Մենք հայերին չենք թողնի․ Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին բախումների «նպատակային սադրանքի» համար՝ «կովկասյան տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս իրավիճակն ապակայունացնելու ջանքերի շրջանակներում», հայտնում է Reuters-ը։
«Այն, ինչ կատարվում է սահմանին վերջին երկու տարիներին… իբր 5000 ռուս զինվոր է հսկում սահմանը, ռուսներն օգտվեցին մի քանի դար տևած այս հակամարտությունից, խաղացին ադրբեջանական խաղը և վերադարձան թուլացնելու Հայաստանը, որի հետ երբևէ մոտ էին։ Տեսնու՞մ եք, թե ինչ է կատարվում. սա Ռուսաստանի կողմից իրավիճակն ապակայունացնելու փորձ է։ Նա ցանկանում է անկարգություններ ստեղծել Կովկասում՝ մեզ բոլորիս ապակայունացնելու համար»,- ասել է Մակրոնը։
Մակրոնը հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի միջնորդությամբ Պրահայում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, ինչը, Մակրոնի մատնանշմամբ, առաջին անգամ էր նորագույն պատմության ընթացքում, երբ Հայաստանի ղեկավարը հանդիպել է Թուրքիայի նախագահին։
Հարցին, արդյոք ԵՄ-ն Ադրբեջանի նկատմամբ հանդուրժողականության ինչ-որ դիրք ունի, քանի որ գազի մատակարարման համաձայնագիր է ստորագրել, Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիան գազ չի գնում Ադրբեջանից։
«Իհարկե, մի քանի եվրոպական երկրներ գազային համաձայնագրեր ունեն։ Բայց ես ձեզ կասեմ Ֆրանսիայի և Եվրոպայի ձայնի մասին և ասում եմ, որ մեր արժեքներն ու սկզբունքները հնարավոր չէ գնել ո՛չ գազով, ո՛չ նավթով», - եզրափակել է Ֆրանսիայի նախագահը։

We will not leave the Armenians: Macron
French President Emmanuel Macron accused Russia on Wednesday of purposefully provoking the recent clashes between Armenia and Azerbaijan as part of an effort destabilize the Caucasus region and beyond, Reuters reported.
"What's been happening on the border the last two years ... 5,000 Russian soldiers are allegedly there to guarantee the border, (but) the Russians have used this conflict which dated back several centuries and played Azerbaijan's game with Turkish complicity and came back to weaken Armenia which was once a country it was close to," Macron said speaking to France 2 television.
He added: "Armenia is a country with which we [i.e., France] have a unique connection. Azerbaijan launched several attacks along the border. We have condemned them. We will not leave the Armenians."
Macron reminded that the meeting of the heads of Armenia and Azerbaijan was held in Prague, with the mediation of the head of France and the European Council, which, according to Macron, was the first time in recent history that the head of Armenia met with the president of Turkey.
When asked if the EU has a position of tolerance towards Azerbaijan because it has signed a natural gas supply agreement with it, Macron noted that France does not buy natural gas from Azerbaijan.
"Of course, several European countries have [natural] gas agreements [with Azerbaijan]. But I will tell you about the voice of France and Europe, and I say that our values and principles cannot be bought with either gas or oil," the French president concluded.