
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президенты Турции и Азербайджана Реджеп Эрдоган и Ильхам Алиев примут участие в саммите ШОС в качестве гостей. Об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов.
Всего в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), который состоится 15–16 сентября в Самарканде, примут участие главы 15 государств.
В их числе президент России Владимир Путин, председатель Китая Си Цзинньпинь, премьер-министр Индии Нарендра Моди, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, президент Киргизии Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
Также в саммите в качестве глав государств-наблюдателей при ШОС примут участие президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Ирана Ибрахим Раиси, президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух.
''На следующей неделе Самарканд примет заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. Это мероприятие станет первой очной встречей лидеров ШОС с 2019 года и завершением председательства Узбекистана в организации'', — отметил  Асадов.