Ֆրանցիսկոս Պապն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարարին
Հոկտեմբերի 26-ին Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապն ընդունել է պաշտոնական այցով Վատիկանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սրբազան Քահանայապետին է փոխանցել հայ ժողովրդի ու կառավարության ջերմ ողջույնները։ Նախարարը նշել է, որ իր այցը Վատիկան տեղի է ունենում Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում, և այն լավ հնարավորություն է քննարկելու դարավոր պատմական կապերի և նույնական հոգևոր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել է 44-օրյա պատերազմի և հաջորդած շրջանում Հռոմի Պապի կողմից հնչեցրած խաղաղության բազմաթիվ ուղերձների և կոչերի համար։
Նախարար Միրզոյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հումանիտար հարցերի հասցեագրման կարևորությունը, և այս առթիվ Հռոմի Պապին է փոխանցել ՀՀ վարչապետի ուղերձը։

Папа Римский принял главу МИД Армении
Его Святейшество Папа Франциск принял находящегося с официальным визитов в Ватикане министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Поблагодарив за возможность встречи, министр иностранных дел Арарат Мирзоян передал Папе Римскому теплые приветствия армянского народа и правительства. Министр отметил, что его визит в Ватикан проходит в 30-летний юбилей установления дипломатических отношений между Арменией и Святым Престолом, что является хорошей возможностью для обсуждения двусторонних отношений, основанных на вековых исторических связях и аналогичных духовных ценностях.
Министр Мирзоян представил Его Святейшеству сложившуюся в регионе ситуацию, подчеркнув важность решения гуманитарных вопросов, и по этому случаю передал Папе Римскому послание премьер-министра Армении.