ՀՀ ԱԳ նախարարը նորվեգացի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի ԶՈւ դուրսբերման հրամայականը
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և  Նորվեգիայի արտգործնախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտը քննարկել են  ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակը: Միրզոյանը նոր ագրեսիայի կանխարգելման համատեքստում շեշտել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը և այս հարցում միջազգային գործընկերների՝ այդ թվում Նորվեգիայի աջակցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Ավելի քան մեկ տասնամյակ դադարից հետո սա նորվեգական կողմի առաջին բարձրաստիճան այցն է Հայաստան: Մենք գնահատում ենք բարեկամ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի ներկայությունը Երևանում՝ հատկապես բազում մարտահրավերներով լի ներկայիս ժամանակահատվածում, ինչը միանշանակ հայ ժողովրդի հետ Նորվեգիայի համերաշխության նշան է»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարների քննարկումների առանցքում, ի թիվս այլ հարցերի, եղել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները: Միրզոյանն իր գործընկերոջն է է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքի մանրամասները, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: «Քննարկել ենք ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակը: Մենք գնահատում ենք Նորվեգիայի հասցեական դիրքորոշումը՝ ի աջակցություն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների խնդրի շուրջ: Այս համատեքստում լիահույս ենք, որ Նորվեգիան՝ որպես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջամարտիկ, կշարունակի հավատարիմ մնալ իր որդեգրած դիրքորոշմանը»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի կանխարգելման համատեքստում Միրզոյանը շեշտել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը և այս հարցում միջազգային գործընկերների՝ այդ թվում Նորվեգիայի աջակցությունը: «Վերահաստատել եմ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձման և հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման հրամայականը՝ վերստին ընդգծելով ուժի կիրառման կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների լուծման անընդունելիությունը»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը հատկանշական համարեց, որ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում:
ԱԳ նախարարները հանդիպմանն անդրադարձել են Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին: Այս առումով Միրզոյանն ընդգծեց երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների դերակատարումը՝ կարևորելով պարբերաբար քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը: «Փոխադարձ պատրաստակամություն ենք հայտնել գործնական քայլեր ձեռնարկել առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ: Որպես տնտեսական համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ՝ առանձնացրել ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, վերականգնվող էներգիան, նաև՝ թվային կառավարումը»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարներն օրվա ընթացքում այցելել են նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Министр ИД РА на встрече с норвежским коллегой подчеркнул императив вывода ВС Азербайджана с территории Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Норвегии Анникен Хьюикфельдт обсудили ситуацию, создавшуюся после агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении. В контексте предотвращения новой агрессии Мирзоян подчеркнул необходимость внедрения международных механизмов наблюдения и мониторинга пограничной ситуации и содействия международных партнеров, в том числе и Норвегии, в этом вопросе. Как передает "Арменпресс", об этом на совместном брифинге с министром иностранных дел Норвегии заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
"После более чем десятилетнего перерыва это первый визит норвежской стороны в Армению на высоком уровне. Мы ценим присутствие министра иностранных дел дружественной Норвегии в Ереване, особенно в нынешнее, полное многих вызовов время, что, безусловно, является признаком солидарности Норвегии с армянским народом", - отметил Мирзоян.
Среди прочих вопросов в центре обсуждений министров иностранных дел были и региональные и международные события. Арарат Мирзоян представил коллеге детали работы по разработке армяно-азербайджанского мирного договора, позицию армянской стороны по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. "Мы обсудили ситуацию, создавшуюся после последней агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении. Мы ценим адресную позицию Норвегии в поддержку территориальной целостности и суверенитета Армении, а также в вопросе внесудебных расправ вооруженных сила Азербайджана с армянскими военнопленными. В этом контексте мы надеемся, что Норвегия, как пионер в защите демократии и прав человека, и впредь будет придерживаться принятой позиции", - подчеркнул глава МИД РА.
В контексте предотвращения новой агрессии со стороны Азербайджана Мирзоян подчеркнул необходимость внедрения международных механизмов мониторинга пограничной ситуации и содействия международных партнеров, в том числе и Норвегии, в этом вопросе. "Я подчеркнул  необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и безусловного соблюдения режима прекращения огня, еще раз отметив недопустимость решения проблем путем применения силы или угрозы силой", - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел счел знаменательным то, что визит министра иностранных дел Норвегии состоялся в год 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Норвегией.
На встрече министры иностранных дел обсудили перспективы расширения сотрудничества между Арменией и Норвегией в сферах, представляющих взаимный интерес. Арарат Мирзоян подчеркнул роль внешнеполитических ведомств стран, отметив важность проведения периодических политических консультаций. "Мы выразили взаимную готовность предпринять практические шаги в направлении полного использования имеющегося потенциала в торгово-экономической сфере. В качестве перспективных направлений экономического сотрудничества мы выделили информационные технологии, возобновляемую энергетику и цифровое управление", - сказал Мирзоян.