Արցախում Հանրային խորհուրդ է ստեղծվել
Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2022 թ. սեպտեմբերի 12-ի հրամանագրով ստեղծվել է Հանրային խորհուրդ, հաստատվել Խորհրդի կանոնադրությունը և նշանակվել 8 անդամ, որոնք կազմակերպել են Խորհրդի մյուս 17 անդամների ընտրության գործընթացը:
Հանրային խորհրդի անդամության թեկնածուի հայտ ներկայացրած 27 քաղաքացիներից հոկտեմբերի 12-ի քվեարկությամբ ընտրվել են Խորհրդի մյուս անդամները:
Հանրապետության Նախագահի կողմից նշանակված ՀԽ անդամներ՝
Արմինե Մաքսիմի Ավագիմյան՝ «ԳԵՆ» նախաձեռնությունների կենտրոն հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ,
Գագիկ Նիկոլայի Ավանեսյան՝ քաղաքական վերլուծաբան,
Գոհար Էլմանի Գրիգորյան՝ կոնֆլիկտների կառավարման փորձագետ/մասնագետ,
Արմեն Էդուարդի Գևորգյան՝  «Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Մհեր Ալեքսանդրի Հարությունյան՝ «Կաճառ» գիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արա Դավիթի Ղահրամանյան՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արհմիությունների ֆեդերացիա»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արմեն Գեորգիի Մաղաքելյան՝ «Հավատ և արիություն» ռազմահայրենասիրական միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Սարասար Արտաշեսի Սարյան՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փախստականների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ:
Հանրապետության Նախագահի կողմից նշանակված ՀԽ անդամների կողմից ընտրված ՀԽ անդամներ՝
Արթուր Ալբերտի Առստամյան՝ «ԼՂՀ Զոհված ազատամարտիկների հարազատների միություն»  հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Արթուր Աշոտի Առուշանյան՝ Արցախի Օյամա Կիոկուշին Կարատե-դո Ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ, Աշխարհի քառակի և Եվրոպայի հնգակի չեմպիոն,
Արիս Արսենի Գրիգորյան՝ լրագրող, Արցախի ժուռնալիստների միության վարչության անդամ,
Գարիկ Զինավորի Գրիգորյան՝ «Հոգևոր վերածնունդ» հասարակական կազմակերպության անդամ,
Անահիտ Վիլենի Թովմասյան՝ «Մեր տուն Արցախ» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն,
Դավիթ Պավելի Կարաբեկյան՝ Արցախի պետական համալսարանի դասախոս,
Վիկտոր Ռադիկի Կարապետյան՝ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական  Ընկերակցության Արցախի մասնաճյուղի տնօրեն,
Արսեն Հենրիխի Հարությունյան՝ «Զորաց ակումբ» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր անդամ,
Կարեն Վալերիի Հովսեփյան՝ «ԼՂՀ Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպության անդամ, «Արցախբանկ» ՓԲԸ վարկային բաժնի պետ,
Սիլվա Բորիսի Մարգարյան՝ «Ազատ Արցախ» հանրապետական թերթի ավագ խմբագիր,
Հասմիկ Մամիկոնի Միքայելյան՝ ԼՂՀ «Մայրություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ,
Հայկ Հրանտի Նիկողոսյան՝ Հայ-ռուսական կազակական միության անդամ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Ինա Արամայիսի Պետրոսյան՝ «Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերություն»  ՓԲԸ հեռուստալրագրող,
Կարեն Ռազմիկի Ջամալյան՝ «Արցախյան պատերազմի վիրավորների միություն» հասարակական կազմակերպության քարտուղար,
Ալեքսանդր Գրիգորիի Սահակյան՝ «Արցախի արծիվներ»  ռազմահայրենասիրական մարզական հասարակական կազմակերպության նախագահ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Գագիկ Էդուարդի Օսիպյան՝ «Շուշի» բռնի տեղահանված հայ ազգաբնակչություն հասարակական կազմակերպության անդամ, Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոս,
Արայիկ Ռոբերտի Ֆիրյան՝ «Ազգային Արցախ» հասարակական կազմակերպության անդամ, Արցախի պետական համալսարանի դասախոս:
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ Հանրային խորհրդի նախագահ է նշանակվել Արմեն Էդուարդի Գևորգյանը:
Ա. Գևորգյանը Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրված միակ թեկնածուն էր, որի թեկնածությունը արժանացել էր Հանրային խորհրդի անդամների հավանությանը և ներկայացվել Արցախի Հանրապետության Նախագահին:

В Арцахе сформирован Общественный совет
Указом президента Республики Арцах от 12 сентября 2022 года был создан Общественный совет, утвержден устав Совета и назначены 8 членов, которые организовали процесс выбора остальных 17 членов этого коллегиального органа.
Из 27 граждан, подавших заявки кандидата на членство в Общественном совете, 12 октября путем голосования были избраны остальные члены Совета.
Общественный совет имеет следующий состав:
Члены ОС, назначенные президентом республики:
Авагимян Армине Максимовна - председатель и учредитель общественной организации "Центр Инициатив "ГЕН",
Аванесян Гагик Николаевич - политический аналитик,
Григорян Гоар Эльмановна - эксперт/специалист по управлению конфликтами,
Геворкян Армен Эдуардович - председатель общественной организации "Союз ветеранов войны в Афганистане",
Арутюнян Мгер Александрович - председатель общественной организации "Научный центр "Качар",
Каграманян Ара Давидович - председатель общественной организации "Федерация профсоюзов Нагорно-Карабахской Республики",
Магакелян Армен Георгиевич - председатель общественной организации " Военно-патриотический союз "Вера и храбрость",
Сарьян Сарасар Арташесович - председатель общественной организации "Союз беженцев Нагорно-Карабахской Республики",
Члены ОС, избранные назначенными президентом республики членами ОС:
Арустамян Артур Альбертович - председатель общественной организации "Союз родственников погибших воинов НКР",
Арушанян Артур Ашотович - главный тренер Федерации Ояма киокушин карате-до Арцаха,
Григорян Арис Арсенович - журналист, член правления Союза журналистов Арцаха,
Григорян Гарик Зинаворович - член общественной организации "Духовное возрождение",
Товмасян Анаит Виленовна - исполнительный директор общественной организации "Наш дом-Арцах",
Карабекян Давид Павлович - преподаватель Арцахского государственного университета,
Карапетян Виктор Радикович - директор арцахского филиала Армянского евангелистского сообщества Америки,
Арутюнян Арсен Генрихович - член-соучредитель общественной организации "Клуб Зорац",
Овсепян Карен Валерьевич - член общественной организации "Союз родственников без вести пропавших воинов НКР", начальник кредитного отдела ЗАО "Арцахбанк",
Маргарян Сильва Борисовна - старший редактор республиканской газеты "Азат Арцах",
Микаелян Асмик Мамиконовна - председатель общественной организации НКР "Материнство",
Никогосян Айк Грантович - член Армяно-российского казачьего союза, преподаватель Шушинского технологического университета,
Петросян Ина Арамаисовна - тележурналист ЗАО "Арцахская общественная телерадиокомпания",
Джамалян Карен Размикович - секретарь общественной организации "Союз раненых в ходе арцахской войны"
Саакян Александр Григорьевич - председатель военно-патриотической спортивной общественной организации "Орлы Арцаха", преподаватель Шушинского технологического университета,
Осипян Гагик Эдуардович - член общественной организации "Вынужденные армянские переселенцы "Шуши", преподаватель Шушинского технологического университета,
Фирьян Араик Робертович - член общественной организации "Национальный Арцах", преподаватель Арцахского государственного университета.
17 октября президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ, согласно которому Армен Эдуардович Геворкян назначен председателем Общественного совета.
А. Геворкян был единственным кандидатом на должность председателя Общественного совета. Его кандидатура была одобрена членами Общественного совета и представлена Президенту Республики Арцах.