Ղարաբաղում ականների խնդիրը լուծելու համար գրեթե 30 տարի կպահանջվի․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանին կպահանջվի գրեթե 30 տարի և 25 միլիարդ դոլար՝ Ղարաբաղում հանքերի խնդիրը լուծելու համար, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ադրբեջանն աշխարհում ականներով ամենաաղտոտված երկրների շարքում է։ Ըստ նախնական գնահատականների, օկուպացիայի ընթացքում Հայաստանը մեկ միլիոնից ավելի ական է տեղադրել Ադրբեջանի տարածքում: Միջազգային փորձագետների կարծիքով, Ադրբեջանին կպահանջվի գրեթե 30 տարի. և 25 միլիարդ դոլար՝ ականների խնդիրը լուծելու համար»,- ասել է Ալիևը՝ հինգշաբթի օրը ելույթ ունենալով Աստանայում Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի գագաթնաժողովում։ Երկրի ղեկավարն ասել է, որ Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո երկու տարվա ընթացքում ականների պայթյունների հետևանքով զոհվել կամ ծանր վիրավորվել է Ադրբեջանի ավելի քան 250 քաղաքացի։Ադրբեջանի ղեկավարն ընդգծել է, որ, չնայած ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, «Հայաստանը շարունակում է ռազմական սադրանքները սահմանին»։
«Դրանցից վերջինը կատարվել է այս տարվա սեպտեմբերին։ Ադրբեջանական զինուժը ստիպված է եղել դիմել վճռական հակազդեցությունների՝ դադարեցնելու հայկական ռազմական սադրանքը։ Այս բոլոր սադրանքների պատասխանատվությունը կրում է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,– ասել է Ալիևը։

Алиев заявил, что Баку для решения минной проблемы в Карабахе потребуется почти 30 лет
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его стране потребуется почти 30 лет и $25 млрд для решения минной проблемы в Карабахе, передает ТАСС.
"Азербайджан входит в число самых загрязненных минами стран мира. По предварительным подсчетам, Армения в период оккупации заложила на территории Азербайджана более одного миллиона мин. По подсчетам международных специалистов, Азербайджану для решения минной проблемы потребуются почти 30 лет и $25 млрд", - сказал Алиев, выступая в четверг в Астане на саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
Глава государства сообщил, что за два года после окончания войны в Карабахе в результате разрыва мин погибли или были тяжело ранены более 250 граждан Азербайджана.
Азербайджанский лидер подчеркнул, что, несмотря на урегулирование карабахского конфликта, "Армения продолжает военные провокации на границе".
"Последняя из них была совершена в сентябре этого года. Вооруженным силам Азербайджана пришлось прибегнуть к решительным контрдействиям для пресечения армянской военной провокации. Ответственность за все эти провокации ложится на военно-политическое руководство Армении", - заявил Алиев.