Երևանը հատուկ կարևորություն է տալիս ՀԱՊԿ առաքելությանը. Հայաստանում ՌԴ դեսպան
Երևանն ակնկալում է, որ ՀԱՊԿ առաքելությունը կարևոր դեր կխաղա հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման գործում, ՀԱՊԿ առաքելության առաջապահ խմբի ղեկավար գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, փոխանցում է Aysor-ը։
«Այստեղ ձեր առաքելությունը առանձնահատուկ նշանակություն ունի, նրանք ակնկալում են, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը կարևոր դեր կխաղա իրավիճակի կայունացման գործում՝ քայլեր ձեռնարկելով իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու համար», - ասել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում հասարակությունը և տարբեր քաղաքական ուժեր ուշադրությամբ հետևում են առաքելության աշխատանքին։ «Այստեղ հիշում են, որ կազմակերպությունը առանցքային դեր է խաղացել այս տարեսկզբին Ղազախստանում իրավիճակի կայունացման գործում։ Կարևոր նրբերանգն այն է, որ Հայաստանն այժմ նախագահում է ՀԱՊԿ–ում», - նշել է դիվանագետը։
Կոպիրկինը նաև հաջողություն է մաղթել առաքելությանը կոնկրետ արդյունքների հասնելու գործում։
«Սա, անկասկած, կաշխատի կազմակերպության հեղինակության ամրապնդման ուղղությամբ ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանում», - ընդգծել է նա։

Посол России в Армении заявил, что в Ереване придают особое значение миссии ОДКБ
Ереван рассчитывает, что миссия ОДКБ сыграет важную роль в стабилизации обстановки на армяно-азербайджанской границе, заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин на встрече с генерал-полковником Анатолием Сидоровым, возглавляющим передовую группу миссии ОДКБ, передает Айсор.
"Здесь вашей миссии придают особое значение, рассчитывают на то, что Организация Договора о коллективной безопасности сыграет важную роль в стабилизации обстановки, принятии шагов по предотвращению дальнейшей эскалации ситуации", - сказал посол.
По его словам, общество и различные политические силы в Армении пристально наблюдают за работой миссии. "Здесь помнят о том, что организация сыграла ключевую роль в стабилизации ситуации в Казахстане в начале этого года. Важный нюанс - Армения сейчас председательствует в ОДКБ", - отметил дипломат.
Копыркин также пожелал успеха миссии в достижении конкретных результатов. "Это, несомненно, будет работать на укрепление авторитета организации и в Республике Армения, и в регионе", - подчеркнул он.