ԵԽԽՎ 47 պատգամավոր դատապարտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան
ԵԽԽՎ 47 պատգամավորներ հանդես են եկել գրավոր հայտարարությամբ, որով դատապարտում են ադրբեջանական ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, Ադրբեջանին կոչ անում անհապաղ դուրս բերել զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից և ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, փոխանցում է Armradio.am-ը։
Նշելով, որ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է նախաձեռնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ 2022 թվականի սեպտեմբերին, օրենսդիրները շեշտում են, որ «այս գործողություններով Ադրբեջանը թիրախավորել է նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Հայաստանի խիտ բնակեցված բնակավայրերում՝ պատճառ դառնալով հարյուրավոր մարդկային կորուստներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների շրջանում»։
«Կան խոշտանգումների, գերի ընկած և մահացած զինվորների, այդ թվում՝ կանանց խեղման դեպքերի սարսափելի ապացույցներ», — ասում են պատգամավորները:
Խորհրդարանականները խստագույնս դատապարտում են Ադրբեջանի ագրեսիան, որը բացահայտ խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, միջազգային մարդասիրական իրավունքը և ԵԽ-ի առջև Ադրբեջանի պարտավորությունները։
«Մենք դատապարտում ենք նաև ադրբեջանական զինուժի կողմից ռազմագերիների դիտավորյալ սպանությունները, խոշտանգումները և անմարդկային վերաբերմունքը, որոնց տեսանյութերը հրապարակվել են սոցիալական ցանցերում», — նշում են հայտարարությունը ստորագրած պատգամավորները:
Նրանք կոչ են անում Ադրբեջանին զերծ մնալ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ագրեսիայի հետագա գործողություններից և խաղաղ ճանապարհով ներգրավվել բանակցային գործընթացում: Նրանք նաև պահանջում են ադրբեջանական զինուժի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և բոլոր գերիների անհապաղ ազատ արձակում:

Требуем немедленно вывести ВС Азербайджана: 47 депутатов ПАСЕ подписали заявление
Азербайджан должен немедленно и безоговорочно вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении. Как передает Sputnik Армения, об этом говорится в заявлении, подписанном 47 депутатами Парламентской ассамблеи Совета Европы.
Парламентарии строго осудили агрессию Азербайджана против суверенной территории Армении в сентябре 2022 года. В заявлении отмечается, что в ходе этой агрессии, которая не носила характер самообороны, Азербайджан нанес удары по гражданской инфраструктуре в крупных населенных пунктах. В результате столкновений погибли сотни людей, включая гражданских лиц. Были зафиксированы случаи жестокого обращения с пленными и глумления над телами погибших, включая женщин. Эти видео распространились в социальных сетях, отмечается в заявлении.
Депутаты констатировали, что агрессия Азербайджана была совершена в нарушение Устава ООН, Заключительного Хельсинкского акта, международного гуманитарного права, а также обязательств Азербайджана в Совете Европы.
"Мы призываем Азербайджан воздержаться от любых дальнейших агрессивных действий против территориальной целостности Армении и включиться в мирный переговорный процесс. Мы требуем немедленного и безоговорочного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении, а также немедленного возвращения всех военнопленных и других задержанных лиц", - подчеркивается в заявлении.
Среди депутатов, подписавших заявление – члены армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян, Эдуард Агаджанян, Армен Геворкян, Сона Газарян, Арусяк Джулакян, Айк Мамиджанян, Армен Рустамян, а также депутаты из порядка 20 европейских стран.