ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողները Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ դուրս բերել ուժերը ՀՀ օկուպացված տարածքներից
ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ դուրս բերել ուժերը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից և ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա) նշել են, որ անհանգստացած են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ռազմական հանցագործությունների կամ անմարդկային վերաբերմունքի մասին ստացվող բազմաթիվ հաղորդումներով:
Նրանք նկատել են, որ Ադրբեջանի զինվորական դատախազությունը որոշել է հետաքննել փաստերը՝ հույս հայտնելով, որ այդ հետաքննությունները կլինեն հրապարակային և թափանցիկ։
«Մինչ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են ռազմական գործողությունների վերսկսման մեջ, ադրբեջանական զինված ուժերը օկուպացնում են Հայաստանի տարածքը՝ խախտելով Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանությունը և Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրության համաձայն՝ հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու Ադրբեջանի պարտավորությունը: Այսպիսով մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ հետ քաշել զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի բոլոր հատվածներից և ազատ արձակել իրենց մոտ պահվող ռազմագերիներին»,-ընդգծել են համազեկուցողները:
Նրանք շեշտել են, որ միայն դիվանագիտական միջոցները արդար և տևական պատասխան կտան հակամարտությանը, որը օգուտ կտա երկու երկրների բնակչությանն էլ:

PACE co-rapporteurs call on Azerbaijan to immediately withdraw its forces from the occupied territories of Armenia
The co-rapporteurs on the PACE on Armenia issued a statement calling on Azerbaijan to immediately withdraw its forces from the occupied territories of Armenia and release all prisoners of war.
ARMENPRESS reports, Kimmo Kiljunen (Finland) and Boriana Åberg (Sweden) noted that they are worried about the numerous reports of war crimes or inhumane treatment by the armed forces of Azerbaijan.
They noticed that the military prosecutor's office of Azerbaijan decided to investigate the facts, expressing hope that these investigations will be public and transparent.
"While both sides accuse each other of resuming hostilities, Azerbaijani armed forces are occupying Armenian territory, violating Armenia's territorial integrity and Azerbaijan's obligation to settle conflicts peacefully under the Charter of the Council of Europe. Thus, we call on the authorities of Azerbaijan to immediately withdraw the troops from all parts of the territory of the Republic of Armenia and release the prisoners of war held by them," the co-rapporteurs emphasized.
They emphasized that only diplomatic measures will provide a fair and lasting solution to the conflict, which will be benefitial for the populations of both countries.