Իրանը չի աջակցում Ուկրաինայում հակամարտող կողմերից ոչ մեկին
Իրանը չի աջակցում Ուկրաինայում հակամարտող կողմերից ոչ մեկին և դեմ է ինչպես Կիևին, այնպես էլ Մոսկվային զենք մատակարարելուն։ Այս մասին Al-Monitor-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք Ռուսաստանի հետ պայմանագիր ունենք պաշտպանական ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, սակայն չենք աջակցում ուկրաինական պատերազմի կողմերից ոչ մեկին, քանի որ դա կբերի դրա շարունակմանը։  Մենք կտրականապես դեմ ենք ցանկացած պատերազմի՝ լինի դա Ուկրաինայում, Եմենում, թե Պաղեստինում։ Ուստի մենք ջանքեր ենք գործադրում Ուկրաինայում խաղաղություն և հրադադար հաստատելու համար»,- ասել է նախարարը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Իրանն իր անօդաչու սարքերն է մատակարարում Ռուսաստանին։
«Մենք կարծում ենք, որ կողմերից ոչ մեկը իրավունք չունի զենք մատակարարել ո՛չ Ուկրաինային, ո՛չ Ռուսաստանին։ Մենք պատրաստվում ենք շարունակել քաղաքական երկխոսությունը և լուծել այս ճգնաժամը բանակցությունների միջոցով», - ասել է Իրանի արտգործնախարարը։

Иран не поддерживает ни одну из сторон конфликта на Украине
Иран не поддерживает ни одну из сторон конфликта на Украине и выступает против поставок иностранных вооружений как Киеву, так и Москве. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян в интервью сетевому изданию Al-Monitor, опубликованном в понедельник, передает ТАСС
"У нас есть соглашение с Россией о сотрудничестве в сфере обороны, однако мы не поддерживаем ни одну из сторон в украинской войне, поскольку это приведет к ее продолжению. Мы решительно выступаем против любых войн, будь то на Украине, в Йемене или Палестине. Поэтому мы прилагали усилия для установлению мира и прекращению огня на Украине", - сказал министр, отвечая на вопрос, поставляет ли Иран свои беспилотники России.
"Мы считаем, что ни одна сторона не имеет права поставлять оружие ни Украине, ни России. Мы собираемся и дальше содействовать политическому диалогу и разрешению этого кризиса путем переговоров", - отметил глава МИД Ирана.