Նոր նամականիշ՝ ի պատիվ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեի
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «ՀայՓոստ» ընկերությունը կրկին միավորել են ջանքերը՝ թողարկելու 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեին նվիրված փոստային նամականիշ: Մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեն մղել է համառ պայքար եւ խիզախորեն բարձրաձայնել Կոնգոյում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում սարսափելի սեռական բռնության ենթարկված հազարավոր կանանց հուսահատ վիճակի մասին:
«Ես խորապես երախտապարտ եմ «Ավրորային» եւ «ՀայՓոստին» այս պատվի եւ ճանաչման համար: Հուզիչ է տեսնել իմ պատկերով նամականիշը, քանի որ հասկանում եմ, որ այն թույլ կտա, որ աշխարհում ավելի շատ մարդիկ իմանան իմ պայքարի մասին: «Ավրորան» աջակցում եւ խաղաղության ու համերաշխության ուղերձ է հղում մերօրյա հերոսներին, որոնք աշխարհի տարբեր անկյուններում վտանգում են ամեն ինչ՝ օգնության ձեռք մեկնելու ուրիշներին: Այն օգնում է բարձրացնելու վայրագություններին զոհ գնացածների լռեցված ձայնը: Ինձ համար պատիվ է լինել այս նախաձեռնության համայնքի մի մասը»,- ասել է 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն:
2017 թվականից սկսած ամեն տարի «Ավրորան» թողարկում է մրցանակի դափնեկիրներին նվիրված նամականիշ: Նոր նամականիշի հեղինակն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության արտ-տնօրեն Ալլա Մինգալյովան է: Նամականիշն ունի նաեւ դրամահավաք գործառույթ: 350 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշին կցված է 150 ՀՀ դրամ արժեքով նվիրատվության կտրոն, իսկ գոյացած հասույթը «ՀայՓոստը» կուղղի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը:
«Սա վեցերորդ նամականիշն է, որ թողարկում ենք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ: «ՀայՓոստը» բարձր է գնահատում այս համագործակցությունը եւ հնարավորությունը՝ աջակցելու մերօրյա հերոսներին, որոնք փրկում եւ հույս են տալիս այլոց: Ազդեցությունը, որ Ջուլիեն Լուսենգեն ունեցել է Կոնգոյի կանանց փրկության հարցում, չափազանց տպավորիչ է: Մենք հիացած ենք նրա աշխատանքով: Մեզ համար պատիվ է նրան աջակցելը՝ միաժամանակ շարունակելով աշխարհին պատմել «Ավրորայի» առաքելության մասին»,- ասել է «ՀայՓոստի» գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արայիկ Աբրահամյանը:
Որպես 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջուլիեն Լուսենգեն ստացել է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքավորներին: Հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները՝ նա մրցանակի միջոցներից 250.000 ԱՄՆ դոլար ուղղել է 13 նախագծի, որոնք օգնում են մեղմելու տեղի բնակչության ծանր վիճակը: «Ավրորայի» համահիմնադիրները կրկնապատկել են այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի:
Բացի դրանից, Ջուլիեն Լուսենգեն նվիրաբերել է ֆինանսական միջոցներ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում գործող երեք կազմակերպության, որոնք աջակցում են համայնքներում գործող եւ կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպությունների, զորացնում գենդերային բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց վերաինտեգրմանը․
• «Մայրերի ընկերակցություն հանուն զարգացման եւ խաղաղության» կազմակերպությունն Իտուրի նահանգում ուղղակի օգնություն կտրամադրի ավելի քան 2.560 մարդու, հիմնականում՝ կանանց եւ աղջիկների` տեղի բնակչությանը տալով սննդի, պատշաճ բուժծառայությունների, իրավաբանական աջակցության եւ կրթության հնարավորություն:
• Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի շնորհիվ շուրջ 12.000 այրի, որբ եւ ներքին տեղահանված անձ Բենի քաղաքում եւ տարածքում կունենան խմելու ջրի անվճար հասանելիություն:
• Կոնգոյի համերաշխության լիգան Հյուսիսային Կիվուում եւ Իտուրի նահանգում կաջակցի գենդերային բռնությունից եւ հակամարտությունից տուժած 1.584 մարդու, որոնք ուղղակիորեն կօգտվեն իրենց զարգացմանն ուղղված ծրագրերից:
Մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է ավելի քան 2.700.000 մարդու ամբողջ աշխարհում: Ավելի լավ ապագա կերտելու «Ավրորայի» տեսլականին եւ աշխարհը բարեփոխելու մեր ջանքերին միանալու համար խնդրում ենք աջակցել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը` կատարելով նվիրատվություն:

New Stamp Released in Honor of 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge
The Aurora Humanitarian Initiative has yet again teamed up with HayPost, Armenia’s national postal operator, to issue a postage stamp featuring 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge. A human rights defender and co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC), her boundless courage and tireless activism have shone a light on the desperate plight of thousands of Congolese women subjected to horrific sexual abuse amidst the civil war in the country. Julienne Lusenge was named the Laureate at the Ceremony that took place in October 2021 on San Lazzaro Island in Venice, Italy.
“I’m deeply grateful to Aurora and HayPost for this honor and recognition. Seeing my face on the stamp makes me very emotional, as I know that people from all over the world will now be able to learn about the cause I’m fighting for. Aurora brings a message of peace, solidarity, and support to modern-day heroes around the world risking everything to help others and helps raise the voices of the silenced victims of atrocities. I’m humbled to be part of the Initiative’s community,” said 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge.
Aurora has been releasing stamps featuring the Aurora Prize Laureates annually since 2017. The new edition, designed by Alla Mingalyova, Art Director of the Aurora Humanitarian Initiative, is also a fundraising tool. Attached to the first-class stamp that costs 350 AMD is a donation coupon for 150 AMD. From every sold item, HayPost will transfer the 150 AMD donation to Aurora.
“This is our sixth stamp released in cooperation with the Aurora Humanitarian Initiative. HayPost highly values this partnership and appreciates the opportunity to empower modern humanitarians saving lives and giving others hope. The impact that Julienne Lusenge has had upon the lives of the Congolese women is beyond impressive, and we admire her work very much. We are honored to support her while continuing to raise global awareness of Aurora’s mission,” said Araik Abrahamyan, Interim CEO of HayPost.
As the 2021 Aurora Prize Laureate, Julienne Lusenge has received a $1,000,000 grant and a chance to continue the cycle of giving by supporting organizations that help people in need. Considering the acute needs of the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) affected by the 2020 war, she has selected 13 projects to receive $250,000 of the Prize funds and use them to alleviate the suffering of the local population. The Aurora Co-Founders have matched this contribution, bringing the total amount to $500,000.
In addition, Julienne Lusenge has distributed funds between three organizations in the Democratic Republic of the Congo that support grassroots women’s organizations, empower survivors of gender-based violence and reintegrate internally displaced persons:
• In Ituri Province, the Association of Mothers for Development and Peace (AMDP) will directly help over 2,560 people, mostly women and girls, giving local population access to food, proper healthcare, legal support, and education.
• Around 12,000 widows, orphans, and internally displaced persons in the city and territory of Beni will have free access to drinking water thanks to Fund for Congolese Women (FFC).
• In North Kivu and Ituri Province, the League for Congolese Solidarity (LSC) will empower 1584 victims of gender-based violence and conflict who will directly benefit from programs designed to help them thrive.
Since its launch, the Aurora Humanitarian Initiative has benefitted over 2,700,000 people worldwide. To join Aurora’s vision of a better future and help us make a difference, please support the Aurora Humanitarian Initiative by making a donation.