Մենք հայերին չենք թողնի․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին բախումների «նպատակային սադրանքի» համար՝ «կովկասյան տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս իրավիճակն ապակայունացնելու ջանքերի շրջանակներում», հայտնում է Reuters-ը։
«Այն, ինչ կատարվում է սահմանին վերջին երկու տարիներին… իբր 5000 ռուս զինվոր է հսկում սահմանը, ռուսներն օգտվեցին մի քանի դար տևած այս հակամարտությունից, խաղացին ադրբեջանական խաղը և վերադարձան թուլացնելու Հայաստանը, որի հետ երբևէ մոտ էին։ Տեսնու՞մ եք, թե ինչ է կատարվում. սա Ռուսաստանի կողմից իրավիճակն ապակայունացնելու փորձ է։ Նա ցանկանում է անկարգություններ ստեղծել Կովկասում՝ մեզ բոլորիս ապակայունացնելու համար»,- ասել է Մակրոնը։
Մակրոնը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի միջնորդությամբ Պրահայում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, ինչը, Մակրոնի մատնանշմամբ, առաջին անգամ էր նորագույն պատմության ընթացքում, երբ Հայաստանի ղեկավարը հանդիպել է Թուրքիայի նախագահին։
Հարցին, արդյոք ԵՄ-ն Ադրբեջանի նկատմամբ հանդուրժողականության ինչ-որ դիրք ունի, քանի որ գազի մատակարարման համաձայնագիր է ստորագրել, Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիան գազ չի գնում Ադրբեջանից։
«Իհարկե, մի քանի եվրոպական երկրներ գազային համաձայնագրեր ունեն։ Բայց ես ձեզ կասեմ Ֆրանսիայի և Եվրոպայի ձայնի մասին և ասում եմ, որ մեր արժեքներն ու սկզբունքները հնարավոր չէ գնել ո՛չ գազով, ո՛չ նավթով», - եզրափակել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Франция не "подведет Армению": Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон обвинил Россию "в целенаправленной провокации" недавних столкновений между Арменией и Азербайджаном "в рамках усилий по дестабилизации ситуации в Кавказском регионе и за его пределами", передает News.am со ссылкой на Reuters
"Что происходит на границе (Армении и России) последние два года… 5000 российских солдат якобы охраняют границу, (но) русские воспользовались этим конфликтом, который насчитывал несколько столетий, сыграли в азербайджанскую игру при участии и вернулись, чтобы ослабить Армению, с которой когда-то были близки", - сказал Макрон. "Вы видите, что происходит? Это попытка России дестабилизировать ситуацию. Она хочет создать беспорядок на Кавказе, чтобы дестабилизировать всех нас".
Он напомнил, что при посредничестве Франции и главы Евросовета состоялась встреча лидеров Армении и Азербайджана в Праге на полях саммита Европейского политического сообщества. "Это, кстати, позволило премьер-министру Армении впервые в новейшей истории встретиться с президентом Турции", - заметил Макрон, передает Nouvelle d'arménie
На вопрос, нет у ли ЕС какой-то формы толерантности по отношению к Азербайджану, потому что  ЕС  подписал соглашение по поставкам газа, Макрон отметил, что Франция не покупает газ у Азербайджана. "Конечно, у нескольких европейских стран есть газовые соглашения. Но я скажу вам, что касается Франции и голоса Европы, и я говорю, что наши ценности и  принципы не могут быть куплены  ни за газ, ни за нефть".