ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողները Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ դուրս բերել ուժերը ՀՀ օկուպացված տարածքներից
ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ դուրս բերել ուժերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից և ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա) նշել են, որ անհանգստացած են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ռազմական հանցագործությունների կամ անմարդկային վերաբերմունքի մասին ստացվող բազմաթիվ հաղորդումներով:
Նրանք նկատել են, որ Ադրբեջանի զինվորական դատախազությունը որոշել է հետաքննել փաստերը՝ հույս հայտնելով, որ այդ հետաքննությունները կլինեն հրապարակային և թափանցիկ։
«Մինչ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են ռազմական գործողությունների վերսկսման մեջ, ադրբեջանական զինված ուժերը օկուպացնում են Հայաստանի տարածքը՝ խախտելով Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությունը և Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրության համաձայն՝ հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու Ադրբեջանի պարտավորությունը: Այսպիսով մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ հետ քաշել զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի բոլոր հատվածներից և ազատ արձակել իրենց մոտ պահվող ռազմագերիներին»,-ընդգծել են համազեկուցողները:
Նրանք շեշտել են, որ միայն դիվանագիտական միջոցները արդար և տևական պատասխան կտան հակամարտությանը, որը օգուտ կտա երկու երկրների բնակչությանն էլ:

Содокладчики ПАСЕ по Армении призвали Азербайджан немедленно вывести свои войска с оккупированных территорий Армении
Содокладчики ПАСЕ по Армении выступили с заявлением, в котором призвали Азербайджан немедленно вывести свои войска с оккупированных территорий Армении и освободить всех военнопленных.
Как сообщает "Арменпресс", Киммо Кильюнен (Финляндия) и Борианна Аберг (Швеция) отметили, что обеспокоены многочисленными сообщениями о военных преступлениях или бесчеловечном обращении со стороны вооруженных сил Азербайджана.
Они заметили, что военная прокуратура Азербайджана решила расследовать факты, выразив надежду, что эти расследования будут публичными и прозрачными.
"В то время как обе стороны обвиняют друг друга в возобновлении боевых действий, вооруженные силы Азербайджана оккупируют территорию Армении, нарушая территориальный суверенитет Армении и обязательство Азербайджана мирно урегулировать конфликты в соответствии с Уставом Совета Европы. Таким образом, мы призываем власти Азербайджана немедленно вывести войска со всех частей территории Республики Армения и освободить удерживаемых ими военнопленных", - подчеркнули содокладчики.
Они отметили, что только дипломатические средства обеспечат справедливое и долговременное решение конфликта, что пойдет на пользу населению обеих стран.