Մուրադ Փափազյանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ ՀՀ ԱԱԾ–ի
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը հայց է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ Ազգային անվտանգության ծառայության՝ պահանջով՝ պարտավորեցնել ԱԱԾ-ին հանել ՀՀ տարածքում անցանկալի համարվող օտարերկրացիների տվյալների բանկից Փափազյանի տվյալները։
Այս մասին Tert.am–ը տեղեկանում է Դատական տեղեկատվական համակարգից։
Գործը մակագրվել է դատավոր Հրաչ Այվազյանին, հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ։
Հիշեցնենք, որ Մուրադ Փափազյանը ընտանիքի հետ 2022թ հուլիսի 14-ին ժամանել էր ՀՀ, սակայն «Զվարթնոց» օդանավակայանի սահմանային անցման կետում իրավասու աշխատակիցները չէին թույլատրել վերջինիս մուտքը Հայաստան՝ միայն պատճառաբանելով, թե ինքն ընդգրկված է Հայաստանի համար անցանկալի անձանց ցուցակում։
Փաշինյանի աշխատակազմը պարզաբանել էր․ թե ինչու է արգելվել Փափազյանի մուտքը Հայաստան․«Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:
Այդ մասին վկայող տվյալներ հրապարակվել են տարբեր լրատվամիջոցների կողմից, իսկ տեսանյութերն առկա են նաև համացանցում: Ոչ միայն Ձեր կողմից նշված անձի, այլև հարձակման ակտիվ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է»:

Мурад Папазян подал в суд на Службу нацбезопасности Армении
Член бюро АРФ Дашнакцутюн Мурад Папазян подал в суд на Службу национальной безопасности Армении. Как передает Sputnik Армения, сведения об этом приведены на портале судебных дел Армении Datalex.
Папазян, сопредседатель Совета по координации армянских организаций Франции, требует, чтобы суд обязал СНБ исключить его имя из списка persona non grata, составленного для иностранных граждан.
14 июля Папазян прибыл с семьей в Армению, но в аэропорту "Звартноц" ему запретили въезд, заявив, что он включен в список нежелательных лиц.
Администрация премьер-министра Армении Никола Пашиняна распространила в связи с этим заявление, где отмечается, что Папазян был одним из организаторов нападения на автоколонну делегации премьер-министра в ходе его визита во Францию 1 июня 2021 года.
Участники нападения бросали в сторону колонны различные предметы. Обстановку удалось нормализовать только усилиями полиции Франции.
Сведения об этом было опубликованы в ряде СМИ, а видео случившегося было распространено в интернете. Persona non grata объявлены и остальные участники нападения.