Հռոմի պապը «միջուկային մղձավանջի» դադարեցման կոչ է արել
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը միացել է Կոլիզեյում այլ կրոնական առաջնորդներին, որպեսզի խաղաղության եւ «միջուկային մղձավանջի» դադարեցման կոչ անի, քանի որ ուժեղանում են մտավախությունները, որ Ուկրաինայում պատերազմը միջուկային զենքի օգտագործման կարող է հանգեցնել, հայտնում է NEWS.am-ը:
Հին հռոմեական արենայում տեղի ունեցած արարողությունը եզրափակել է ամբողջ աշխարհում խաղաղության աջակցությանը նվիրված համաժողովը: Վատիկանի հետ սերտ կապեր ունեցող կաթոլիկ բարեգործական Սանտ Էգիդիո համայնքը եռօրյա միջոցառում է կազմակերպել Իտալիայի մայրաքաղաքում։
Պապը նշել է, որ ուղիղ 60 տարի առաջ՝ ամերիկա-ռուսական կուբայական հրթիռային ճգնաժամի ժամանակ, Հռոմի պապ Հովհաննես 23-րդը կառավարության ղեկավարներին կոչ է արել փրկել աշխարհը միջուկային աղետից։
«Վաթսուն տարի անց այս խոսքերը առաջվա պես տպավորում են մեզ իրենց արդիականությամբ,- ասել է Ֆրանցիսկոսը,- Ես դրանք դարձնում եմ իմը: Այսօր աշխարհը կոպտորեն խաթարված եւ ոտնահարված է, եւ դա Եվրոպայում, այն նույն մայրցամաքում, որը անցյալ դարում երկու համաշխարհային պատերազմների սարսափներ է ապրել:
«Այսօր, ըստ էության, ծագել է ուղղակի սպառնալիք, ինչից մենք վախենում էինք եւ հույս ունեինք, որ այլեւս երբեք չենք լսի միջուկային զենքի կիրառման մասին, որը նույնիսկ Հիրոսիմայից եւ Նագասակիից հետո շարունակել են սխալմամբ արտադրել ու փորձարկել»,- ասել է Հռոմի պապը՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ միջուկային ներուժը։
Նա ասել է, որ չնայած այսօր աշխարհի շատ մասերում տեղի ունեցող պատերազմներին, «խաղաղության կոչը հնարավոր չէ ճնշել։ «Դա ելնում է մայրերի սրտերից, այն խորապես դրոշմված է փախստականների, տեղահանված ընտանիքների, վիրավորների ու մահացողների դեմքերին»,- նշել է նա:
Արարողությունն ավարտվել է Հռոմի պապի եւ այլ կրոնական առաջնորդների կողմից խաղաղության կոչի բարձրաձայն ընթերցմամբ: Ֆրանցիսկոսը եւ ներկա կրոնական ներկայացուցիչները ստորագրել են փաստաթուղթը։ «Քանի դեռ ուշ չէ, թող ակտիվանան բանակցությունները, որոնք կարող են հանգեցնել արդար լուծումների՝ կայուն եւ ամուր խաղաղության համար»,- ասվում է կոչում։
«Խաղաղությունը սուրբ է: Մարդկությունը պետք է վերջ դնի պատերազմներին, այլապես պատերազմը վերջ կդնի մարդկությանը»,- ասվում է դրանում: Ուղերձում աշխարհին կոչ է արվում «ազատվել միջուկային մղձավանջից»՝ հանուն ապագա սերունդների։

Папа Римский Франциск призвал к миру и прекращению ''ядерного кошмара''
Папа Римский Франциск присоединился к другим религиозным лидерам в Колизее, чтобы призвать к миру и прекращению ''ядерного кошмара'', поскольку усиливаются опасения, что война в Украине может привести к применению атомного оружия.
Церемония на древнеримской арене завершила конференцию по содействию миру во всем мире. Сообщество Сант-Эгидио, католическая благотворительная организация, тесно связанная с Ватиканом, организовала трехдневное мероприятие в столице Италии.
Понтифик отметил, что ровно 60 лет назад, во время американо-российского кубинского ракетного кризиса, Папа Иоанн XXIII призвал руководителей правительств уберечь мир от ядерной катастрофы.
''Шестьдесят лет спустя эти слова по-прежнему впечатляют нас своей актуальностью, - сказал Франциск, - Я делаю их своими.  Сегодня мир грубо нарушен и растоптан, и это в Европе, на том самом континенте, который в прошлом веке пережил ужасы двух мировых войн''.
''Сегодня, по сути, возникла прямая угроза тому, чего мы боялись и о чем надеялись никогда больше не слышать: использование атомного оружия, которое даже после Хиросимы и Нагасаки продолжали ошибочно производить и испытывать'', -  отметил Папа римский, имея в виду ядерный потенциал США.
Он сказал, что, несмотря на войны во многих частях мира в наши дни, ''призыв к миру невозможно подавить. ''Он исходит из сердец матерей, он глубоко запечатлен на лицах беженцев, перемещенных семей, раненых и умирающих'', - отметил он.
Церемония завершилась чтением вслух совместного призыва к миру от папы римского и других религиозных лидеров. Затем Франциск и присутствовавшие религиозные представители подписали документ. ''Пока не поздно, пусть переговоры, способные привести к справедливым решениям для стабильного и прочного мира, будут активизированы'', - говорится в обращении.
''Мир - это святое.Человечество должно положить конец войнам, или война положит конец человечеству'', - говорится в нем. В обращении содержался призыв к миру ''избавиться от ядерного кошмара'' ради будущих поколений.