«Բլիցկրիգի մարտավարությունը չաշխատեց»․ Պուտինը խոսել է պատժամիջոցների և ՌԴ խնդիրների մասին
Ռուսաստանը հաղթահարում է Արևմուտքի ճնշումը. բլիցկրիգի մարտավարությունը չաշխատեց։ Նման կարծիք է հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տնտեսական հարցերով խորհրդակցության ժամանակ, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան:
«Տնտեսական բլիցկրիգի մարտավարությունը, որի վրա նրանք (Արևմուտքի երկրները,-խմբ.) հույս էին դրել, չաշխատեց, դա արդեն ակնհայտ է բոլորի, այդ թվում՝ իրենց համար։ Մեր կողմից օպերատիվ իրականացվել են գործուն պաշտպանական միջոցներ, գործարկվել են առանցքային ճյուղերի, համակարգաստեղծ ձեռնարկությունների, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսի աջակցման մեխանիզմներ»,-ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ մշակված մեխանիզմներն ուղղված են զբաղվածության և աշխատատեղերի պահպանմանը, քաղաքացիներին` նախևառաջ երեխաներ ունեցող ընտանիքներին ու թոշակառուներին հասցեական օգնություն ցուցաբերելուն:
Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ ռուսական բյուջեի վիճակն ավելի լավ է, քան քսանյակի ու ԲՐԻԿՍ-ի շատ երկրներում:
«Մասշտաբային հակաճգնաժամային միջոցառումների օպերատիվ ընդունումը, ձեռք բերված կայունությունը, արտաքին մարտահրավերների առջև ռուսական տնտեսության ամրությունը հիմնականում նախորդ տարիներին մեր պատասխանատու մակրոտնտեսական քաղաքականության արդյունքն է, ուստի և ռուսական բյուջեի վիճակն այժմ նույնպես զգալիորեն ավելի լավ է, քան «մեծ քսանյակի» երկրների տնտեսություններում ու ԲՐԻԿՍ-ի երկրներում մեր բարեկամների մոտ», - ասել է Պուտինը:
Պուտինը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի թշնամիներիգործողություններն անկանխատեսելի են, իմպուլսիվ և ոչ պրոֆեսիոնալ: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը պետք է աշխատի «իր տրամաբանության մեջ, պահի նախաձեռնությունը» և հետևողականորեն լուծի տնտեսության ու սոցիալական ոլորտի զարգացման իր խնդիրները:

"Тактика блицкрига не сработала": Путин о санкциях Запада и задачах России
Россия справляется с давлением со стороны Запада, тактика блицкрига не сработала. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на совещании по экономическим вопросам, передает Sputnik Армения
"Тактика экономического блицкрига, наскока, на который они (страны Запада - ред.) рассчитывали, не сработала, это уже очевидно для всех и для них тоже. Нами были оперативно реализованы действенные защитные меры, запущены механизмы поддержки ключевых отраслей, системообразующих предприятий, а также малого и среднего бизнеса", — сказал российский лидер.
По его словам, проработанные механизмы нацелены на сохранение занятости и рабочих мест, оказание адресной помощи гражданам, прежде всего, семьям с детьми и пенсионерам.
Владимир Путин подчеркнул, что состояние российского бюджета лучше, чем во многих странах двадцатки и БРИКС.
"Оперативное принятие масштабных антикризисных мер, достигнутая устойчивость, прочность российской экономики перед лицом внешних вызовов - это во многом результат нашей ответственной макроэкономической политики в предыдущие годы, поэтому и состояние российского бюджета сейчас также существенно лучше, чем в экономиках большинства стран "большой двадцатки" и у наших друзей в странах БРИКС", - сказал Путин.
Путин отметил также, что действия недоброжелателей России непредсказуемы, импульсивны и непрофессиональны. По его словам, России следует работать "в своей логике, удерживать инициативу" и последовательно решать свои задачи развития в экономике и социальной сфере.