Վրաստանում մեկնարկել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ համատեղ զորավարժությունները
Հոկտեմբերի 11-ին Մուխրովանի ռազմաբազայում, որտեղ տեղակայված է Վրաստանի ՊՆ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների ուսումնական կենտրոնը, հանդիսավոր կերպով մեկնարկել են Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հատուկ գործողությունների ուժերի «Կովկասյան արծիվ 2022» զորավարժությունները, հայտնում է kommersant.ru-ն։
Բացման արարողությանը ելույթ են ունեցել Վրաստանի պաշտպանության ուժերի հրամանատարի տեղակալ, բրիգադային գեներալ Իրակլի Չիչինաձեն և Պաշտպանության ուժերի հատուկ գործողությունների ուժերի հրամանատար, գնդապետ Թեյմուրազ Կլատեիշվիլին, Թուրքիայի ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Բուրաք Ալթիները և Ադրբեջանի ռազմական կցորդ, գնդապետ Ֆուադ Իբրահիմովը։
Վրաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ զորավարժությունների նպատակն է «խորացնել Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի պաշտպանության ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից հատուկ նշանակության ուժերի կարողությունների համաժամեցումն ու համակարգումը», ինչպես նաև «փորձի փոխանակումը, փոխգործունակության բարձրացումը և հրամանատարության բարելավվումը և վերահսկողությունը բազմազգ միջավայրում»:
Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հատուկ գործողությունների ուժերի «Կովկասյան արծիվ 2022» եռակողմ զորավարժություններն անցկացվում են ամեն տարի երեք երկրներում ռոտացիոն սկզբունքով։ Անցյալ տարի զորավարժությունները Թուրքիայում էին:

Грузия начала совместные военные учения с Турцией и Азербайджаном
На военной базе Мухровани, где находится учебный центр частей спецназначения Минобороны Грузии, 11 октября торжественно открылись учения сил специальных операций Грузии, Турции и Азербайджана ''Кавказский орел-2022'', передает Коммерсант.
На церемонии открытия выступили заместитель командующего силами обороны Грузии бригадный генерал Ираклий Чичинадзе и командующий силами специальных операций сил обороны полковник Теймураз Клатеишвили, которые пожелали участникам успехов. На церемонии также присутствовали военный атташе Турции подполковник Бурак Алтынер и военный атташе Азербайджана полковник Фуад Ибрагимов.
По сообщению оборонного ведомства Грузии, целью учений является ''углубление синхронизации и координации возможностей сил специального назначения подразделениями специальных операций сил обороны Грузии, Азербайджана и Турции'', а также ''обмен опытом, повышение оперативной совместимости и улучшение командования и управления в многонациональной среде''. Кроме того, группы специального назначения, участвующие в учении ''Кавказский орел-2022'', поделятся опытом ''огневой и медицинской подготовки, боевых действий в населенных пунктах и проведения спецопераций''.
Трехсторонние учения сил специальных операций Грузии, Азербайджана и Турции ''Кавказский орел 2022'' проводятся ежегодно во всех трех странах по принципу ротации. В прошлом году учения принимала Турецкая Республика.