Զելենսկին հայտնել է, որ ներկայումս պատրաստ չէ բանակցել Ռուսաստանի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ այս պահին պատրաստ չէ բանակցել Ռուսաստանի հետ։
«Այս պահին՝ ոչ։ Ես նրանց կողմից կառուցողական լինելու ցանկություն չեմ տեսնում»,- ասել է  նա CNN-ին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվել է կիրակի օրը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սա իմ սկզբունքն է, ես չեմ խոսում նրանց հետ, ովքեր վերջնագրեր են ներկայացնում»,- հավելել է Զելենսկին։
Նախագահը դրական պատասխան է տվել նաև այն հարցին, որ «պայքարելու է մինչև վերջ»։
«Ես գիտեմ, որ որոշ երկրներ մեզ մղում են դեպի Մինսկի գործընթաց։ Ես ուզում եմ, որ աշխարհն ընդունի, որ դիվանագիտական ​​լուծումը մի հարց է, Մինսկ-2, -3, -5, -10-ը մեկ այլ հարց: Սրանք երկու տարբեր բաներ են, քանի որ Մինսկը դատարկ թղթի կտոր է»,- ասել է Զելենսկին՝ նկատի ունենալով Դոնբասում հակամարտությունը լուծելու մինսկյան պայմանավորվածությունները:
Նա հավելել է, որ երկու երկրների միջեւ համաձայնագիր կարող է կնքվել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը կլքի ուկրաինական տարածքները։

Зеленский заявил, что сейчас не готов вести переговоры с Россией
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в настоящий момент не готов вести переговоры с Россией. "На сегодня нет. Я не вижу никакого желания с их (России - прим. ТАСС) стороны, чтобы быть конструктивными", - ответил он на соответствующий вопрос в интервью телеканалу CNN, вышедшему в эфир в воскресенье, передает ТАСС
"Это мой принцип, я не говорю с теми, кто ставит ультиматумы", - добавил Зеленский.
Президент также дал утвердительный ответ на вопрос, будет ли он "сражаться до конца".
"Я знаю, что некоторые страны подталкивают нас в направлении минского процесса. Я хочу, чтобы мир признал, что одно дело - дипломатическое решение, а другое - Минск-2, -3, -5, -10. Это две разные вещи, потому что Минск - пустая бумажка", - сказал Зеленский, имея в виду Минские соглашения по урегулированию конфликта в Донбассе, которые Киев не выполнил.
Он добавил, что договор между двумя странами может быть заключен после того, как Россия покинет украинские территории.