Դավիթ Բաբայանը դասախոսությամբ հանդես է եկել Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարանում
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը «Ղարաբաղյան հիմնախնդիր․ աշխարհաքաղաքական և էթնոքաղաքական ախտորոշում» թեմայով դասախոսությամբ հանդես է եկել Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարանում: Նույն օրը նախարար Բաբայանը Ամերիկյան Էնթերփրայզ ինստիտուտում մասնակցել է կլոր սեղանի։
Քննարկման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնախնդրին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային և գլոբալ աշխարհաքաղաքական զարգացումներին և պատասխանել ներկաների հարցերին։
Նախարարն ընդգծել է նման հանդիպումների կարևորությունը տարբեր գործընթացների վերաբերյալ ճիշտ և համապարփակ պատկերացում կազմելու և որոշումների կայացման  ընթացքում դրանք կիրառելու տեսանկյուններից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Глава МИД Арцаха выступил с лекцией в Университете Джорджа Вашингтона
19 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян выступил в Университете Джорджа Вашингтона с лекцией на тему "Карабахская проблема: геополитическая и этнополитическая диагностика". В тот же день министр Бабаян принял участие в Круглом столе, организованном в Американском институте предпринимательства (American Enterprise Institute).
В ходе обсуждения министр затронул карабахскую проблему, процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, внешнюю политику Республики Арцах, региональные и глобальные геополитические процессы, а также ответил на вопросы собравшихся.
Министр подчеркнул важность подобных встреч с точки зрения формирования объективного и всеобъемлющего понимания различных процессов и принятия соответствующих решений.
На мероприятии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лерник Ованнисян и Постоянный представитель Арцаха  в США и Канаде Роберт Аветисян.