Արցախում Հանրային խորհուրդ է ստեղծվել
Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2022 թ. սեպտեմբերի 12-ի հրամանագրով ստեղծվել է Հանրային խորհուրդ, հաստատվել Խորհրդի կանոնադրությունը և նշանակվել 8 անդամ, որոնք կազմակերպել են Խորհրդի մյուս 17 անդամների ընտրության գործընթացը:
Հանրային խորհրդի անդամության թեկնածուի հայտ ներկայացրած 27 քաղաքացիներից հոկտեմբերի 12-ի քվեարկությամբ ընտրվել են Խորհրդի մյուս անդամները:
Հանրապետության Նախագահի կողմից նշանակված ՀԽ անդամներ՝
Արմինե Մաքսիմի Ավագիմյան՝ «ԳԵՆ» նախաձեռնությունների կենտրոն հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ,
Գագիկ Նիկոլայի Ավանեսյան՝ քաղաքական վերլուծաբան,
Գոհար Էլմանի Գրիգորյան՝ կոնֆլիկտների կառավարման փորձագետ/մասնագետ,
Արմեն Էդուարդի Գևորգյան՝  «Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Մհեր Ալեքսանդրի Հարությունյան՝ «Կաճառ» գիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արա Դավիթի Ղահրամանյան՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արհմիությունների ֆեդերացիա»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արմեն Գեորգիի Մաղաքելյան՝ «Հավատ և արիություն» ռազմահայրենասիրական միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Սարասար Արտաշեսի Սարյան՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փախստականների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ:
Հանրապետության Նախագահի կողմից նշանակված ՀԽ անդամների կողմից ընտրված ՀԽ անդամներ՝
Արթուր Ալբերտի Առստամյան՝ «ԼՂՀ Զոհված ազատամարտիկների հարազատների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արթուր Աշոտի Առուշանյան՝ Արցախի Օյամա Կիոկուշին Կարատե-դո Ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ, Աշխարհի քառակի և Եվրոպայի հնգակի չեմպիոն,
Արիս Արսենի Գրիգորյան՝ լրագրող, Արցախի ժուռնալիստների միության վարչության անդամ,
Գարիկ Զինավորի Գրիգորյան՝ «Հոգևոր վերածնունդ» հասարակական կազմակերպության անդամ,
Անահիտ Վիլենի Թովմասյան՝ «Մեր տուն Արցախ» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն,
Դավիթ Պավելի Կարաբեկյան՝ Արցախի պետական համալսարանի դասախոս,
Վիկտոր Ռադիկի Կարապետյան՝ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական  Ընկերակցության Արցախի մասնաճյուղի տնօրեն,
Արսեն Հենրիխի Հարությունյան՝ «Զորաց ակումբ» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր անդամ,
Կարեն Վալերիի Հովսեփյան՝ «ԼՂՀ Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպության անդամ, «Արցախբանկ» ՓԲԸ վարկային բաժնի պետ,
Սիլվա Բորիսի Մարգարյան՝ «Ազատ Արցախ» հանրապետական թերթի ավագ խմբագիր,
Հասմիկ Մամիկոնի Միքայելյան՝ ԼՂՀ «Մայրություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Հայկ Հրանտի Նիկողոսյան՝ Հայ-ռուսական կազակական միության անդամ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Ինա Արամայիսի Պետրոսյան՝ «Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերություն»  ՓԲԸ հեռուստալրագրող,
Կարեն Ռազմիկի Ջամալյան՝ «Արցախյան պատերազմի վիրավորների միություն» հասարակական կազմակերպության քարտուղար,
Ալեքսանդր Գրիգորիի Սահակյան՝ «Արցախի արծիվներ»  ռազմահայրենասիրական մարզական հասարակական կազմակերպության նախագահ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Գագիկ Էդուարդի Օսիպյան՝ «Շուշի» բռնի տեղահանված հայ ազգաբնակչություն հասարակական կազմակերպության անդամ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Արայիկ Ռոբերտի Ֆիրյան՝ «Ազգային Արցախ» հասարակական կազմակերպության անդամ, Արցախի պետական համալսարանի դասախոս:
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ Հանրային խորհրդի նախագահ է նշանակվել Արմեն Էդուարդի Գևորգյանը:
Ա. Գևորգյանը Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրված միակ թեկնածուն էր, որի թեկնածությունը արժանացել էր Հանրային խորհրդի անդամների հավանությանը և ներկայացվել Արցախի Հանրապետության Նախագահին:

Public Council formed in Artsakh
Pursuant to the decree of the Artsakh Republic President dated on September 12, 2022, a Public Council was formed, the Charter of the Council was approved and 8 members were appointed, who organized the process of election of other 17 members of the Council.
By the vote of October 12, the other members of the Council were elected from the 27 citizens who applied for the membership to the Public Council.
The Public Council has the following composition:
Public Council members appointed by the President of the Republic:
Armine Avagimyan, founding president of "GEN" Initiative Center NGO,
Gagik Avanesyan, political analyst,
Gohar Grigoryan, conflict management expert/specialist,
Armen Gevorgyan, president of the "Union of Afghanistan War Veterans" NGO,
Mher Harutyunyan, president of "Kachar" Scientific Center NGO,
Ara Ghahramanyan, president of the "Federation of Trade Unions of the Nagorno-Karabakh Republic" NGO,
Armen Maghakelyan, president of the "Faith and Courage" Military Patriotic Union" NGO,
Sarasar Saryan, president of the "Union of Refugees of the Nagorno-Karabakh Republic" NGO.
Members of the Public Council elected by the members of the Public Council appointed by the President of the Republic:
Artur Arstamyan, president of the "Association of Relatives of the Fallen Freedom Fighters" NGO,
Arthur Arushanyan, head coach of Artsakh Oyama Kyokushin Karate-do Federation, four-time World and five-time European champion,
Aris Grigoryan, journalist, member of the board of the Artsakh Union of Journalists,
Garik Grigoryan, member of the "Spiritual Revival" NGO,
Anahit Tovmasyan, executive director of the "Our Home Artsakh" NGO,
Davit Karabekyan, lecturer at the Artsakh State University,
Victor Karapetyan, director of the Artsakh branch of the Armenian Missionary Association of America,
Arsen Harutyunyan, co-founder member of "Zorats Club" NGO,
Karen Hovsepyan, member of the "Association of Relatives of Missing Freedom Fighters" NGO, head of the credit department of "Artsakhbank" CJSC,
Hasmik Mikayelyan, president of the NKR "Motherhood" NGO,
Hayk Nikoghosyan, member of the Armenian-Russian Cossack Union, lecturer at Shushi University of Technology,
Ina Petrosyan, TV journalist in the "Artsakh Public Television and Radio Company" CJSC,
Karen Jamalyan, secretary of the "Union of the Wounded of the Artsakh War" NGO,
Alexander Sahakyan, president of the "Artsakh Eagles" military-patriotic sports NGO, lecturer at Shushi University of Technology,
Gagik Osipyan, member of the "Shushi" forcefully displaced Armenian population NGO, lecturer at Shushi University of Technology,
Arayik Firyan, member of the "National Artsakh" NGO, lecturer at the Artsakh State University.
On October 17, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan signed a decree on appointing Armen Gevorgyan Chairman of the Public Council.
A. Gevorgyan was the only candidate nominated for the position whose candidacy was approved by the members of the Public Council and presented to the President of the Artsakh Republic.