Ֆրանցիսկոս Պապն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարարին
Հոկտեմբերի 26-ին Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապն ընդունել է պաշտոնական այցով Վատիկանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սրբազան Քահանայապետին է փոխանցել հայ ժողովրդի ու կառավարության ջերմ ողջույնները։ Նախարարը նշել է, որ իր այցը Վատիկան տեղի է ունենում Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում, և այն լավ հնարավորություն է քննարկելու դարավոր պատմական կապերի և նույնական հոգևոր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել է 44-օրյա պատերազմի և հաջորդած շրջանում Հռոմի Պապի կողմից հնչեցրած խաղաղության բազմաթիվ ուղերձների և կոչերի համար։
Նախարար Միրզոյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հումանիտար հարցերի հասցեագրման կարևորությունը, և այս առթիվ Հռոմի Պապին է փոխանցել ՀՀ վարչապետի ուղերձը։

His Holiness Pope Francis received Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is on an official visit to the Vatican, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.
Expressing gratitude for the opportunity to meet, Foreign Minister Ararat Mirzoyan conveyed the warm greetings of the Armenian people and Government to His Holiness. The Minister noted that his visit to the Vatican takes place in the year marking the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Holy See, and it is a good opportunity to discuss bilateral relations based on centuries-old historical ties and similar spiritual values.
Minister Mirzoyan briefed His Holiness the situation unfolded in the region, highlighting the importance of addressing humanitarian issues, and in this regard conveyed the message of the Prime Minister of Armenia to the Pope.