ԱԺ գումարել է արտահերթ նիստ. ԲԴԽ անդամի թեկնածու է առաջադրվել Կարեն Անդրեասյանը
Ինձ համար մեծ պատիվ է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրվելը. իր ելույթում նշել է ԲԴԽ անդամի թեկնածու Կարեն Անդրեասյանը: Նա ընդգծել է, որ դրական քվեարկության դեպքում մեծ ուրախությամբ է ստանձնելու այդ պաշտոնը:
Հոկտեմբերի 6-ին  Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարվել է արտահերթ նիստ. օրակարգում Բարձրագույն դատական խորհրդի երկու անդամի ընտրության հարցն է:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջացած տեղի համար թեկնածու է առաջադրել Կարեն Անդրեասյանին:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու մասնագիտական անցած ուղին ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Կարեն Անդեասյանի խոսքով՝ մարդիկ ձանձրացել և հոգնել են 30 տարի լսել, որ շուտով դատարանները չեն լինելու այնպիսին, ինչպիսին եղել են տասնամյակներ շարունակ: «Հոգնել են նաև իմ խոսքերից, որովհետև ես այս մասին խոսում եմ գրեթե 20 տարի: Չեմ ասում, որ քիչ բան է արվել, որպեսզի մենք ունենանք մեր երազանքի դատարանները, բայց, ցավոք, նաև ներկայիս քաղաքական իշխանությունը բազմաթիվ անգամներ պնդել է, որ այդ արդյունքները, որոնք արվել են դատական համակարգում, բավարար չեն: Ես փորձել եմ նպաստել դատական համակարգի, դատարանների լավը լինելուն՝ որպես դասախոս, որպես փաստաբան, որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան, որպես գործարար, որպես ՀԿ ներկայացուցիչ, որպես միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ և վերջում՝ որպես նախարար»,-ընդգծել է թեկնածուն:
Նա տեղեկացրել է, որ բոլոր այդ փորձերն ունեցել են մասնակի հաջողություն, մեծամասամբ նաև ձախողումներ: Թեկնածուն խոստացել է, որ վստահության քվեի դեպքում կլինի ԲԴԽ այն անդամներից մեկը, որը կգործի արդար, իսկ դա, ըստ նրա, բավական է ավելի շատ բան անելու համակարգի համար, քան բոլոր թվարկված պաշտոններում ու հանգամանքներում: «Արդար դատարանը միշտ եղել է իմ երազանքը, և սա հնարավորություն է, ի վերջո, իմ երազանքին իսկապես մոտենալու»,- իր ելույթը եզրափակել է ԲԴԽ անդամի թեկնածու Կարեն Անդրեասյանը:
Թեկնածուն պատասխանել է նաև պատգամավորների հարցադրումներին:
Պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը թեկնածուից մեկնաբանություն է խնդրել մամուլում շրջանառվող այն լուրերի վերաբերյալ, ըստ որոնց, Կարեն Անդրեասյանը չի կարող լինել ԲԴԽ անդամ՝ մասնավոր ընկերության սեփականատեր լինելու պատճառով:
Թեկնածուն, դիմելով լրագրողներին, խնդրել է, որ ինչ-որ հրապարակում կատարելուց առաջ գոնե ճշտեն այն ինֆորմացիան, որը բաց է, ապա ավելացրել է, որ երբեք չի եղել այն իրավաբանական ընկերության բաժնետերը, որի մասին մամուլում գրված է: Նա ավելացրել է, որ այդ ընկերությունում իր կինն ունի բաժնեմաս, ինչը խոչընդոտ չէ իր՝ ԲԴԽ անդամի թեկնածու լինելու համար:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը թեկնածուից հետաքրքրվել է այն առաջնային ծրագրերով, որոնք կյանքի են կոչվելու անմիջապես: Կարեն Անդեասյանը, պատասխանելով հարցին, նշել է, որ ԲԴԽ անդամը միայն մի անելիք ունի՝ քվեարկել արդար: Անդրադառնալով համակարգին՝ նա նշել է, որ կան հսկայածավալ ասելիքներ ու անելիքներ՝ դատարանների գերծանրաբեռնվածությունից մինչև դատավորների խմբավորումներ, որոնք փորձում են պահպանել յուրային և ոչ յուրային տրամաբանությունը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը թեկնածուից հետաքրքրվել է, թե ԲԴԽ անդամ դառնալու դեպքում արդյո՞ք չեն տուժի այն նպատակներն ու անելիքները, որոնք ուներ Արդարադատության նախարարը, ապա ավելացրել՝ դրանով արդարադատության համակարգն ավելի շատ շահելո՞ւ է, թե՞ տուժելու:
Կարեն Անդրեասյանն անկեղծացել է, որ ԲԴԽ անդամի թեկնածու դառնալու առաջարկը ստանալուց հետո ինքը ևս ունեցել է այդ ներքին պայքարը: Նա ընգդծել է, որ մեծ է եղել գայթակղությունն ընտրել շարունակել այն բազմաթիվ ծրագրերը, որոնք մեկը մյուսից կարևոր են լինելու ամբողջ արդարադատության համակարգի համար, թե՞ գնալ ԲԴԽ ու կենտրոնանալ հատկապես դատարանների վրա: Թեկնածուն կրկնել է, որ երբեմն մեկ արդար քվեով կարող է ավելի շատ բան փոխվել ամբողջ արդարադատական համակարգում:

Candidate for SJC member Karen Andreasyan: the fair Court has always been my dream, and this is an opportunity, eventually, to approach really my dream
It is a great honour for me to be nominated for the position of the member of Supreme Judicial Council (SJC): the candidate for the SJC member Karen Andreasyan noted in his speech. He underlined that in case of positive voting he will assume that position with great joy.
On October 6, on the initiative of the deputies of the National Assembly extraordinary sitting was convened: the agenda item is the election of the two members of the SJC.
Pursuant to Article 144.2 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Civil Contract Faction of the National Assembly nominated Karen Andreasyan for the position of the member of the Supreme Judicial Council.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan presented the candidate’s biographical data and the professional path.
According to Karen Ancreasyan, people became tired of hearing for 30 years that soon the courts will not be as they have been for decades. “They are tired of my words, because I speak about this for almost 20 years. I don’t say that little has been done in order we’ll have the courts of our dream, but, unfortunately, the current political power has claimed many times that those results, which have been done in the judicial system, are not sufficient. I have tried to promote the judicial system, the courts to be good – as a lecturer, as an advocate, as a Human Rights Defender, as a businessman, as an NGO representative, as a representative of an international organization and in the end – as a Minister,” the candidate underscored.
He informed that his all attempts had partial success, mostly also failures. The candidate promised that in case of vote of confidence, to be one of the SJC members to act fair, and that is, according to him, sufficient to do more for the system, that in all enumerated positions and circumstances. “The fair court has always been my dream, and this is an opportunity, eventually, to approach really my dream,” the candidate for the SJC member Karen Andreasyan concluded his speech.
The candidate also answered the deputies’ questions.
The deputy Hasmik Hakobyan asked the candidate to comment the news being circulated in the press, according to which, Karen Andreasyan cannot be an SJC member because of being an owner of a private company.
The candidate, addressing the journalists, asked them before any publication to at least specify the information, which is open, then he added that he has never been the shareholder of the legal company, about which it is written in the press. He added that in that company his wife has a share, which is not an obstacle for being a candidate for the SJC member.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan was interested in the primary programmes, which will be immediately brought into life. Karen Andreasyan, answering the question, noted that the SJC member has one thing to do – to vote fairly. Regarding the system, he noted that there are lots of things to say and to do – from the overloading of the courts up to groupings of judges, who try to keep own and not own logic.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan inquired the candidate if his goals and things to do that he had as a Minister of Justice will not suffer in case of becoming SJC member, then added if the justice system will more win or suffer.
Karen Andreasyan became sincere that after receiving the proposal of becoming a candidate of the SJC member he also had that inner struggle. He underlined that the temptation to choose continuing the numerous programmes, being important from each other for the whole justice system, or to go to the SJC and focus especially on the courts had been great. The candidate repeated that sometimes more can be changes with one fair vote in the whole judicial system.