Նոր նամականիշ՝ ի պատիվ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեի
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «ՀայՓոստ» ընկերությունը կրկին միավորել են ջանքերը՝ թողարկելու 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեին նվիրված փոստային նամականիշ: Մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեն մղել է համառ պայքար եւ խիզախորեն բարձրաձայնել Կոնգոյում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում սարսափելի սեռական բռնության ենթարկված հազարավոր կանանց հուսահատ վիճակի մասին:
«Ես խորապես երախտապարտ եմ «Ավրորային» եւ «ՀայՓոստին» այս պատվի եւ ճանաչման համար: Հուզիչ է տեսնել իմ պատկերով նամականիշը, քանի որ հասկանում եմ, որ այն թույլ կտա, որ աշխարհում ավելի շատ մարդիկ իմանան իմ պայքարի մասին: «Ավրորան» աջակցում եւ խաղաղության ու համերաշխության ուղերձ է հղում մերօրյա հերոսներին, որոնք աշխարհի տարբեր անկյուններում վտանգում են ամեն ինչ՝ օգնության ձեռք մեկնելու ուրիշներին: Այն օգնում է բարձրացնելու վայրագություններին զոհ գնացածների լռեցված ձայնը: Ինձ համար պատիվ է լինել այս նախաձեռնության համայնքի մի մասը»,- ասել է 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն:
2017 թվականից սկսած ամեն տարի «Ավրորան» թողարկում է մրցանակի դափնեկիրներին նվիրված նամականիշ: Նոր նամականիշի հեղինակն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության արտ-տնօրեն Ալլա Մինգալյովան է: Նամականիշն ունի նաեւ դրամահավաք գործառույթ: 350 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշին կցված է 150 ՀՀ դրամ արժեքով նվիրատվության կտրոն, իսկ գոյացած հասույթը «ՀայՓոստը» կուղղի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը:
«Սա վեցերորդ նամականիշն է, որ թողարկում ենք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ: «ՀայՓոստը» բարձր է գնահատում այս համագործակցությունը եւ հնարավորությունը՝ աջակցելու մերօրյա հերոսներին, որոնք փրկում եւ հույս են տալիս այլոց: Ազդեցությունը, որ Ջուլիեն Լուսենգեն ունեցել է Կոնգոյի կանանց փրկության հարցում, չափազանց տպավորիչ է: Մենք հիացած ենք նրա աշխատանքով: Մեզ համար պատիվ է նրան աջակցելը՝ միաժամանակ շարունակելով աշխարհին պատմել «Ավրորայի» առաքելության մասին»,- ասել է «ՀայՓոստի» գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արայիկ Աբրահամյանը:
Որպես 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջուլիեն Լուսենգեն ստացել է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքավորներին: Հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները՝ նա մրցանակի միջոցներից 250.000 ԱՄՆ դոլար ուղղել է 13 նախագծի, որոնք օգնում են մեղմելու տեղի բնակչության ծանր վիճակը: «Ավրորայի» համահիմնադիրները կրկնապատկել են այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի:
Բացի դրանից, Ջուլիեն Լուսենգեն նվիրաբերել է ֆինանսական միջոցներ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում գործող երեք կազմակերպության, որոնք աջակցում են համայնքներում գործող եւ կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպությունների, զորացնում գենդերային բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց վերաինտեգրմանը․
• «Մայրերի ընկերակցություն հանուն զարգացման եւ խաղաղության» կազմակերպությունն Իտուրի նահանգում ուղղակի օգնություն կտրամադրի ավելի քան 2.560 մարդու, հիմնականում՝ կանանց եւ աղջիկների` տեղի բնակչությանը տալով սննդի, պատշաճ բուժծառայությունների, իրավաբանական աջակցության եւ կրթության հնարավորություն:
• Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի շնորհիվ շուրջ 12.000 այրի, որբ եւ ներքին տեղահանված անձ Բենի քաղաքում եւ տարածքում կունենան խմելու ջրի անվճար հասանելիություն:
• Կոնգոյի համերաշխության լիգան Հյուսիսային Կիվուում եւ Իտուրի նահանգում կաջակցի գենդերային բռնությունից եւ հակամարտությունից տուժած 1.584 մարդու, որոնք ուղղակիորեն կօգտվեն իրենց զարգացմանն ուղղված ծրագրերից:
Մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է ավելի քան 2.700.000 մարդու ամբողջ աշխարհում: Ավելի լավ ապագա կերտելու «Ավրորայի» տեսլականին եւ աշխարհը բարեփոխելու մեր ջանքերին միանալու համար խնդրում ենք աջակցել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը` կատարելով նվիրատվություն:

Выпущена новая марка в честь лауреата премии "Аврора" – 2021 Джульен Лусенге
Гуманитарная инициатива "Аврора" вновь объединила усилия с национальным почтовым оператором Армении HayPost, чтобы выпустить почтовую марку с изображением лауреата премии "Аврора" – 2021 года Джульен Лусенге, правозащитницы и соучредителя организации "Женская солидарность за интегрированный мир и развитие" (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ). Ее безграничное мужество и неустанная деятельность проливают свет на отчаянную судьбу тысяч конголезских женщин, подвергшихся ужасным надругательствам в разгар гражданской войны в стране. Джульен Лусенге была названа лауреатом премии на церемонии, которая прошла в октябре 2021 года на острове Святого Лазаря в Венеции, Италия.
"Я глубоко признательна "Авроре" и HayPost за эту честь и признание. Видя свое лицо на марке, я испытываю сильные эмоции, поскольку знаю, что теперь люди со всего мира смогут узнать о деле, за которое я борюсь. "Аврора" несет послание мира, солидарности и поддержки современным героям по всему миру, рискующим всем ради других, и помогает жертвам жестоких преступлений быть услышанными. Для меня большая честь быть частью сообщества этой инициативы", – сказала лауреат премии "Аврора" – 2021 года Джульен Лусенге.
С 2017 года "Аврора" регулярно выпускает марки с изображением лауреатов премии "Аврора". Очередная марка из этой серии, разработанная Аллой Мингалевой, арт-директором Гуманитарной инициативы "Аврора", также поможет сбору средств в пользу "Авроры". К марке первого класса стоимостью 350 драмов прилагается благотворительный купон для пожертвований на 150 драмов. С каждой проданной единицы HayPost будет перечислять инициативе 150 драмов в качестве пожертвования.
"Это уже шестая наша марка, выпущенная в сотрудничестве с Гуманитарной инициативой Авроры. Мы в HayPost очень ценим это партнерство и признательны инициативе за возможность поддержать современных героев, спасающих жизни и дающих другим надежду. Джульен Лусенге оказала исключительное влияние на положение конголезских женщин, и мы восхищаемся ее работой. Для нас большая честь поддержать ее, продолжая повышать осведомленность о миссии "Авроры" во всем мире", – сказал Араик Абрамян, временно исполняющий обязанности генерального директора HayPost.
В качестве лауреата премии "Аврора" – 2021 Джульен Лусенге получила грант в размере 1 млн долларов США и возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, которые помогают нуждающимся. Принимая во внимание положение жителей Арцаха (Нагорного Карабаха), пострадавших от войны 2020 г., она выбрала 13 проектов, которые получили 250 000 долларов из денежной награды премии и использовали их для удовлетворения острейших потребностей местного населения. Соучредители "Авроры" взяли на себя обязательство удвоить этот вклад и довели общую сумму до 500 000 долларов.
Помимо этого, госпожа Лусенге разделила средства между тремя организациями в Демократической Республике Конго, которые поддерживают низовые женские организации, расширяют права и возможности жертв гендерного насилия и способствуют реинтеграции внутренне перемещенных лиц:
• В провинции Итури Ассоциация матерей за развитие и мир (AMDP) напрямую помогает более чем 2560 людям, в основном женщинам и девочкам, обеспечивая их едой, качественной медпомощью, юридической поддержкой и доступом к образованию.
• Около 12 000 вдов, сирот и внутренне перемещенных лиц в Бени получили бесплатный доступ к питьевой воде благодаря Фонду конголезских женщин (ФКЖ).
• Лига конголезской солидарности (ЛКС) обеспечивает 1584 жертвам гендерного насилия и конфликтов в провинциях Северное Киву и Итури участие в специально разработанных программах реабилитации.
С момента своего создания Гуманитарная инициатива "Авроры" поддержала более 2 700 000 человек по всему миру. Чтобы внести свой вклад в общее дело и помочь воплотить видение "Авроры" в жизнь, пожалуйста, поддержите Гуманитарную инициативу "Аврора", пройдя по ссылке.