Գերմանիան զգուշացնում է էներգետիկ ճգնաժամի պատճառով հիվանդանոցների փակման մասին
Գերմանիայում էներգետիկ ճգնաժամի պատճառով շուտով հիվանդանոցները կարող են փակվել։ Այս մասին կիրակի օրը՝ հոկտեմբերի 16-ին, հայտարարել է Գերմանիայի առողջապահության նախարար Կառլ Լաուտերբախը RND-ին տված հարցազրույցում։
Գերմանիայի առողջապահության դեպարտամենտի ղեկավարը նշել է, որ ռուսական էներգառեսուրսների մատակարարման խափանումների պատճառով առաջացած խնդիրները կարող են վտանգել բոլոր սոցիալական հաստատությունները, այդ թվում՝ հիվանդանոցները։
Լաուտերբախը մտահոգություն է հայտնել այս իրավիճակի կապակցությամբ՝ զգուշացնելով կլինիկաների մոտալուտ սնանկության իրական վտանգի մասին։
«Եթե մենք արագ և իսկապես արմատական ​​չարձագանքենք, հիվանդանոցների փակումներ կլինեն»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Ըստ Լաուտերբախի, 2022 և 2023 թվականներին սոցիալական ոլորտի ֆինանսավորման բացը կկազմի մոտ 15 միլիարդ եվրո: Այս պայմաններում, նշել է նախարարը, պետությունը չի կարողանա աջակցել բոլոր ձեռնարկություններին ու կազմակերպություններին, որոնք դրա կարիքն ունեն։
«Մենք չենք կարող յուրաքանչյուր տարածաշրջանի համար հատուկ հիմնադրամ մտցնել»,- ասաց նա։
Զրույցի վերջում քաղաքական գործիչը նշել է, որ «Գերմանիայի հիվանդանոցները առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում լիկվիդայնության շատ լուրջ խնդրի առաջ են կանգնելու»։
Մինչ այդ՝ հոկտեմբերի 10-ին, Գերմանիան հայտնել էր սնանկացած ընկերությունների թվի կտրուկ աճի մասին։ Հստակեցվել է, որ այս տարվա սեպտեմբերին սնանկացած ընկերությունների և կորպորացիաների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 34%-ով ավելի է։ Նշվել է նաև, որ աշնանը սպասվում է անվճարունակ ընկերությունների թվի հետագա աճ։
Ավելի վաղ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիևան հայտարարել էր, որ 2023 թվականին համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մեկ երրորդը կազմող երկրներին, այդ թվում նաև Գերմանիային, ռեցեսիա Է սպառնում:
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 6-ին, ՌԴ ԱԳՆ երրորդ եվրոպական դեպարտամենտի տնօրեն Օլեգ Տյապկինը հայտարարել էր, որ Բեռլինի կողմից ռուսական գազի ամբողջական մերժումը կհանգեցնի Գերմանիայում տնտեսական ճգնաժամի։ Տյապկինն ընդգծել է, որ գերմանացի քաղաքական գործիչների հայտարարությունները էներգետիկ ռեսուրսների ներմուծումից հրաժարվելու իրենց պատրաստակամության մասին հաստատում են, որ Գերմանիան անկասկած հետևում է ԱՄՆ-ի ռուսաֆոբ ուղեցույցներին։
Գերմանիան և եվրոպական այլ երկրներ բախվել են գազի և էլեկտրաէներգիայի գների աննախադեպ բարձրացմանը՝ Ռուսաստանից էներգակիրների ներկրման կրճատման քաղաքականության պատճառով, որը ձեռնարկվել էր փետրվարի վերջին ռուսական հատուկ գործողության մեկնարկից հետո։ Սակայն այս ամենը արեւմտյան երկրների համար արդեն վերածվել է տնտեսական խնդիրների՝ առաջացնելով վառելիքի եւ պարենային ապրանքների գների կտրուկ աճ։

В Германии заявили о риске закрытия больниц из-за энергокризиса
В Германии из-за энергетического кризиса в скором времени могут закрыться больницы. Об этом заявил в воскресенье, 16 октября, министр здравоохранения ФРГ Карл Лаутербах в интервью редакции RND, сообщает Известия.
Глава немецкого здравоохранительного ведомства отметил, что проблемы, вызванные сбоями в поставках российских энергоресурсов, могут поставить под удар все социальные объекты, в том числе больницы.
Лаутербах выразил обеспокоенность данной ситуацией, предупредив о реальной опасности скорого банкротства клиник.
''Если мы не отреагируем быстро и действительно радикально, будут закрытия больниц'', — сказал политик.
По словам Лаутербаха, дефицит финансирования социальной области составит около €15 млрд в 2022 и 2023 годах. В этих условиях, отметил министр, государство не сможет поддержать все нуждающиеся в этом предприятия и организации.
''Мы не можем ввести специальный фонд для каждой области'', — сказал он.
В заключение беседы политик отметил, ''что в ближайшие несколько месяцев больницы в Германии столкнутся с очень серьезной проблемой ликвидности''.
До этого, 10 октября, в Германии сообщили о резком росте числа компаний-банкротов. Уточнялось, что количество обанкротившихся товариществ и корпораций в сентябре текущего года было на 34% выше, чем в аналогичный период предыдущего года. Отмечалось также, что в течение осени ожидается дальнейший рост количества неплатежеспособных компаний.
Ранее в тот же день глава Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева заявила, что в 2023 году странам, составляющим треть от мирового валового внутреннего продукта (ВВП), в том числе и Германии, грозит рецессия.
Ранее, 6 октября, директор третьего европейского департамента МИД РФ Олег Тяпкин заявил, что полный отказ Берлина от российского газа приведет к экономическому кризису в Германии. Тяпкин подчеркнул, что заявления немецких политиков о готовности отказаться от импорта энергоресурса подтверждают, что Германия беспрекословно следует русофобским установкам США.
Германия и другие европейские страны столкнулись с беспрецедентным ростом цен на газ и электричество из-за курса на сокращение импорта энергоносителей из России, который был взят после начала спецоперации РФ в конце февраля. Однако всё это уже обернулось экономическими проблемами для западных стран, вызвав резкий рост цен на топливо и продукты.