Բայդենին զայրացրել են Զելենսկիի՝ ավելի շատ օգնություն տրամադրելու պահանջները (NBC)
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հունիսին Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ զայրացել է , երբ Զելենսկին խնդրել է ավելի շատ օգնություն տրամադրել Կիևին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտնել է NBC հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Բայդենն ադ զրույցի ընթացքում հայտնել է, որ Ուկրաինային կտրամադրի 1 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն: Սակայն դեռ խոսքը չավարտած Զելենսկին անմիջապես սկսել է խոսել այն մասին, թե ինչ լրացուցիչ օգնության կարիք ունի Կիևը:
Բայդենը կորցրել է ինքնատիրապետումը և ասել, որ ամերիկացի ժողովուրդը «շատ առատաձեռն է եղել», և ԱՄՆ զինված ուժերն ու վարչակազմը բոլոր ջանքերը գործադրում են Կիևին օգնելու համար:
ԱՄՆ նախագահը բարձր տոնով Ուկրաինայի նախագահին ասել է, որ հարկավոր է «ավելի շատ երախտագիտություն ցուցաբերել»։
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ հունիսի 15-ի հեռախոսազրույցից շաբաթներ առաջ է դեռ Բայդենը հիասթափվել Զելենսկիի պահվածքից: Բայդենը և նրա որոշ օգնականներ այն ժամանակ հայտնել են, որ ԱՄՆ իշխանություններն անում են այն ամենը, ինչ կարող են, և որքան հնարավոր է արագ, բայց Զելենսկին կենտրոնանում է միայն «նրա վրա, ինչ չի արվել»:

Байден разозлился на Зеленского, когда тот потребовал больше помощи от США (NBC)
Президент США Джо Байден вышел из себя во время разговора с украинским лидером Владимиром Зеленским в июне, когда тот попросил выделить Киеву еще больше помощи, едва дослушав руководителя американской администрации. Об этом в понедельник сообщил телеканал NBC со ссылкой на источники, передает ТАСС.
По их словам, как только Байден во время того разговора закончил говорить о том, что администрация США выделит Украине военную помощь на сумму в $1 млрд, Зеленский тут же начал говорить о том, какая помощь еще нужна Киеву. Байден тогда вышел из себя и сказал, что американский народ "был весьма щедр", а военные США и администрация прилагают всяческие усилия, чтобы помочь Киеву. Президент США повысил голос и сказал президенту Украины, что тот мог бы "проявить больше благодарности".
Источники отмечают, что до телефонного разговора, который состоялся 15 июня, разочарование Байдена поведением Зеленского копилось несколько недель. Байден и некоторые его помощники говорили тогда, что власти США делают все, что могут, и так быстро, как только могут, но Зеленский лишь акцентировал внимание "на том, что сделано не было".
Команда президента Украины после разговора решила попытаться разрядить напряжение, решив, что "конфликтовать с президентом США непродуктивно". Зеленский публично поблагодарил США за помощь, в результате отношения между лидерами обеих стран улучшились.