Պայմանավորվածություն է եղել, որ մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ենք ունենալու և դելիմիտացիա. Արմեն Գրիգորյան
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասով հիմնական օրակարգը եղել է, թե ինչպես ենք մենք կարողանում միջազգային մեխանիզմ ստեղծենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 12-ին, Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, հայտնում է NEWS.am:
«Էսկալացիայի հենց առաջին րոպեներից Միացյալ Նահանգները ակտիվ ներգրավվածություն է դրսևորել և առաջին  զանգերից մեկը վարչապետն ունեցել է պետքարտուղար Բլինքենի հետ և միացյալ նահանգները շարունակել են ներգրավված մնալ այս ամբողջ ընթացքում: Առաջին հանդիպումը եղել է արտգործնախարարների մակարդակով, երբ որ պետքարտուղար Բլինքենը կազմակերպել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, այնուհետև ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Սալիվանը կազմակերպել էր իմ և Ադրբեջանի նախագահի օգնականի, որտեղ հիմնականում քննարկել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասով հիմնական օրակարգը եղել է, թե ինչպես ենք մենք կարողանում միջազգային մեխանիզմ ստեղծենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները: Մենք հույս ունենք` ընթացքում կկարողանանք ձևավորել այս միջազգային մեխանիզմը, որպեսզի հնարավորություն ստեղծվի Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև քննարկումներ տեղի ունենան, ինչպես նաև իրավունքների և անվտանգության շուրջ»,- ասաց նա:
«Այսինքն մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ունենանք և նաև պայմանավորվածություն է եղել, որ մինչև տարեվերջ դելիմիտացիա է տեղի ունենալու, այսինքն խաղաղության պայմնագիրն ու դելիմիտացիան փոխկապակցված են: Հայաստանի մտահոգությունն այն է, որ Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրից հետո, այսպես կոչված չդեմիլտացված սահմանի  պատրվակը կարող է օգտագործել Հայաստանի վրա հարձակվելու համար, դրա համար քննարկվել է այս հարցը: Շարունակում է օրակարգում Ադրբեջանի զորքերի դուրսբերումը Հայաստանի սուվերեն տարածքից, նաև քննարկել ենք ապաշրջափակումը, այստեղ կարևոր հարց է, որ Հայաստանում և տարածաշրջանում,ինչպես նաև Ադրբեջանում ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա: Գիտեք, որ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է այն, որ որևէ հարց մենք չենք քննարկելու, որն ունի միջանցքային  տրամաբանություն և մենք շարունակում ենք պնդել, որ ապաշրջափակում պետք է տեղի ունենա սուվերենության սկզբունքի վրա և փոխադարձության»,- ասաց նա:
ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ քննարկել են վերջին ագրեսիաի ընթացքում 17 գերիների վերադարձն, ինչես նաև հաստատված 33 հայ գերիների վերադարձը:

Достигнута договоренность, что к концу года у нас будет мирное соглашение и делимитация: Армен Григорян
Что касается проблемы Нагорного Карабаха, основная повестка заключалась в том, как мы можем создать международный механизм, чтобы Нагорный Карабах и Азербайджан обсуждали  безопасность и права армян Карабаха. Как передает News.am, об этом сегодня, 12 октября, в эфире Общественной телевидения  заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"С самых первых минут эскалации Соединенные Штаты продемонстрировали активное участие, и один из первых телефонных разговоров премьер-министра  был с госсекретарем Блинкеном, и Соединенные Штаты оставались вовлеченными в течение всего этого периода. Первую встречу глав МИД Армении и Азербайджана организовал госсекретарь Энтони Блинкен, затем  Джейк Салливан, советник президента США по безопасности, организовал встречу между мной и помощником президента Азербайджана, где мы в основном обсудили ряд вопросов, касающихся отношений между Арменией и Азербайджаном, а также  проблему Нагорного Карабаха.
Григорян сообщил, что они также обсудили сроки мирного соглашения, график которого определен до конца года, а также вопрос делимитации. "То есть у нас до конца года должно быть мирное соглашение, и была еще договоренность о том, что до конца года произойдет делимитация, то есть мирное соглашение и делимитация взаимосвязаны. Армения обеспокоена тем, что после заключения мирного договора Азербайджан может использовать так называемую недемилитаризованную границу как предлог для нападения на Армению, поэтому этот вопрос обсуждался. На повестке дня  также  вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении,  мы также обсудили снятие блокады, здесь важным вопросом является то, что снятие блокады в Армении и регионе, а также в Азербайджане будет происходить на основе принципа взаимности.  Вы знаете, что позиция Армении по-прежнему заключается в том, что мы не будем обсуждать ни один вопрос, имеющий коридорную логику, и мы продолжаем настаивать на том, чтобы снятие блокады происходило на основе  принципов суверенитета и взаимности", - сказал он.
Григорян отметил, что обсуждалось возвращение 17 пленных во время последней агрессии, а также подтвержденное возвращение 33 армянских пленных.