Առաջիկայում կարող է տեղի ունենալ Փաշինյան-Էրդողան հանդիպում․ Ռուբինյան
Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի հանդիպում առաջիկայում կարող է տեղի ունենալ, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով՝ «օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացն է»:
Ներկայացնում ենք հատված հարցազրույցից.
Պարոն Ռուբինյան, ի՞նչ ակնկալիքներ կան մի քանի օրից Պրահայում էրդողան-Փաշինյան հնարավոր հանդիպումից կամ այն ի՞նչ օրակարգով է լինելու:
Նման հանդիպում իրոք կարող է տեղի ունենալ, օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացն է: Մեր դիրքորոշումները այս առումով չեն փոխվել:
Փակուղի չի՞ մտել․ վերջին անգամ Քըլըչի հետ ե՞րբ եք հանդիպել, կարծես՝ ամիսներ են անցել:
Մենք հանդիպել ենք հուլիսին, երբ որ ձեռք բերվեց այն հայտնի պայմանավորվածությունը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացման և ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումների հնարավորության ստեղծման: Իրականում սեպտեմբերի 14-ին՝ սահմանին պետք է տեղի ունենար հանդիպում երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջև, որպեսզի քննարկվեր իմպլեմենտացիան այդ երկու քաղաքական պայմանավորվածությունների, բայց սեպտեմբերի 14-ին, ես հիշեցնեմ՝ դա ադրբեջանական հարձակման օրերին էին, թուրքական կողմի ցանկությամբ այդ հանդիպումը հետաձգվել է:
Մինչև ե՞րբ:
Չկա ժամկետ:
Անժամկետ, այսինքն՝ այն, ինչ պայմանավորվել եք, դեռ թղթի վրա է:
Եվ դա պետք է իրագործվի, որովհետև, ի վերջո, կա քաղաքական պայմանավորվածություն և քաղաքական պատասխանատվություն՝ այդ պայմանավորվածությունն իրագործելու:
Պարոն Ռուբինյան, մյուս կողմից Անկարան անթաքույց փորձում է ցույց տալ, որ պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել, գործադրել այդ ջանքերը: Երևանը այդ ձևաչափն ընդունելի կհամարի՞, եթե Էրդողանը նման բան առաջարկի:
Ընդհանրապես միջնորդներ կարող են լինել այն կողմերը, որոնք չեզոք են: Ես կարծում եմ ՝ոչ ոք չի կարող հիմա Թուրքիային չեզոք անվանել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների և Ադրբեջանի՝ Հայաստանի տարածք ներխուժման համատեքստում:

В ближайшее время может состояться встреча премьер-министра Армении и президента Турции: Рубинян
В ближайшее время может состояться встреча премьер-министра Армении и президента Турции. Об этом заявил в интервью радиостанции ''Свобода'' вице-спикер НС Армении Рубен Рубинян, передает News.am
Ниже представляем часть интервью.
Господин Рубинян, какие ожидания от возможной встречи Эрдогана и Пашиняна в Праге через несколько дней, и какая будет повестка?
Такая встреча, действительно, может состояться, повестка - процесс урегулирования отношений Армения-Турция. Наша позиция в этом отношении не изменилась.
Не зашло ли все в тупик? Когда вы в последний раз встречались с Кылычем? Кажется, прошли месяцы.
Мы встретились в июле, когда была достигнута всем известная договоренность об открытии границ для граждан третьих стран и создании возможности прямых авиаперевозок грузов. 14 сентября должна была состояться встреча на границе между представителями соответствующих ведомств двух стран для обсуждения имплементации этих  двух политических договоренностей, но 14 сентября, напомню - это были дни азербайджанского нападения, встреча была отложена по просьбе турецкой стороны.
До каких пор?
Сроков нет.
Бессрочно, то есть то, о чем была договоренность, пока на бумаге?
И это должно быть выполнено, потому что, в конце концов, есть политическая договоренность и политическая ответственность за выполнение этой самой договоренности.
Господин Рубинян, с другой стороны, Анкара открыто пытается показать, что готова взять на себя роль посредника, приложить для этого все усилия. Сочтет ли Ереван такой формат приемлемым, если Эрдоган предложит нечто подобное?
Посредниками, как правило, могут быть нейтральные стороны. Я думаю, что сейчас никто не может назвать Турцию нейтральной в контексте армяно-азербайджанских отношений и вторжения Баку на территорию Армении.